BIS: Teroristé hrozili Česku několikrát

ČTK, DOM
24. 10. 2006 13:17
Praha - Tajné služby loni řešily několik případů teroristického rizika pro republiku.

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služba (BIS) za loňský rok zmiňuje například případ tří Egypťanů, podezřelých z přípravy teroristického útoku na civilní letadlo.

Trojice Egypťanů se při letu na lince OK 447 z Osla do Prahy pokusila vniknout do pilotní kabiny letadla Českých aerolinií. "Existující podezření, že mělo jít o test bezpečnostních opatření v českých letadlech, se nepodařilo potvrdit ani vyvrátit," konstatuje služba. Po přistání letadla na ruzyňském letišti byli cizinci zadrženi a eskortováni do Egypta.

Nebezpečný Alžířan?

Kontrarozvědka se také podílela na objasňování činnosti Alžířana, který měl podle dostupných informací údajně plánovat teroristický útok proti neurčeným cílům v Česku. Poznatky, které měla BIS k dispozici, sice naznačovaly, že se podílí na organizování různých kriminálních činů, služba ale nezjistila, že by udržoval kontakty na radikální islamisty nebo lidi napojenými na teroristické organizace.

"I když je pravděpodobné, že se s nimi v minulosti setkával," uvedla BIS. Loni v prosinci byl proto zatčen a vyhoštěn. Byl mu také zakázán pobyt v ČR.

Dalším zdrojem možného nebezpečí teroristického útoku jsou podle zpravodajců některé objekty na českém území. BIS sice konstatuje, že loni nezaznamenala žádné potvrzené informace o bezprostředním ohrožení vybraných budov, potenciální riziko však podle ní nelze nikdy vyloučit.

Svobodá Evropa je riziko

Na prvním místě se jedná o budovu rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) a její pracovníky. Podle BIS by se totiž někteří islámští teroristé nebo zpravodajské služby zemí, které podporují terorismus, mohli snažit proniknout mezi zaměstnance radia nebo připravovat konkrétní útok. Za nejvíce ohrožené považuje BIS Rádio Fardá, zřízené RFE/RL a Hlasem Ameriky, které vysílá do Íránu a je vedením této země často kritizováno.

BIS loni zjistila, že budovu různí lidé fotografují a existuje prý riziko, že je v hledáčku íránských tajných služeb. Právě BIS prý proto výrazně přispěla k rozhodnutí přesunout stanici ze současného sídla v centru Prahy. Dosud RFE/RL sídlí v budově bývalého Federálního shromáždění poblíž Václavského náměstí, nové sídlo se bude nacházet na Hagiboru v Praze 10.

 

Právě se děje

Další zprávy