Na Česko se žene další větrná smršť. Bude slabší než Sabina, uklidňují meteorologové

ČTK ČTK
15. 2. 2020 11:58
Část Česka v neděli opět zasáhne silný vítr, bude ale výrazně slabší než předchozí orkán v pondělí. V nárazech bude mít rychlost až 65 kilometrů za hodinu, zatímco bouře Sabine přinesla do českých hor vítr až o rychlosti 180 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.
Hasiči zasahovali 10. února 2020 v Rohozné na Jihlavsku, kde silný vítr způsobil rozsáhlé škody na střechách několika domů.
Hasiči zasahovali 10. února 2020 v Rohozné na Jihlavsku, kde silný vítr způsobil rozsáhlé škody na střechách několika domů. | Foto: ČTK

Vítr se objeví v neděli v celém Moravskoslezském kraji, dále na Frýdlantsku v Libereckém kraji a na Jesenicku a Šumpersku v Olomouckém kraji.

Výstraha před větrem platí od nedělních 03:00 do pondělních 03:00. Meteorologové doporučují lidem, aby dobře zajistili okna a dveře a odstranili nebo upevnili předměty volně uložené venku. Při pohybu venku a při řízení vozidel by si lidé měli dávat pozor a také omezit túry na horách.

ČHMÚ na webu sdělil, že nedělní vítr bude mnohem slabší než bouře Sabine, která působila v Česku začátkem týdne značné problémy v dopravě a dodávkách proudu a zanechala po sobě velké škody. "Tlaková níže, která způsobí zesílení větru zejména v západní a severní Evropě, bude postupovat severnější dráhou než Sabina, tudíž dál od nás," uvedl na webu Stanislav Racko z ČHMÚ.

"Většina slabších stromů už popadala při Sabině, takže materiálů na spadnutí je podstatně méně, a proto je pravděpodobnost poruch v elektrických distribučních sítích mnohem menší," doplnil.

Sledujte rozhovor s meteorologem Jankem Doležalem o orkánu Sabina, který zasáhl Česko a způsobil mimo jiné rozsáhlé výpadky elektřiny. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy