Babiš bude zprostředkovatelem jednání družstva Svatopluk a Monsporta. Vítám to, říká správce

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2018 15:12
Nejvyšší soud rozhodl o tom, že družstvo Svatopluk sdružující některé bývalé klienty zkrachovalé společnosti H-System musí do měsíce vyklidit byty.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha/Horoměřice - Premiér Andrej Babiš (ANO) má být zprostředkovatelem v jednání bytového družstva Svatopluk a konkurzního správce H-Systemu Josefa Monsporta. "Dohodli se na tom dnes (ve středu) na společném jednání v Praze," řekl Martin Junek z BD Svatopluk. Informaci, na kterou upozornila Česká televize (ČT), potvrdili Babiš i Monsport.

Lidé, kterých se rozhodnutí NS týká, si domy po krachu firmy H-System sami dostavěli a nechtějí je vyklidit. Tvoří ale jen část poškozených z kauzy H-System a podle NS má konkurzní správce Josef Monsport právo zpeněžit domy ve prospěch všech věřitelů. Babiš se dnes s ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem postupně setkal s Monsportem a představiteli bytového družstva Svatopluk. "Obě strany mají finanční představy, které jsou dost vzdálené. Ptali jsme se, co pro ně můžeme udělat, v tuto chvíli nás požádali o mediaci. Pan Monsport souhlasil a měli bychom se všichni sejít asi v pondělí," uvedl Babiš v tiskovém prohlášení.

Monsport i představitelé H-Systemu účast Babiše vítají. "My měli v minulosti vždy problém s ním (konkurzním správcem Monsportem) komunikovat, protože jeho zastupovali advokáti, a ti s námi jednat nechtěli," řekl Martin Junek ze Svatopluku. "Zejména ze strany pana ministra jsem viděl, že zcela souhlasí s mojí argumentací, že jinak to nejde, pohybujeme se v režimu konkurzního zákona a já nemůžu vytáhnout z moře věřitelů a bývalých klientů H-Systemu jednu skupinku a obdarovat je a druhým vysvětlovat, že na ně nevyjde," uvedl po schůzce Monsport.

"Jediná věc, která nám zbývá, je obrátit se na Ústavní soud. Velmi oceňuji, že přímo pan Babiš nám nabídl, že by se mohl stát mediátorem v našem jednání s panem Monsportem a že by se pokusil nám pomoci vyřešit tu situaci jednou provždy," řekl Junek.

Babiš řekl, že se společně s ministrem spravedlnosti Kněžínkem (za ANO) setkali se správcem konkurzní podstaty H-Systemu i se zástupci družstva Svatopluk. Vedení družstva je poté požádalo, aby působili jako mediátoři v jednání se správcem konkurzní podstaty. Monsport podle Babiše potvrdil, že je ochotný na zprostředkované vyjednávání přistoupit, premiér proto očekává, že se uskuteční další schůzky.

Ranní schůzku s premiérem Babišem potvrdil i konkurzní správce Monsport. "Proběhlo to velmi korektně, premiér chce působit jako mediátor, já to vítám," řekl. "Zejména ze strany pana ministra jsem viděl, že zcela souhlasí s mojí argumentací, že jinak to nejde, pohybujeme se v režimu konkurzního zákona a já nemůžu vytáhnout z moře věřitelů a bývalých klientů H-Systemu jednu skupinku a obdarovat je a druhým vysvětlovat, že na ně nevyjde," řekl Monstport. Nechtěl odhadovat, zda se podaří dospět ke shodě. "Podstatné slovo bude mít věřitelský výbor a soud," dodal.

Družstvo nyní podle Junka musí udělat nezbytné právní kroky. "Ale zároveň další kroky by měly vést k tomu, abychom se konečně dohodli s panem Monsportem. My měli v minulosti vždy problém s ním komunikovat, protože jeho zastupovali advokáti a ti s námi jednat nechtěli. A teď to vypadá, že bychom se tedy mohli dostat ke společnému stolu," řekl Junek.

Nejvyšší soud rozhodl v případě H-systému. Lidé se mají do měsíce vystěhovat:

Klienti H-Systemu definitivně prohráli spor s insolvenčním správcem. Nejvyšší soud jim nařídil vyklidit domy, ve kterých žijí. Kauza trvá 25 let. | Video: dvtv
 

Právě se děje

Další zprávy