Bakala Foundation vyšle na přední zahraniční univerzity dalších 13 nadaných studentů

Domácí Domácí
21. 9. 2016 9:44
Nadace manželů Bakalových rozdělí pět milionů mezi třináct nadaných studentů, kteří tak budou moci studovat na prestižních zahraničních univerzitách. Nadace už vyslala do světa za vzděláním 113 studentů za téměř 100 milionů korun. Letos třináctku stipendistů vybírala jedenáctičlenná porota, ve které kromě Michaely Bakaly zasedl třeba Radek Špicar nebo Michael Žantovský.
Foto: Bakala Foundation

Praha - Dalších 13 českých studentů vyrazí za peníze nadace Bakala Foundation studovat na prestižní zahraniční univerzity. Stipendisté si mezi sebe rozdělí pět milionů korun.

Do letošního sedmého ročníku se přihlásilo celkem 218 studentů. K přihlášce museli zájemci přiložit také esej, v níž se zamýšleli třeba nad tím, kam je v životě posunul neúspěch. K pohovorům už postoupilo jen 22 studentů, u nichž komise neposuzovala jen studijní výsledky, ale také postoj ke vzdělání nebo ochotu zapojovat se do veřejného dění.

„Nejde jen o to, že někdo bude výborný lékař nebo výborný učitel. Pravda je, že když svou práci bude dělat zodpovědně a profesionálně, s přesvědčením a s těmi správnými hodnotami, bude zároveň obrovským přínosem pro celou naši společnost,“ vysvětluje předsedkyně správní rady nadace Michaela Bakala.

V jedenáctičlenné komisi kromě Bakaly zasedl třeba bývalý diplomat a nyní ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský nebo viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

Členem komise byl už podruhé také Ján Michalčák, který třetím rokem díky stipendiu od Bakala Foundation studuje politologii a východoevropská studia na britské University College London. Kromě kvalitního vzdělání si nejvíc cení toho, že může zažít, jak to chodí jinde ve světě. "Důležité je, že jste v cizím prostředí, zejména když je to město jako Londýn, který je velmi kosmopolitní a kde žije mnoho různých kultur, etnik, vyznání. Je super, když to člověk může porovnat s tím, jak je to doma, a pak si z toho utvořit vlastní názor na život," vysvětluje.

S blížícím se závěrem studia přemýšlí, co dál. Plánuje další studium, ale na českou školu se vracet nechce. "Pokud by to jen trochu šlo, rád bych zůstal v zahraničí. Ideálně ve Velké Británii, kde už jsem se usadil. Ale určitě se jednoho dne chci vrátit do Česka," říká Michalčák. Než se rozhodne, jestli se politice bude věnovat aktivně, hodlá ještě nabrat víc zkušeností. "Určitě se nechci stát kariérním politikem v 25 letech, až skončím školu. Neumím si představit, že bych se ucházel o volenou funkci jen s tím, že jsem studoval politologii," podotýká.

Nadace manželů Michaely a Zdeňka Bakalových už za téměř 100 milionů vyslala do světa celkem 113 mladých lidí. Studenti, kteří projdou výběrem, jsou finančně podporování po celou dobu studia. Výše stipendia se liší podle zvolené školy a finančních možností konkrétního studenta.

Poznámka: Zdeněk Bakala vlastní společnost Economia, která vydává Hospodářské noviny a Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 2 hodinami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

Další zprávy