Baťovi se nevzdávají, v boji o miliardy dali stížnost

Tomáš Fránek
26. 7. 2013 16:15
Ústavní soud dostal další stížnost vnučky Jana Antonína Bati
Tomáš a Jan Antonín Baťa
Tomáš a Jan Antonín Baťa | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Potomci Jana Antonína Bati přes mizivé šance stále nevzdávají boj o náhradu za miliardový majetek, který jejich rodina vybudovala v Česku. Vnučka Jana Antonína Bati Dolores Bata Arambasic, která žije v Brazílii, tak dala kvůli nevyplacení náhrady za znárodněný majetek další ústavní stížnost.

Šanci na úspěch ve sporu má velmi malou, ústavní soudci už jednu stížnost Baťových odmítli.

Dolores Bata Arambasic i kvůli tomu, jak první stížnost dopadla, nyní požádala o to, aby její případ nerozhodoval soudce Stanislav Balík, který byl předsedou senátu u první odmítnuté stížnosti. Ústavní soud ale námitku podjatosti odmítl, Balík tak může spor rozhodovat.

Jde o akcie velkých firem

Ve sporu jde hlavně o akcie desítek firem. Například akciové společnosti Baťa, Baťových pomocných závodů v Otrokovicích, Zlínské stavební společnosti nebo Fatry Napajedla. Dohromady by náhrada měla činit asi pět miliard dolarů.

O náhradu za majetek Baťovi usilují už několik let. Dolores Bata Arambasic se v řízení u ministerstva financí společně s dalšími potomky Jana Antonína Bati domáhala dodatečného stanovení výše náhrady za znárodnění. Ministerstvo řízení zastavilo, protože žádost trpěla neodstraněnými vadami. Žalobu postupně zamítly Městský soud v Praze a Nejvyšší správní soud.

Ministerští úředníci po advokátovi dědiců požadovali například plné moci, dále upřesnění identity žadatelů a specifikaci rozsahu majetku, za který žádají náhradu. "Jelikož však tyto podstatné vady žádosti, které brání jejímu projednání, nebyly ani přes výzvu žalovaného odstraněny, byl naplněn důvod pro zastavení řízení," uvedl už Nejvyšší správní soud.

Pokud Baťovi neuspějí u soudu v Česku, chtějí se obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten už ale v minulosti odmítl stížnost Tomáše Bati, který si také stěžoval na nedostatečné kompenzace za znárodněný majetek.

Jan Antonín Baťa (1895 až 1965) byl nevlastním bratrem zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Když Tomáš v roce 1932 zahynul, zaujal v podniku jeho místo.

Už není zrádce

Za jeho vedení továrna i město Zlín vzkvétaly. V roce 1941 odjel do Brazílie, kde později také zemřel. Nyní tam žije osm desítek členů jeho rodiny.

Po druhé světové válce byl Jan Antonín Baťa v Československu v nepřítomnosti soudem označen za zrádce a kolaboranta. Majetek firmy v Československu byl znárodněn. Před několika lety se Baťa dočkal rehabilitace, soud rozhodl, že Baťa byl vlastenec a s nacisty nespolupracoval.

Baťovi z brazilské větve rodiny chtějí získat náhradu také za znárodněný majetek firmy na Slovensku. Tam se Jan Antonín Baťa dočkal rehabilitace až letos.

 

Právě se děje

Další zprávy