Dost času na druhý pokus. Babiš dostal od Zemana neomezenou dobu na jednání o nové vládě

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 2. 2018 22:09
Prezident Miloš Zeman časově neomezí premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) při druhém pokusu o sestavení vlády a nebude od něj také předem chtít 101 podpisů od poslanců, kteří vládu podpoří. Očekává však, že kabinet získá hlasy většiny poslanců přítomných ve sněmovně.
Babiš dostal od Zemana neomezenou dobu na jednání o nové vládě | Video: ČTK

Lány - Prezident Miloš Zeman časově neomezí premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) při druhém pokusu o sestavení vlády. Babiš to dnes řekl novinářům po přibližně dvouhodinové večeři se Zemanem na zámku v Lánech.

Zeman také nebude od Babiše předem chtít 101 podpisů od poslanců, kteří vládu podpoří. Očekává však, že kabinet získá hlasy většiny poslanců přítomných ve sněmovně, uvedl Babiš. Oba se znovu sejdou 18. února po sjezdu ČSSD, který zvolí předsedu strany.

"Získal jsem informaci, že pan prezident mne neomezuje časově z hlediska vyjednávání o druhém pokusu za podmínky, že budeme vyjednávat," řekl Babiš. "Pan prezident netrvá na 101 podpisech, ale má představu, že až sestavíme tu vládu, tak získáme většinu přítomných ve sněmovně," dodal.

Zeman a Babiš se shodli, že se budou scházet pravidelně jednou měsíčně. Babiš pozval prezidenta na večeři do Průhonic na 18. února. V tentýž den bude mimořádný sjezd ČSSD volit nového předsedu strany. "Shodli jsme se na tom, že je to vhodný den, abychom se setkali a vyměnili si názory na to, jak proběhl ten sjezd," komentoval to Babiš.

Volba předsedy ČSSD je důležitá pro pokračování jednání mezi sociálními demokraty a hnutím ANO. Delegáti sjezdu by se měli také vyjádřit k tomu, zda si vůbec přejí vyjednávání s bývalým koaličním partnerem. Na sjezdu ČSSD vystoupí s projevem také Zeman. O čem bude hovořit, Babišovi předem neřekl. "Určitě tam bude mít důležitý projev, osud ČSSD mu leží na srdci," podotkl Babiš.

Zeman: Na sjezdu ČSSD nikoho nepodpořím

Sám prezident ve čtvrtek večer ve svém prvním povolebním televizním vystoupení v TV Barrandov uvedl, že v projevu na sjezdu ČSSD výslovně nepodpoří žádného z kandidátů na předsedu nebo místopředsedu strany. Poznamenal, že sociální demokracie je na dně a vnitřně rozpolcená. Zároveň řekl, že nevidí důvod, aby zval zástupce politických stran na konzultace kvůli sestavování vlády. Výjimkou by mohlo být setkání se zástupci stran, které zvažují podporu menšinovému kabinetu Andreje Babiše (ANO).

Zeman také v televizi odmítl dřívější vyjádření Babiše o možném konání předčasných voleb. Zopakoval, že z pozice prezidenta předčasné volby nevypíše, ani když nebude vláda sestavena na třetí pokus. Nevěří zároveň tomu, že by se našel dostatečný počet poslanců, který je potřeba k vypsání předčasných voleb Poslaneckou sněmovnou.

Pokud by Babiš ustoupil z pozice premiéra, udělal by podle Zemana hloupý krok, protože v politice se neopouští pozice, které se dobudou.

Představitelé hnutí ANO se od podání demise setkali kvůli jednání o vládě s protějšky z ODS, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL nebo SPD. Jejich rozhovory se zpravidla týkaly hledání programových průniků jednotlivých stran. Žádné závěry, které by jasně ukazovaly, jak bude vypadat Babišův druhý kabinet, zatím ze schůzek nevzešly.

Babiš s prezidentem hovořili také o zahraničněpolitické orientaci České republiky. Babiš po schůzce zdůraznil, že Česko se jednoznačně hlásí ke svému členství v NATO a EU. "Jsme pevnou součástí EU a NATO a chceme skutečně hrát podstatně významnější roli než v minulosti," řekl premiér v demisi.

Video: Nebudeme do vlády vstupovat jako podřízený partner, Babiš sám přerušil vyjednávání s ČSSD, říká Chovanec

Je na Andreji Babišovi, jestli chce mrhat další tři týdny, my od našich programových podmínek neustoupíme, říká Chovanec. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 15 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy