Babyboom nutí stát diktovat firmám, jak zakládat školky

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
18. 11. 2010 6:15
Firemní školky budou neziskové a jen pro děti zaměstnanců, klíčová slova jsou bezúhonost a čistota
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Babyboom posledních let donutil podniky v Česku zakládat firemní školky - funguje jich asi patnáct, dosud pro ně všaj neexistují žádná pravidla a děti v nich teoreticky mohou hlídat třeba právě propuštění násilníci.

Vláda se rozhodla stanovit pro firemní školy přísné mantinely a na oplátku nabídnout společnostem daňové úlevy. Pokud plánované změny projdou, budou školky muset být neziskové a přijímat jen děti zaměstnanců.

Ministr školství Josef Dobeš inicioval vznik meziresortní komise, která má příští rok vládě předložit konkrétní podobu změn. "Je potřeba stanovit standardy týkající se hygieny nebo čistého trestního rejstříku u vychovatelů. Dnes je systém tak otevřený, že to není možné," říká ministr Josef Dobeš.

Náklady na školku se odečtou z daní

Pravidla upravující personál ve školce nebo hygienu firmám nevadí.

Školky zatím slouží zejména jako benefit pro zaměstnance a podle zakladatelky občanského sdružení Firemní školky Kateřiny Francové nabízejí dětem kvalitní prostředí.

"Naopak - firmy by pravidla, jak školku založit, přivítaly. Takto se na nás obracejí, protože nevědí nic. Není zřejmé, co musí splnit. Zákony u nás vlastně pojem firemní školka vůbec neznají," vysvětluje Francová.

Ruku v ruce s tím jde i dlouho odkládaný slib státu, že podniky, které se zaměstnancům o děti ve firemní školce postarají, daňově zvýhodní.

Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívové je takový návrh v rámci meziresortní komise na stole. Stát se ale klade podmínku, že školky budou neziskové a jen pro zaměstnance konkrétní firmy.

"Skupina se v této fázi zaměřuje na to, jak by měly být regulovány podmínky u firemních školek určených výhradně pro zaměstnance dané firmy (tedy bez účelu generování zisku) a školek provozovaných občanskými sdruženími, a to zejména z hlediska kvalifikace pracovníků a hygieny," uvedla Plívová.

Stát chce školkám zakázat brát "cizí" děti

Některým dětem se už dopoledne začalo stýskat po mamince a tatínkovi. Konejšení paní učitelky je jen slabou útěchou v té nespravedlnosti, že tu nejsou taky.
Některým dětem se už dopoledne začalo stýskat po mamince a tatínkovi. Konejšení paní učitelky je jen slabou útěchou v té nespravedlnosti, že tu nejsou taky. | Foto: Ondřej Besperát

To ale některým školkám přinese komplikace.

"U nás máme kapacitu 41 dětí a asi polovina z toho jsou děti zaměstnanců a polovina děti z okolních obcí. Nevím, jak bychom to řešili," říká ředitelka školky společnosti Linet ve Slaném Jana Řeháková.

Hygienická nebo prostorová pravidla by naopak uvítala.

"To je v pořádku, my jsme školku budovali tak, aby odpovídala normám, které platí pro státní školky, takže by neměl být problém," dodává.

Vláda bude o změnách zákonů jednat zřejmě v březnu 2011.

"Práce komise postupuje rychle. Na začátek prosince je naplánováno další jednání. Ministerstvo práce by podle legislativního plánu vlády mělo předložit konkrétní návrh řešení vládě do konce února," dodává Plívová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy