Baťovi se nevzdávají, v boji o miliardy dali stížnost

Tomáš Fránek
26. 7. 2013 16:15
Ústavní soud dostal další stížnost vnučky Jana Antonína Bati
Tomáš a Jan Antonín Baťa
Tomáš a Jan Antonín Baťa | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Potomci Jana Antonína Bati přes mizivé šance stále nevzdávají boj o náhradu za miliardový majetek, který jejich rodina vybudovala v Česku. Vnučka Jana Antonína Bati Dolores Bata Arambasic, která žije v Brazílii, tak dala kvůli nevyplacení náhrady za znárodněný majetek další ústavní stížnost.

Šanci na úspěch ve sporu má velmi malou, ústavní soudci už jednu stížnost Baťových odmítli.

Dolores Bata Arambasic i kvůli tomu, jak první stížnost dopadla, nyní požádala o to, aby její případ nerozhodoval soudce Stanislav Balík, který byl předsedou senátu u první odmítnuté stížnosti. Ústavní soud ale námitku podjatosti odmítl, Balík tak může spor rozhodovat.

Jde o akcie velkých firem

Ve sporu jde hlavně o akcie desítek firem. Například akciové společnosti Baťa, Baťových pomocných závodů v Otrokovicích, Zlínské stavební společnosti nebo Fatry Napajedla. Dohromady by náhrada měla činit asi pět miliard dolarů.

O náhradu za majetek Baťovi usilují už několik let. Dolores Bata Arambasic se v řízení u ministerstva financí společně s dalšími potomky Jana Antonína Bati domáhala dodatečného stanovení výše náhrady za znárodnění. Ministerstvo řízení zastavilo, protože žádost trpěla neodstraněnými vadami. Žalobu postupně zamítly Městský soud v Praze a Nejvyšší správní soud.

Ministerští úředníci po advokátovi dědiců požadovali například plné moci, dále upřesnění identity žadatelů a specifikaci rozsahu majetku, za který žádají náhradu. "Jelikož však tyto podstatné vady žádosti, které brání jejímu projednání, nebyly ani přes výzvu žalovaného odstraněny, byl naplněn důvod pro zastavení řízení," uvedl už Nejvyšší správní soud.

Pokud Baťovi neuspějí u soudu v Česku, chtějí se obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten už ale v minulosti odmítl stížnost Tomáše Bati, který si také stěžoval na nedostatečné kompenzace za znárodněný majetek.

Jan Antonín Baťa (1895 až 1965) byl nevlastním bratrem zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Když Tomáš v roce 1932 zahynul, zaujal v podniku jeho místo.

Už není zrádce

Za jeho vedení továrna i město Zlín vzkvétaly. V roce 1941 odjel do Brazílie, kde později také zemřel. Nyní tam žije osm desítek členů jeho rodiny.

Po druhé světové válce byl Jan Antonín Baťa v Československu v nepřítomnosti soudem označen za zrádce a kolaboranta. Majetek firmy v Československu byl znárodněn. Před několika lety se Baťa dočkal rehabilitace, soud rozhodl, že Baťa byl vlastenec a s nacisty nespolupracoval.

Baťovi z brazilské větve rodiny chtějí získat náhradu také za znárodněný majetek firmy na Slovensku. Tam se Jan Antonín Baťa dočkal rehabilitace až letos.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy