Babiš couvá: S komunisty do vlády ne, v krajích můžeme vyjednávat. Agrofert si znárodnit nenechám

Domácí Domácí
Aktualizováno 12. 9. 2016 9:00
Andrej Babiš v rozhovoru pro Týden připustil, že je ochotný vyjednávat s KSČM. Spolupráci nevyloučil ve vládě ani na krajské úrovni. Podle něj se sice s komunisty programově neshodne a raději by s nimi ve vládě nebyl, ale na jednotlivých bodech je ochoten s nimi spolupracovat. Důležitý je pro něj selský rozum a řešení problémů. Agrofert by si ale komunisty znárodnit nenechal. Pro pondělní vydání deníku Právo ale Babiš vládní koalici s komunisty rozhodně vyloučil.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro Týden připustil, že by byl ochotný jít do koalice s KSČM. S komunisty by byl ochotný spolupracovat, pokud by po příštích volbách došlo k patové situaci. "Určitě bychom tam (ve vládě) s nimi být nechtěli. Ale pokud vznikne po volbách nějaká situace, tak budeme vyjednávat se všemi. Proč bychom měli komunisty ignorovat? Jaký je k tomu důvod?" řekl Babiš v rozhovoru.

Ve vyjádření pro pondělní deník Právo ale Babiš otočil. "Já určitě nepůjdu do žádné koalice s KSČM na vládní úrovni," řekl. V krajích by ale do koalice se slušnými lidmi, tedy i komunisty šel.

Spolupráci s komunisty Babiš nevyloučil ani na krajské úrovni. "Vždyť téměř ve všech krajích jsou koalice ČSSD s komunisty. Takže nevylučuji nic, je to o lidech," řekl Babiš s tím, že pokud mají všichni s komunisty problém, tak ať je vyloučí.

I když mají hnutí ANO a komunisté odlišný program, na některých věcech je Andrej Babiš ochoten s nimi spolupracovat. "Nám jde o selský rozum a řešení problémů. I když programově se neshodneme, já bych určitě nechtěl, aby znárodnili Agrofert," řekl s tím, že KSČM má podporu patnácti procent lidí v této zemi, tak proč s nimi nespolupracovat.

Babiš ale také počítá s tím, že ANO do koalice nepůjde vůbec a všichni ostatní se spojí proti jeho hnutí. "O další vládě se bude rozhodovat až příští rok. Voliči si rozhodnou, jestli budeme mít nějaký výsledek. Třeba se všichni spojí proti nám," míní.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
před 49 minutami

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy