Babišovi se rozpadá tým na financích. Odejít chce i náměstek pro rozpočet

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
30. 10. 2015 7:58
Vláda na pondělním jednání rozhodne, koho pošle na uvolněné místo u Evropského účetního dvora. Jedním z favoritů je Babišův náměstek pro rozpočet Jan Gregor. Z ministerstva financí za posledního půl roku odešli nebo odcházejí tři další náměstci.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Economia

Praha – Ministr financí Andrej Babiš přijde s největší pravděpodobností o dalšího klíčového úředníka. Jak uvedly Hospodářské noviny, náměstek pro rozpočet Jan Gregor je favoritem na nového člena Evropského účetního dvora.

Náhradníka za končícího Jana Kinšta bude vláda vybírat na pondělním jednání. Druhým z kandidátů je člen Nejvyššího kontrolního úřadu Jan Vedral. "Oba uchazeče pokládám za kvalitní," uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Podle informací HN má ale větší šance právě Gregor.

Gregor na ministerstvu financí pracuje už od konce 90. let, učil se u uznávaného experta Eduarda Janoty a má pověst člověka nepostradatelného při složité proceduře sestavování rozpočtu. Za to si ho cenili už ministři Miroslav Kalousek i Jan Fischer. "Určitě bych byl raději, kdyby pan Gregor zůstal. Je to schopný, zodpovědný a státu loajální úředník,“ ocenil Gregora Babiš.

List dále upozorňuje, že Babišovi se během půl roku rozpadl tým náměstků - v létě odvolal náměstka pro mezinárodní vztahy Martina Prose a auditora Lukáše Wagenknechta. Končit bude i náměstkyně pro daně Simona Hornochová, se kterou už Babiš na postu od příštího roku nepočítá.

 

Právě se děje

Další zprávy