Čeká vás štěstí! Provozovatele hazardu v Krupce určitě

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
27. 9. 2013 16:35
Reportáže z českých ghett. Jak města řeší problém hazardu?
Foto: Aktuálně.cz

Krupka (Ústecko) - Hned při vstupu na sídliště Horní Maršov v městečku Krupka na Teplicku vítá návštěvníka velká herna. Několik metrů dlouhé výlohy ozdobené nápisem "Štěstí čeká na vás" lákají kolemjdoucí na snadný výdělek.

Kolem právě prochází skupinka malých Romů, kterým před chvílí skončila výuka. Neudržovaná budova základní školy sídlí prakticky hned vedle herny.

Stejně jako místní zdravotnické zařízení.

Klienty kasina tvoří hlavně obyvatelé neblaze proslulého sídliště. Část tvoří bílí, část Romové a cizinci. Spojuje je jedno - většina z nich nemá práci. "Z valné části jsou na dávkách. Na sídlišti funguje byznys s dávkami na špičkové úrovni. Hazard je jeden ze způsobů, jak z nich vysát státní peníze," mává otráveně rukou bývalý starosta a dnešní zastupitel Pavel Maleček.

Odpůrce hazardu Maleček, který sedí v zastupitelstvu za sdružení Zdravá Krupka, skončil v opozici po minulých komunálních volbách, které městečko nedaleko Teplic s pouhými 13,5 tisíci obyvateli proslavily po celé republice.

Volby se zde kvůli podezření, že sociálně slabé z Horního Maršova někdo za hlasování uplácel, musely konat celkem třikrát. Napotřetí soud výsledky voleb potvrdil, přestože nevládní organizace Transparency International pořídila nahrávku, na níž hovoří figurant s mužem, který prý kupčení organizoval a mimo jiné řekl, že si jej najal Zdeněk Matouš, nynější starosta Krupky.

Starosta Matouš jakékoli zapojení do uplácení od začátku popírá a policie "dvě stovky za hlas" nikdy nevyšetřila.

Jisté je tak jen to, že nová koalice v čele s Matoušem hned na prvním zastupitelstvu zrušila vyhlášku, která herny na území obce regulovala.

"Vyhlášku jsme zrušili, protože byla víceméně nefunkční a upravovala pouze časy, kdy můžou být automaty v provozu," zdůvodňoval rozhodnutí Matouš.

Do půl roku mělo město připravit pravidla nová, ale stav, kdy radnice nechává provozovatelům hazardu zcela volnou ruku, platí dodnes. Radnice se pouze dohodla s provozovateli, aby odstranili světelné reklamy a nenabízeli hráčům slevy na alkohol.

Byznys s chudobou

Velká část heren se podle Malečka soustředí právě kolem sociálně vyloučeného sídliště.

Dvě herny leží přímo v něm, další jsou v sousední ulici. "Na jaře se připravoval projekt s Agenturou pro sociální začleňování, aby alespoň tyto herny byly uzavřeny, ale bohužel naši radní na to neslyší," stěžuje si Malečkova kolegyně Miloslava Bačová.

Sídliště, kde ještě před dvěma lety pochodovaly zástupy pravicových extremistů, vypadá za denního světla poklidně. Část domů je nově opravená, okolí uklizené, snad jen na brzké odpoledne pracovního dne je venku poněkud živo.

"Po těch nepokojích jim došlo, že pro jejich byznys není výhodné, aby jim tu chodily demonstrace. Tak to tu opravili, ale problémy zůstaly," říká na adresu majitelů domů Maleček.

Jeho hodnocení potvrzují i dva Romové ve žlutých vestách s nápisem dohledová služba. Platí je město, aby udržovali na sídlišti pořádek.

"Zvenku je to hezký, ale běžte se podívat dovnitř. Já tady nebydlím a ani bych tu nebydlel," říká druhý z mužů, který se počítá za místního starousedlíka a stěžuje si hlavně na přistěhovalce odjinud a Olachy.

"Dohledová služba" právě asistuje romské rodině, která se při stěhování dohaduje na chodníku mezi skříněmi. "Herny? Je to problém. Ale když někdo jde a prohraje tam peníze, co my s tím uděláme? To musí město," krčí rameny člen dohledové služby.

To se ale do omezování hazardu stále příliš nehrne. "Úplně aktuální to není, žádnou šíleně zvýšenou kriminalitu tu nemáme. Chodí nám svodky od policie," říká stručně do telefonu starosta Matouš.

Plán na regulaci heren prý časem vznikne, kdy a jak bude vypadat, ale zatím starosta neví. Říká jen to, že není přítelem prohibice. "Nic nepřipravují. My to jednou za čas na zastupitelstvu navrhneme a oni nám to nedovolí ani přidat do programu," netají skepsi opozičník Maleček.

 

Právě se děje

Další zprávy