Cenu Ferdinanda Peroutky získal komentátor a kulturní publicista Ondřej Štindl

Domácí Domácí
5. 2. 2020 18:03
Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2019 získal publicista, spisovatel a scenárista Ondřej Štindl. Společnost Ferdinanda Peroutky, která toto novinářské ocenění udělila letos po pětadvacáté, vyzdvihla jeho přínos české kulturní žurnalistice a komentátorskou práci.
Novinář píšící hlavně o kultuře a komentátor Ondřej Štindl.
Novinář píšící hlavně o kultuře a komentátor Ondřej Štindl. | Foto: ČFK

Ondřej Štindl vstoupil do novinářského světa na podzim roku 1990, kdy během studií na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy spoluzakládal Rádio Stalin, které dodnes funguje pod názvem Rádio 1. První texty publikoval v Revolver Revue, poté působil také v Lidových novinách, české redakci BBC nebo v časopise Týden.

Věnuje se kulturním tématům, je ale ceněn i pro své komentáře, které v současné době publikuje pro názorový deník Echo24.cz.

"Ondřej Štindl je renomovaný komentátor s širokým tematickým záběrem, vzdělaný, s příjemným nadhledem ironickým i sebeironizujícím, s osobitým vyjadřováním. O to všechno je dnes značná nouze," řekla o Štindlovi například autorka laudatia Libuše Koubská.

Předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky Martin Groman uvedl, že cenu v minulých letech dostávali zvláště investigativní žurnalisté, letos se ale porota rozhodla akcentovat často okrajové téma kultury. "Jsem moc rád, že tentokrát volba padla na novináře, který se přes dvacet let věnuje kultuře a psaní o ní. Je to nakonec právě vždy kultura, co nás jako společenství odlišuje, náš jazyk, naše umění ve všech podobách," vysvětlil Groman.

Změnou oproti minulým letem je také to, že se letos společnost rozhodla cenu udělit jen jedné osobnosti, v minulých letech ji získávali zpravidla dva novináři.

Kromě své žurnalistické práce je Štindl také ceněným filmovým scenáristou a spisovatelem. V roce 2010 získal za scénář k filmu Pouta cenu Český lev, o sedm let později pak úspěch zopakoval se seriálem Svět pod hlavou. Napsal také romány Mondschein a K hranici, letos na jaře mu vyjde třetí kniha s názvem Až se ti zatočí hlava.

Cena Ferdinanda Peroutky

Vladimír Kučera, Cena F. Peroutky

Uděluje se vždy v době narozenin (6. února) tohoto slavného prvorepublikového novináře (1895 - 1978). Novináři vyznamenaní tímto oceněním by měli podle poroty vykazovat Peroutkovu bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a "vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy".

Jejich profesní práce musí mít "mimořádnou úroveň násobenou precizností výrazových prostředků a krásou jazyka" a vycházet "z demokratické orientace, která je naprosto a vždycky nekompromisní vůči všem projevům totalitarismu a nesnášenlivosti kulturní, národnostní a politické".

Prestižní novinářské ocenění, udělované Společností Ferdinanda Peroutky získali v minulosti Petruška Šustrová, Pavel Kosatík a Jan Macháček (2009), Vítězslav Houška, Zdenek Slouka a Ludvík Vaculík (2010), Radka Kvačková, Jaroslav Spurný a Jan Bednář (2011), Petr Fischer a Petr Příhoda (2012), Ivan Klíma a Jiří Peňás (2013), Martin Veselovský a Petr Třešňák (2014), Marek Wollner a Luboš Dobrovský (2015), Petr Honzejk a Vladimír Kučera (2016), Jana Klímová a Jakub Szántó (2017), Jaroslav Kmenta a Ondřej Kundra (2018).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy