Babyboom nutí stát diktovat firmám, jak zakládat školky

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
18. 11. 2010 6:15
Firemní školky budou neziskové a jen pro děti zaměstnanců, klíčová slova jsou bezúhonost a čistota
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Babyboom posledních let donutil podniky v Česku zakládat firemní školky - funguje jich asi patnáct, dosud pro ně všaj neexistují žádná pravidla a děti v nich teoreticky mohou hlídat třeba právě propuštění násilníci.

Vláda se rozhodla stanovit pro firemní školy přísné mantinely a na oplátku nabídnout společnostem daňové úlevy. Pokud plánované změny projdou, budou školky muset být neziskové a přijímat jen děti zaměstnanců.

Ministr školství Josef Dobeš inicioval vznik meziresortní komise, která má příští rok vládě předložit konkrétní podobu změn. "Je potřeba stanovit standardy týkající se hygieny nebo čistého trestního rejstříku u vychovatelů. Dnes je systém tak otevřený, že to není možné," říká ministr Josef Dobeš.

Náklady na školku se odečtou z daní

Pravidla upravující personál ve školce nebo hygienu firmám nevadí.

Školky zatím slouží zejména jako benefit pro zaměstnance a podle zakladatelky občanského sdružení Firemní školky Kateřiny Francové nabízejí dětem kvalitní prostředí.

"Naopak - firmy by pravidla, jak školku založit, přivítaly. Takto se na nás obracejí, protože nevědí nic. Není zřejmé, co musí splnit. Zákony u nás vlastně pojem firemní školka vůbec neznají," vysvětluje Francová.

Ruku v ruce s tím jde i dlouho odkládaný slib státu, že podniky, které se zaměstnancům o děti ve firemní školce postarají, daňově zvýhodní.

Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívové je takový návrh v rámci meziresortní komise na stole. Stát se ale klade podmínku, že školky budou neziskové a jen pro zaměstnance konkrétní firmy.

"Skupina se v této fázi zaměřuje na to, jak by měly být regulovány podmínky u firemních školek určených výhradně pro zaměstnance dané firmy (tedy bez účelu generování zisku) a školek provozovaných občanskými sdruženími, a to zejména z hlediska kvalifikace pracovníků a hygieny," uvedla Plívová.

Stát chce školkám zakázat brát "cizí" děti

Některým dětem se už dopoledne začalo stýskat po mamince a tatínkovi. Konejšení paní učitelky je jen slabou útěchou v té nespravedlnosti, že tu nejsou taky.
Některým dětem se už dopoledne začalo stýskat po mamince a tatínkovi. Konejšení paní učitelky je jen slabou útěchou v té nespravedlnosti, že tu nejsou taky. | Foto: Ondřej Besperát

To ale některým školkám přinese komplikace.

"U nás máme kapacitu 41 dětí a asi polovina z toho jsou děti zaměstnanců a polovina děti z okolních obcí. Nevím, jak bychom to řešili," říká ředitelka školky společnosti Linet ve Slaném Jana Řeháková.

Hygienická nebo prostorová pravidla by naopak uvítala.

"To je v pořádku, my jsme školku budovali tak, aby odpovídala normám, které platí pro státní školky, takže by neměl být problém," dodává.

Vláda bude o změnách zákonů jednat zřejmě v březnu 2011.

"Práce komise postupuje rychle. Na začátek prosince je naplánováno další jednání. Ministerstvo práce by podle legislativního plánu vlády mělo předložit konkrétní návrh řešení vládě do konce února," dodává Plívová.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 18 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy