Babyboom nutí stát diktovat firmám, jak zakládat školky

Firemní školky budou neziskové a jen pro děti zaměstnanců, klíčová slova jsou bezúhonost a čistota
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Babyboom posledních let donutil podniky v Česku zakládat firemní školky - funguje jich asi patnáct, dosud pro ně všaj neexistují žádná pravidla a děti v nich teoreticky mohou hlídat třeba právě propuštění násilníci.

Vláda se rozhodla stanovit pro firemní školy přísné mantinely a na oplátku nabídnout společnostem daňové úlevy. Pokud plánované změny projdou, budou školky muset být neziskové a přijímat jen děti zaměstnanců.

Ministr školství Josef Dobeš inicioval vznik meziresortní komise, která má příští rok vládě předložit konkrétní podobu změn. "Je potřeba stanovit standardy týkající se hygieny nebo čistého trestního rejstříku u vychovatelů. Dnes je systém tak otevřený, že to není možné," říká ministr Josef Dobeš.

Náklady na školku se odečtou z daní

Pravidla upravující personál ve školce nebo hygienu firmám nevadí.

Školky zatím slouží zejména jako benefit pro zaměstnance a podle zakladatelky občanského sdružení Firemní školky Kateřiny Francové nabízejí dětem kvalitní prostředí.

"Naopak - firmy by pravidla, jak školku založit, přivítaly. Takto se na nás obracejí, protože nevědí nic. Není zřejmé, co musí splnit. Zákony u nás vlastně pojem firemní školka vůbec neznají," vysvětluje Francová.

Ruku v ruce s tím jde i dlouho odkládaný slib státu, že podniky, které se zaměstnancům o děti ve firemní školce postarají, daňově zvýhodní.

Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívové je takový návrh v rámci meziresortní komise na stole. Stát se ale klade podmínku, že školky budou neziskové a jen pro zaměstnance konkrétní firmy.

"Skupina se v této fázi zaměřuje na to, jak by měly být regulovány podmínky u firemních školek určených výhradně pro zaměstnance dané firmy (tedy bez účelu generování zisku) a školek provozovaných občanskými sdruženími, a to zejména z hlediska kvalifikace pracovníků a hygieny," uvedla Plívová.

Stát chce školkám zakázat brát "cizí" děti

Některým dětem se už dopoledne začalo stýskat po mamince a tatínkovi. Konejšení paní učitelky je jen slabou útěchou v té nespravedlnosti, že tu nejsou taky.
Některým dětem se už dopoledne začalo stýskat po mamince a tatínkovi. Konejšení paní učitelky je jen slabou útěchou v té nespravedlnosti, že tu nejsou taky. | Foto: Ondřej Besperát

To ale některým školkám přinese komplikace.

"U nás máme kapacitu 41 dětí a asi polovina z toho jsou děti zaměstnanců a polovina děti z okolních obcí. Nevím, jak bychom to řešili," říká ředitelka školky společnosti Linet ve Slaném Jana Řeháková.

Hygienická nebo prostorová pravidla by naopak uvítala.

"To je v pořádku, my jsme školku budovali tak, aby odpovídala normám, které platí pro státní školky, takže by neměl být problém," dodává.

Vláda bude o změnách zákonů jednat zřejmě v březnu 2011.

"Práce komise postupuje rychle. Na začátek prosince je naplánováno další jednání. Ministerstvo práce by podle legislativního plánu vlády mělo předložit konkrétní návrh řešení vládě do konce února," dodává Plívová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 4 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy