reklama
 
 

Spor o korunové dluhopisy otřásá koalicí. Sobotka trvá na projednání, Babiš mu napsal rázný dopis

AKTUALIZOVÁNO 13. 3. 2017
Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš odmítl, aby se na pondělní koaliční radě řešily korunové dluhopisy. Ty se dostaly do centra pozornosti právě v souvislosti s šéfem hnutí ANO, který je v minulosti koupil od své tehdejší společnosti Agrofert. Premiér Bohuslav Sobotka však na projednání záležitosti trvá s tím, že je závažná a netýká se jen vicepremiéra Babiše.

Praha - Finanční správa korunové dluhopisy naprosto běžně kontroluje a doměřuje jejich zdanění. Metodiku má dobře nastavenou, napsal vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) v dopisu předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Rozzlobilo ho, že se téma stalo náplní odpoledního zasedání koaliční rady.

Sobotka chce na radě navázat na jednání rozpočtového výboru z minulého týdne. Ten zaúkoloval šéfa Generálního finančního ředitelství, aby vydal finančním úřadům pokyn, podle něhož začnou prověřovat majitele korunových dluhopisů. Podle Babiše byly závěry výboru pouze sběrem předvolebních bodů pro lídry ČSSD.

Podle Babiše navíc poslanci nemají k takovému kroku žádné oprávnění. "K rozdělování takových úkolů nemá rozpočtový výbor žádnou pravomoc," uvedl Babiš v dopise. Poznamenal, že příště může zaúkolovat policii, nebo rovnou soud.

Sobotka konstatování poslanců, že mohl být v roce 2012 při emisi těchto obligací obcházen zákon, považuje za závažné. Novinářům to řekl po pondělním jednání vlády.

Na rozdíl od Babiše, který záležitost odmítá projednávat s tím, že se netýká koalice, Sobotka v tomto bodu programu nevidí problém. "Nechceme řešit problém, který má Andrej Babiš, ten si musí vyřešit sám," uvedl Sobotka na tiskové konferenci.

Sobotka: Korunové dluhopisy se netýkají jen Babiše

ČSSD chce ale slyšet, že daňová správa bude usnesení poslanců, ve kterém také ukládají Generálnímu finančnímu ředitelství úkoly, respektovat. "A prověří případy, které jsou podezřelé. To není jen o Andreji Babišovi, ale o všech podezřelých situacích," dodal Sobotka.

Babiš předtím zařazení tématu na koaliční jednání označil za pokračování kampaně, která se vedla na pátečním a sobotním sjezdu ČSSD v Brně. Poznamenal, že se mu zdá, že sjezd stále neskončil. "Je to pokrytectví ze strany pana premiéra, který jen potřebuje živit tuhle věc proti mně," řekl novinářům. Stejně by podle něj mohlo ANO navrhovat projednání případu OKD či poslaneckých náhrad premiéra Sobotky, dodal.

ČSSD odmítá, že by šlo o kampaň proti. Babišovi, byť právě jeho kauza na možné obcházení zákonů upozornila. "Koaliční partneři i veřejnost mají právo vědět, že daňová správa tuto záležitost bere vážně," dodal Bohuslav Sobotka.

Bod "Činnost daňové správy ve věci zdanění výnosů z korunových dluhopisů" označil za šaškárnu ze strany ČSSD. "My na koaliční radě takové body nebudeme projednávat, protože to nemá nic společného s koalicí. Pokud mají být takové koaliční rady s takovými body, pak je úplně zbytečné, abychom na takové koalice chodili," řekl. Věc chce vysvětlit dopisem, který koaličním partnerům předloží, až na téma dojde.

Babiš dluhopisy koupil od své tehdejší společnosti Agrofert, a to v objemu téměř 1,5 miliardy korun. Vzhledem k podmínkám v zákoně nepodléhal jejich úrokový výnos zdanění. Babiš také čelil podezření, že na jejich nákup neměl dost peněz, což ale odmítá, stejně jako to, že by obcházel zákon.

Podle sněmovního rozpočtového výboru existují podezření, že při emisích dluhopisů mohli někteří emitenti a jejich vlastníci zneužít daňové zákony. Babiš už dříve Sobotkovi napsal, že daňová správa se kontrolou možných daňových úniků v této souvislosti zabývat nebude. Sobotka to považuje za nedostatečné.

Vláda či koaliční rada by se mohly také zabývat účastí ministrů na evropských summitech. Minulý týden Babiš vyčítal Sobotkovi, že kvůli sjezdu ČSSD zmešká páteční část jednání EU. Premiér oponoval, že na summitech má stoprocentní účast, zato Babiš chyběl na polovině schůzek ministrů financí. "Je vidět, že pan premiér má nové poradce, takže základní úkol je střílet do Babiše," řekl vicepremiér.

Ministr financí zopakoval, že na rozdíl od Sobotky řídí resort. "Pan premiér má na starosti organizovat vládu, kde většinou ty body jsou o ničem, a chodit do Bruselu. To je jeho práce," řekl. Sobotka si podle Babiše přidělává další práci a svolává komise, které ostatní spíš zdržují.

Čím víc do mě kopete, tím víc jsem motivován, se stejným týmem jdeme do pátých voleb, dluhopisy byla jen pseudokauza, tvrdí znovuzvolený předseda ANO. | Video: Daniela Drtinová |  32:14

autor: ČTK | 13. 3. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama