Boss ODS přerušil studium na právech v Plzni

Eliška Bártová Eliška Bártová
15. 7. 2010 10:00
Přítel končícího děkana a nového ministra Pospíšila Roman Jurečko nesložil zkoušky
Roman Jurečko přerušil studium až při odchodu Pospíšila
Roman Jurečko přerušil studium až při odchodu Pospíšila | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Přítel děkana právnické fakulty a nově jmenovaného ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) přerušil minulý týden studium na plzeňských právech.

Člen výkonné rady ODS Roman Jurečko byl na školu přijat údajně na odvolání, dokumenty o jeho přijetí však na fakultě nejsou k dohledání.

Pospíšil, který se dnes kvůli angažmá ve vládě funkce děkana vzdá, má s Jurečkem blízký vztah, společně například podle zjištění Aktuálně.cz trávili loňskou dovolenou v Toskánsku.

Pospíšil jej proto vyzval, aby studium přerušil a rozptýlil tak spekulace, že by jejich vzájemné vztahy mohly v Jurečkův prospěch ovlivňovat přítelova studia.

Podle informací Aktuálně.cz tak Jurečko učinil teprve nyní, po půl roce od Pospíšilovy výzvy a ve chvíli, kdy Pospíšil ve funkci děkana končí. Jurečko za uplynulé dva semestry neabsolvoval žádnou zkoušku.

„Přerušuje, protože nemá splněné povinnosti a musí se doučit," uvedl Pospíšil. „Důležité ale je, že za mého působení na fakultě nedělal žádnou zkoušku, takže jsou rozptýleny pochyby, že bych mu mohl nějak pomoci, či urychlit jeho studium. Naopak mé působení na fakultě jeho studium zbrzdilo."

Přerušení na rok

Informaci, že podnikatel považovaný za šedou eminenci plzeňské ODS, na škole skončil, potvrdil online deníku také proděkan pro studijní záležitosti Petr Bezouška.

„Pan Jurečko požádal o přerušení studia na konci tohoto semestru na celý příští akademický rok," uvedl Bezouška. „Nemusí uvádět důvody a poté co se vrátí, se znovu může zapsat ke zkouškám."

Petr Šikoš se v Toskánsku potkal nejen s Pospíšilem, ale i tehdejším premiérem Topolánkem
Petr Šikoš se v Toskánsku potkal nejen s Pospíšilem, ale i tehdejším premiérem Topolánkem | Foto: Karel Randák

Jurečko je vlivným plzeňským podnikatelem, zároveň je členem výkonné rady ODS. Je také předsedou představenstva Plzeňské teplárenské.

Současně je tento člen ODS jednatelem společnosti Golf Park Restaurant, provozované v Plzeňském golf parku, jenž patří  dalšímu  vlivnému  podnikateli Petru Šikošovi. Ten trávil loňskou dovolenou v Toskánsku společně se šéfem ČEZ Martinem Romanem.

Podle zjištění Aktuálně.cz Pospíšil s Jurečkem oba muže při své cestě po Itálii navštívili v jejich pronajaté vile v Monte Argentariu.

Skartované údaje

K přerušení studia vyzval svého spolustraníka a přítele Pospíšil v prosinci loňského roku, aby zamezil spekulacím o regulérnosti jeho přijetí a studia.

Děkan tak učinil poté, co online deník Aktuálně.cz upozornil, že Jurečko byl přijat na školu na odvolání - tedy způsobem, který byl v Plzni velmi rozšířen a který Akreditační komise označila za jeden z příznaků podezřelých poměrů na fakultě.

Jak se později ukázalo doklady o přijetí Jurečka z fakulty zmizely. Podle informací Aktuálně.cz byly data o přijímacích testech Jurečka skartovány nařízením bývalého děkana Milana Kindla.

 

 

Právě se děje

Další zprávy