Bylo to skvělé, vrátím se, slíbila Praze paní Michelle

Domácí Domácí
5. 4. 2009 14:53
První dáma USA zamířila z Prahy rovnou domů. Prezident odcestoval do Turecka
Michell Obamová v Praze
Michell Obamová v Praze | Foto: Reuters

Praha - Zatímco prezident Barack Obama ještě jednal s evropskými státníky na summitu EU-USA v Kongresovém centru, první dáma USA, jeho žena Michelle, už zkraje nedělního odpoledne odletěla do Spojených států.

Americký prezident má před sebou ještě další dny evropského turné, které pokračuje návštěvou Turecka, ovšem první dáma USA už se s Evropou rozloučila.

"Odlétla ve vládním letadle USA mezi třináctou a čtrnáctou hodinou," řekl Jakub Hronek z tiskového oddělení americké ambasády.

Na Hradě

Michelle Obamová doprovodila svého manžela na Pražský hrad, kde prezidentský pár přijali Václav Klaus a jeho žena Livie.

Obamovi se pak společně objevili na pódiu na Hradčanském náměstí. Společně pozdravili mnohatisícové publikum a prezident přednesl očekávaný projev.

Společnicí Michelle Obamové se pro část dopoledne stala Livie Klausová. "Paní Obamová je velmi příjemná a sympatická. Velmi přirozená. Má smysl pro humor, což vždy zjednodušuje návštěvu," řekla novinářům Klausová.

Podle předem avizovaného programu ji provedla Svatovítskou katedrálou a bazilikou svatého Jiří. Společně s českou první dámou navštívily také koncert nevidomých hudebníků.

Obě první dámy se tam rozloučily a Michelle Obamová odjela z Hradčan sama v doprovodu týmu z Bílého domu do pražského Židovského města.

To bylo pro veřejnost zcela uzavřeno, reportérka Aktuálně.cz byla i svědkem situace, kdy policie odmítla do hlídané části města vpustit muže, jenž zde bydlí. Musel počkat, až návštěva skončí.

Na manželku amerického prezidenta čekaly za zátarasy stovky lidí. Řada cizinců však netušila, co se děje. "Na koho tu čekáte," ptal se například britský pár. "Aha, Obama?! On je dnes v Praze?"

Michelle Obamová si během programu jejího manžela prohlížela Prahu. Navštívila Židovské město a Svatovítskou katedrálu.
Michelle Obamová si během programu jejího manžela prohlížela Prahu. Navštívila Židovské město a Svatovítskou katedrálu. | Foto: Reuters

Poté, co se Michelle na krátký okamžik objevila v dohledu lidí, vysloužila si potlesk a radostné výkřiky.

V synagoze

Do Pinkasovy synagogy, na jejíchž stěnách jsou vypsána jména 80 tisíc českých a moravských Židů, kteří se stali oběťmi nacismu, přijel s Michelle Obamovou vedoucí kanceláře Bílého domu Rahm Emanuel a prezidentův poradce Davida Axelrod.

Podle zprávy Židovského muzea zde Michelle Obamovou obzvlášť zaujal příběh dětských kreseb z ghetta Terezín, jichž je v prvním patře synagogy vystaveno více než dvě stě.

Zajímavost

Michelle O. a móda

  • Pověst módní ikony potvrdila první dáma Spojených států i v Praze, napsala ČTK.
  • V české metropoli vsadila na jednoduchou černobílou variaci, které nechyběl důvtip. Na Pražském hradě, kam doprovodila svého chotě Baracka, se dopoledne objevila v černé sukni značky Michael Kors, k ní oblékla bílou, páskem přepásanou halenku od Moschina, jíž vévodila velká mašle. Model doplnila dlouhým černým svetrem od Azzedine Alaia.
  • Později dopoledne, kdy už bylo tepleji, jej pětačtyřicetiletá úspěšná právnička vyměnila za kratší vestu. Údajně kvůli pražské dlažbě si pro den v metropoli obula lakované balerínky.
  • Jako módní symbol Ameriky proslula již během předvolební kampaně svého muže. Bývá přirovnávána k Jacqueline Kennedyové, na což dnes nepřímo na veřejnosti poukázal i její manžel.

"Při sestavování koncepce prohlídky muzea pro první dámu jsme vycházeli z toho, co Michelle Obamová v minulosti již několikrát naznačila, a sice že se v roli první dámy hodlá věnovat též podpoře programů zaměřených na vzdělávání dětí," uvedla kurátorka uměleckých sbírek Židovského muzea v Praze Michaela Sidenberg, která první dámu USA doprovázela.

Poté si Michelle Obamová prohlédla ještě Starý židovský hřbitov a Staronovou synagogu, před kterou ji uvítal vrchní zemský rabín Karol Sidon.

Na hřbitově se zastavila u náhrobků významných osobností pražských židovských dějin - naposled u tumby věhlasného rabína a kabalisty Jehudy Levy ben Becalela, rabiho Löwa, známého též pod akronymem MaHaRaL (1525?-1609), který je nejvýznamnější osobností pochovanou na Starém židovském hřbitově a od jehož smrti letos uplyne rovných 400 let.

V duchu staré židovské tradice položila první dáma na rabínův hrob takzvaný kvitl, malý stočený proužek papíru s osobní prosbou.

V restauraci

"Ze staré Prahy už Michelle Obamová zamířila rovnou na letiště," potvrdil Aktuálně.cz Jakub Hronek z tiskového oddělení americké ambasády.

Foto: Reuters

Ještě před tím však první dáma USA navštívila v Široké ulici restauraci King Solomon. "Objednala a vypila malé lahvové plzeňské pivo," řekl zpravodajům Aktuálně.cz tamní číšník. "Zdržela se zde pouze 20 minut."

Jak návštěva Prahy na Michelle Obamovou zapůsobila zatím pracovníci ambasády nevědí. "Neměli jsme možnost se k ní dostat, ale doufáme, že se o dojmech z Prahy dozvíme," říká Hronek. Sama Michelle Obamová se ve Staronové synagoze loučila s Prahou slovy. "Byla to skvělá návštěva. Vrátím se."

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy