Černý scénář: Česku hrozí v lednu informační kolaps

ČTK ČTK
13. 12. 2012 8:20
Končí smlouva na provoz Czech Pointu. Termín blackout nepřehání, připouští náměstek
Czech Point.
Czech Point. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česku hrozí v lednu kvůli chaosu při veřejné zakázce na obsluhu systému Czech Point informační kolaps. Napsaly to čtvrteční Hospodářské noviny (HN).

S novým rokem se o provoz systému, který je hlavním nástrojem e-governmentu v ČR, nebude nikdo starat. Společnosti Newps, jež službu zajišťovala, totiž vyprší smlouva.

"Prostě může v lednu dojít k zásadnímu ohrožení celého informačního systému státní správy. Termín informační blackout není vůbec nadsazený," řekl deníku náměstek ministra vnitra pro informatiku Radek Šmerda.

Ministerstvo vnitra nemůže s firmou Nepws smlouvu podepsat, přestože soutěž vyhrála. Tendr totiž napadla konkurenční společnost Axcode.

To, že Newps končí smlouva, Šmerda zjistil loni na podzim. Vypsal veřejnou soutěž, aby zajistil pokračování servisu, a Newps ji s nabídkou 311 milionů korun za čtyři roky opět vyhrála.

Firma Acxode nabídla 172 milionů korun, vnitro ji ale vyřadilo poté, co dva soudní znalci doložili, že za takovou částku zakázku nelze zvládnout.

Axcode se proto obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který na případu stále pracuje. Newps systém již tři měsíce provozuje za symbolickou korunu měsíčně, což skončí na Silvestra, uvedly HN.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Praze se otevřely noclehárny pro lidi bez domova, k dispozici je 539 míst

V rozšířeném režimu se v Praze v prosinci otevřely zimní noclehárny pro lidi bez domova. K dispozici je 539 míst k přespání, tedy více než loni. Letos se v zařízeních dbá na opatření proti šíření covidu-19, uvedl Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP), které je hlavním koordinátorem zimních služeb.

Osoby bez přístřeší mohou nyní přenocovat například na lodi Hermes, v noclehárně nedaleko Smíchovského nádraží a v noclehárně Michle. Uvedená místa klienty přijímají po 20:00, v provozu pro klienty jsou do 06:30 nebo do 07:00. Nocleh poskytují i zařízení, která fungují bez omezení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy