Babišovu syrskou vesnici navrhuje odborník na moduly. Zadání platil sám premiér, říká

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
7. 2. 2019 14:03
Premiér Andrej Babiš představil plán na pomoc syrským sirotkům. Místo azylu v České republice jim chce postavit vesnici přímo v Sýrii, na vládním území. S projektem oslovil společnost CubeSpace, která se specializuje na modulární architekturu. Podle jejího majitele Martina Kokty přišla nabídka už před půl rokem. "Vypracovali jsme studie kampusu, syrské straně předložený projekt vyhovuje," říká Kokta v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Proč myslíte, že premiér k projektu vesnice pro sirské sirotky přizval právě vaši firmu?
Historicky jsme pracovali na projektu rychlé sociální výstavby v České republice, takže o našem systému věděl. Na základě našich odborných rad se na nás obrátil s tím, zda bychom nedokázali pomoct s tímto humanitárním projektem a vymyslet systém, který by velmi rychle dokázal vystavět syrskou vesnici pro sirotky, respektive kampus.

Kdy vás oslovil?
Myslím, že to byl druhý kvartál loňského roku.

Od té doby se v projektu něco pohnulo? Premiér o něm veřejně promluvil teprve v úterý.
Samozřejmě. Byla vypracována studie celého kampusu. Byla předložena syrské straně a ta řekla, že jí takovýto kampus vyhovuje. V současné době ladíme přepracování projektu na místní legislativu. Musíme zohlednit jejich normy a zvyklosti.

Projekt je opřený o to, že se tam dá logisticky dopravit - je z modulů. Pan premiér se k tomu vyjádřil až v momentě, kdy syrská strana potvrdila, že tento model humanitární pomoci je přesně to, co potřebují. Proto si myslím, že o tom nekomunikoval dříve.

Stavba, kterou vyhotovila firma CUBESPACE. Ta má na starosti i projekt na výstavbu dětské vesničky pro syrské sirotky.
Stavba, kterou vyhotovila firma CUBESPACE. Ta má na starosti i projekt na výstavbu dětské vesničky pro syrské sirotky. | Foto: CUBESPACE

Jak má kampus vypadat?
Původní myšlenka byla vytvořit kampus pro sto padesát dětí, kde by bylo zajištěné ubytování a stravovací provoz. Dalším segmentem by byla škola - školské zařízení a zařízení pro děti předškolního věku. Jednalo se o to, jak namixovat školská zařízení tak, aby odpovídala věkovým kategoriím i genderu.

Má to čtyři základní moduly - předškolní, školní, ubytovací a gastro. Celý kampus by měl sloužit k tomu, že tam děti mohou žít, budou tam mít hřiště, školu, zábavu a bude tam personál, který se o ně bude starat.

Pro vás je to první humanitární projekt?
Takového rozsahu ano.

Takže nějaké menší humanitární projekty už jste dělali?
Podíleli jsme se na přípravě podobných projektů, minimálně konzultacemi. Ale myslím si, že tento projekt je svého druhu ojedinělý.

Už jste premiérovi vyčíslili, kolik by vaše práce mohla stát?
Ne. Čekáme, až bude upřesněno technické zadání syrskou stranou. To má samozřejmě nějakou posloupnost. Nejdříve muselo dojít k tomu, že syrská strana potvrdila zájem. Dostali od nás dotazy, které ovlivní velikost, rozsah toho projektu. Jakmile tyto informace získáme od syrské strany - není to tak dlouho, dotazy jsme poslali asi před čtrnácti dny -, tak panu premiérovi ten materiál zredukujeme a připravíme přímo na tyto podmínky. A budeme schopni říct cenovou bilanci celého projektu.

Očekáváte, že za projekt zaplatí stát? Nebo jste se s premiérem bavili o nadaci, kterou on zmínil jako možný zdroj peněz?
Financování není předmětem našeho zkoumání. Nicméně mám potvrzeno, že premiér bude tento projekt hradit formou nadace a ze soukromého zdroje. To je i informace, která teď oficiálně koluje. My dále pracujeme na zadání, které jsme dostali. A to jsme dostali přímo od pana premiéra jako jeho soukromou aktivitu. Není to vládní zakázka, není to hrazeno z vládních peněz, není na to ani poptávka z vládní strany. Je to čistě jeho aktivita.

Nevytváří to pro vás nějakou nejistotu? Co kdyby se nakonec nadaci nepovedlo vybrat dost peněz a ten projekt spadl pod stůl? Už jste do toho vložili nějakou energii…
Ale my jsme ji dostali zaplacenou. Materiál, který si od nás objednal, a poradenství nám samozřejmě uhradil.

Stavba, kterou vyhotovila firma CUBESPACE. Ta má na starosti i projekt na výstavbu dětské vesničky pro syrské sirotky.
Stavba, kterou vyhotovila firma CUBESPACE. Ta má na starosti i projekt na výstavbu dětské vesničky pro syrské sirotky. | Foto: CUBESPACE

A můžete říct, jaká částka to byla?
To snad není důležité, ne?

Je to projekt, který je soukromou aktivitou Andreje Babiše. Zároveň o ní ale vyjednává z pozice premiéra.
Je to jeho soukromá aktivita. Myslím si, že pokud cenu bude chtít zveřejnit, zveřejní ji sám. Já k tomu nejsem kompetentní. Stejně tak jako nerozhoduji o tom, jestli projekt bude investován dál. Pro nás v tuto chvíli žádné riziko není, protože zatím jsme v přípravné fázi. Předpokládám, že v momentě, kdy pan premiér bude vybírat dodavatele pro tento projekt, tak samozřejmě poptá víc dodavatelů.

Kdyby se doladily parametry projektu a sehnaly peníze, jak rychle jste schopni vesnici postavit?
Podívejte, já vám nemůžu říct, za jak dlouho něco postavím, když nevím, jak to bude velké. Až syrská strana dá dohromady zadání, já budu vědět rozsah zakázky a poté budeme schopni říct, za jak dlouho jsme schopni kampus postavit. Na tuto informaci si ještě musíme počkat.

Vaše metoda je specifická. Můžete alespoň říct, o kolik je rychlejší než běžná výstavba?
Běžnou metodou budete takové zařízení stavět minimálně půl roku až rok. Pokud zvolíte naši metodu, budete ho stavět měsíc.

Stavba, kterou vyhotovila firma CUBESPACE. Ta má na starosti i projekt na výstavbu dětské vesničky pro syrské sirotky.
Stavba, kterou vyhotovila firma CUBESPACE. Ta má na starosti i projekt na výstavbu dětské vesničky pro syrské sirotky. | Foto: CUBESPACE

Proč je pro vaši firmu zajímavé se podílet na takovém projektu?
To je docela zřejmé - jedná se o humanitární pomoc, ne v první řadě o byznys. Máme možnost se podílet na projektu, který opravdu může pomoct. V té zemi jsem byl a viděl jsem to na vlastní oči.

Je to zakázka, která když si zachová svůj statut a nikdo z novinářů nebo odjinud ji nebude napadat a bude se k ní chovat jako k humanitární pomoci, má pro nás smysl. Děláme projekt, který pomůže lidem, kteří jsou opravdu v nouzi. Pokud bychom projekt dotáhli do konce, je to pro nás samozřejmě obrovská reference a prestiž.

Jaké další projekty, které pro vás byly prestižní, už máte za sebou?
Jsou to projekty v soukromém sektoru. Třeba pro nadnárodní společnosti. Ale jsou to i municipální projekty, které se zabývají stavbou školských a sociálních zařízení. Je potřeba si uvědomit, že naše firma dodává do celé Evropy. Každý projekt je pro nás nějakým způsobem referencí a je specifický.

A projekt tohoto formátu je specifický tím, že je v destinaci, která je celosvětově náročná a ne úplně lehce uchopitelná. Je to jiná země, jiný svět. Myslím si, že se v tomto prostředí nikdo nijak zásadně neorientuje. I pro nás je docela náročné připravit projekt do země, kde nemáme moc indícií o tom, jak vše správně připravit tak, aby to co nejlépe sloužilo svému účelu.

Ve chvíli, kdy by už přišla na řadu výstavba, byla by zcela ve vaší režii, nebo plánujete najmout pracovní sílu na místě?
Fungovalo by to jako kooperace obou stran. Syrská strana má zájem na tom participovat. Všechny přípravné práce, základy, inženýrské sítě, komunikace a tak dále by se dělaly ve spolupráci se syrskou stranou. Připravila by to. Naším úkolem by bylo přivézt vše, co je od základů nahoru. To znamená modulový systém, který se vystaví na připravené základy. Uvidíme, jestli se podaří najít prostředky i na vybavení areálu a na provoz.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy