Babiš couvá: S komunisty do vlády ne, v krajích můžeme vyjednávat. Agrofert si znárodnit nenechám

Domácí Domácí
Aktualizováno 12. 9. 2016 9:00
Andrej Babiš v rozhovoru pro Týden připustil, že je ochotný vyjednávat s KSČM. Spolupráci nevyloučil ve vládě ani na krajské úrovni. Podle něj se sice s komunisty programově neshodne a raději by s nimi ve vládě nebyl, ale na jednotlivých bodech je ochoten s nimi spolupracovat. Důležitý je pro něj selský rozum a řešení problémů. Agrofert by si ale komunisty znárodnit nenechal. Pro pondělní vydání deníku Právo ale Babiš vládní koalici s komunisty rozhodně vyloučil.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro Týden připustil, že by byl ochotný jít do koalice s KSČM. S komunisty by byl ochotný spolupracovat, pokud by po příštích volbách došlo k patové situaci. "Určitě bychom tam (ve vládě) s nimi být nechtěli. Ale pokud vznikne po volbách nějaká situace, tak budeme vyjednávat se všemi. Proč bychom měli komunisty ignorovat? Jaký je k tomu důvod?" řekl Babiš v rozhovoru.

Ve vyjádření pro pondělní deník Právo ale Babiš otočil. "Já určitě nepůjdu do žádné koalice s KSČM na vládní úrovni," řekl. V krajích by ale do koalice se slušnými lidmi, tedy i komunisty šel.

Spolupráci s komunisty Babiš nevyloučil ani na krajské úrovni. "Vždyť téměř ve všech krajích jsou koalice ČSSD s komunisty. Takže nevylučuji nic, je to o lidech," řekl Babiš s tím, že pokud mají všichni s komunisty problém, tak ať je vyloučí.

I když mají hnutí ANO a komunisté odlišný program, na některých věcech je Andrej Babiš ochoten s nimi spolupracovat. "Nám jde o selský rozum a řešení problémů. I když programově se neshodneme, já bych určitě nechtěl, aby znárodnili Agrofert," řekl s tím, že KSČM má podporu patnácti procent lidí v této zemi, tak proč s nimi nespolupracovat.

Babiš ale také počítá s tím, že ANO do koalice nepůjde vůbec a všichni ostatní se spojí proti jeho hnutí. "O další vládě se bude rozhodovat až příští rok. Voliči si rozhodnou, jestli budeme mít nějaký výsledek. Třeba se všichni spojí proti nám," míní.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy