Britští experti vymyslí, jak financovat českou vědu

Luboš Kreč
29. 5. 2014 15:50
Zakázku za čtyřicet milionů korun získala od ministerstva školství britská poradenská agentura Technopolis Limited.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Britská poradenská agentura Technopolis Limited vypracuje pro vládu zcela nový systém hodnocení a financování vědy a výzkumu v Česku. Zakázku za čtyřicet milionů s ní podepsal náměstek ministra školství Jaromír Veber. Společnost má rok, aby dodala novou koncepci.

Technopolis už má s tuzemským systémem zkušenosti. V letech 2010 a 2011 prováděla jeho revizi. Její tehdejší závěry byly dost příkré, takzvaný kafemlejnek označili zahraniční experti za nefunkční, špatný a nepřehledný.

Společnost má vládě Bohuslava Sobotky (tendr se rozjel ale ještě dřív) navrhnout jak nová pravidla, podle nichž se bude posuzovat, co je kvalitní výzkum a co už ne, tak i nový režim financování. Platby na vědu a výzkum by přitom měly mimo jiné zohledňovat právě výsledky hodnocení.

Technopolis bude průběžně reportovat, jak se jeho práce vyvíjí, bude také sbírat ke svým poznatkům připomínky, které by měl v závěru zohlednit.

"Průběžné konzultace jsou sice náročnější postup, nicméně je lepší prodiskutovat vše už během přípravy než jen předložit závěrečné dokumenty," uvedla profesorka Jitka Moravcová, která je jedním z garantů vzniku nového systému hodnocení vědy a výzkumu v Česku.

Základní problém stávajícího systému, známého jako kafemlejnek, je, že se vezmou vládní peníze na vědu a výzkum, hodí se do jednoho pytle a z něj se pak vyvádějí na určité projekty. Jenže parametry, podle nichž se rozhoduje, kolik kam půjde peněz, jsou dlouhodobě kritizovány. Moc se totiž neposuzuje, jak kvalitní práci vědci odvádí, ale víc se sledují kritéria jako počet publikovaných článků.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy