Bývalý šéf Cermatu zveřejnil maturitní žebříčky škol

ČTK ČTK
5. 4. 2013 13:30
Ministerstvo i Cermat se od nich distancovaly
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý šéf maturitního centra Cermat Pavel Zelený zveřejnil žebříčky gymnázií podle úspěšnosti při loňských maturitách.

Žebříček sestavilo Zeleného nové sdružení MATT a HURRY, které připravuje za úplatu maturanty na zkoušky. Žebříčky jsou dostupné na webu sdružení.

Ministerstvo školství i Cermat se od žebříčku distancovaly, úřad prověřuje, zda při jeho sestavování neunikly důvěrné informace. Maturitní žebříčky škol chce po skončení jarních zkoušek dospělosti sestavit i Cermat.

Zelený stál za rozjezdem státních maturit, je zodpovědný i za současnou podobu zkoušek, jejichž příprava vyšla na 1,4 miliardy korun a ročně stojí další čtvrt miliardy. Ministr školství Zeleného loni kvůli problémům se zkouškami odvolal.

Podle Zeleného výsledky sestavili proto, aby předešli mediálním dezinterpretacím a "žebříčkovému kutilství". "Tyto žebříčky jsou profesionálně zpracovány týmem analytiků, statistiků a metodiků, kteří detailně znají problematiku státní maturity i metodická a interpretační rizika maturitních čísel," uvedl Zelený.

Podobné žebříčky se už dříve objevily v médiích, Cermat data o maturitách musí poskytovat ze zákona. Podle Zeleného je potřeba údaje sestavit odborně. Se Zeleným v MATT a HURRY pracuje část bývalých zaměstnanců Cermatu.

"Ministerstvo školství se od těchto žebříčků distancuje. Nejedná se o oficiální žebříčky Cermatu, ale soukromou aktivitu pana Zeleného. V tuto chvíli prověřujeme, zda při sestavování postupoval pouze na základě veřejně přístupných dat, nebo zda došlo k úniku důvěrných informací. Podle toho pak zvolíme další postup," uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman.

Od srovnání se distancoval i Cermat, podle mluvčího Petra Habáně nepovažuje podobné žebříčky za relevantní.

V žebříčku jsou údaje o tom, kolik studentů jednotlivých gymnázií u maturity i v jednotlivých předmětech propadlo, jakého průměrného výsledku dosáhly školy v češtině, matematice a cizích jazycích, jak a kde volili studenti vyšší obtížnost zkoušek a zejména jak si vedla jednotlivá gymnázia ve srovnání s ostatními v rámci republiky i v rámci krajů. Příští týden chce sdružení na své stránky vyvěsit srovnání středních odborných škol a učilišť.

Zelený ale upozornil, že pořadí v žebříčku nevypovídá o skutečné kvalitě školy. "Jde pouze o výsledek jednorázové zkoušky, navíc zkoušky, která ověřuje pouze zlomek toho, co má škola studentům dát. Neznáte ani vstupní úroveň bývalých maturantů, ani podmínky, ve kterých škola pracuje," varoval.

 

Právě se děje

Další zprávy