Babyboom nutí stát diktovat firmám, jak zakládat školky

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
18. 11. 2010 6:15
Firemní školky budou neziskové a jen pro děti zaměstnanců, klíčová slova jsou bezúhonost a čistota
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Babyboom posledních let donutil podniky v Česku zakládat firemní školky - funguje jich asi patnáct, dosud pro ně všaj neexistují žádná pravidla a děti v nich teoreticky mohou hlídat třeba právě propuštění násilníci.

Vláda se rozhodla stanovit pro firemní školy přísné mantinely a na oplátku nabídnout společnostem daňové úlevy. Pokud plánované změny projdou, budou školky muset být neziskové a přijímat jen děti zaměstnanců.

Ministr školství Josef Dobeš inicioval vznik meziresortní komise, která má příští rok vládě předložit konkrétní podobu změn. "Je potřeba stanovit standardy týkající se hygieny nebo čistého trestního rejstříku u vychovatelů. Dnes je systém tak otevřený, že to není možné," říká ministr Josef Dobeš.

Náklady na školku se odečtou z daní

Pravidla upravující personál ve školce nebo hygienu firmám nevadí.

Školky zatím slouží zejména jako benefit pro zaměstnance a podle zakladatelky občanského sdružení Firemní školky Kateřiny Francové nabízejí dětem kvalitní prostředí.

"Naopak - firmy by pravidla, jak školku založit, přivítaly. Takto se na nás obracejí, protože nevědí nic. Není zřejmé, co musí splnit. Zákony u nás vlastně pojem firemní školka vůbec neznají," vysvětluje Francová.

Ruku v ruce s tím jde i dlouho odkládaný slib státu, že podniky, které se zaměstnancům o děti ve firemní školce postarají, daňově zvýhodní.

Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívové je takový návrh v rámci meziresortní komise na stole. Stát se ale klade podmínku, že školky budou neziskové a jen pro zaměstnance konkrétní firmy.

"Skupina se v této fázi zaměřuje na to, jak by měly být regulovány podmínky u firemních školek určených výhradně pro zaměstnance dané firmy (tedy bez účelu generování zisku) a školek provozovaných občanskými sdruženími, a to zejména z hlediska kvalifikace pracovníků a hygieny," uvedla Plívová.

Stát chce školkám zakázat brát "cizí" děti

Některým dětem se už dopoledne začalo stýskat po mamince a tatínkovi. Konejšení paní učitelky je jen slabou útěchou v té nespravedlnosti, že tu nejsou taky.
Některým dětem se už dopoledne začalo stýskat po mamince a tatínkovi. Konejšení paní učitelky je jen slabou útěchou v té nespravedlnosti, že tu nejsou taky. | Foto: Ondřej Besperát

To ale některým školkám přinese komplikace.

"U nás máme kapacitu 41 dětí a asi polovina z toho jsou děti zaměstnanců a polovina děti z okolních obcí. Nevím, jak bychom to řešili," říká ředitelka školky společnosti Linet ve Slaném Jana Řeháková.

Hygienická nebo prostorová pravidla by naopak uvítala.

"To je v pořádku, my jsme školku budovali tak, aby odpovídala normám, které platí pro státní školky, takže by neměl být problém," dodává.

Vláda bude o změnách zákonů jednat zřejmě v březnu 2011.

"Práce komise postupuje rychle. Na začátek prosince je naplánováno další jednání. Ministerstvo práce by podle legislativního plánu vlády mělo předložit konkrétní návrh řešení vládě do konce února," dodává Plívová.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy