"Babička plakala, že je válka." Našli jsme muže z anonymního rodinného filmu ze srpna roku 1968

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
18. 8. 2018 9:32
Redakce Aktuálně.cz v květnu spolu s Národním filmovým archivem pátrala po autorovi amatérského film z roku 1968, na kterém je zachycená rodinná dovolená a následná srpnová invaze vojsk zemí Varšavské smlouvy. Ozval se pan Karel Karásek, kterému v té době bylo 16 let a na záběrech se poznal.
Redakce Aktuálně.cz našla autora snímků ze srpna 1968 | Video: Tomáš Cetkovský, Simona Fendrychová, Blahoslav Baťa

Praha - V srpnu 1968 Čechoslováky překvapily tanky a mnozí z nich se rozhodli události zdokumentovat a zachytit na fotoaparáty nebo kamery. Na konci května server Aktuálně.cz zveřejnil filmový sestřih záznamu od neznámého autora, který objevili pracovníci Národního filmového archivu (NFA).

Jde o film z rodinné dovolené v jižních Čechách, která skončila invazí. Digitalizovaný snímek, ve kterém autor zachytil také vojáky v ulicích Prahy, vyšel s výzvou po pátrání po jeho autorovi. Neuběhl ani měsíc a do redakce napsal člověk, který se na videu poznal.

Od invaze vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa uběhlo 50 let. Karel Karásek byl v roce 1968 teprve šestnáctiletý kluk. Ten rok strávil dovolenou s rodiči na jihu Čech u Sudoměře, na hradě Zvíkov a u Orlické přehrady. Jenže léto a prázdniny předčasně ukončili ruští vojáci.

"V té době jsem z toho ještě neměl rozum," vzpomíná na dobu před padesáti lety, kdy do pražských ulic vjely tanky. "My kluci jsme se chodili dívat na to, co se to ve městě děje. Ale babička brečela, že je válka. Starší lidé to brali jinak," vybavuje si vzpomínky Karásek při pohledu na ztracený film, o jehož existenci ani nevěděl.

V Národním filmovém archivu v Praze spatřil celý záznam poprvé. Na výzvu zveřejněnou na Aktuálně.cz ho upozornil jeho spolužák ze základní školy. Poté, co do redakce sám zavolal, přijel do NFA snímek identifikovat. "Můj otec natáčel pořád. O tomhle videu jsem ani nevěděl, ale je jasné, že to natáčel on. Jsou tam záběry z jeho kanceláře, kterou měl na Staroměstském náměstí," říká v promítacím sále NFA.

Rodinný film objevili pracovníci Národního filmového archivu v Praze teprve nedávno. "Na pracovišti NFA, které se specializuje na filmy takzvaného úzkého formátu, máme sbírku rodinné nebo amatérské kinematografie. Tu neustále rozšiřujeme od konkrétních dárců, rodinných příslušníků, ale stane se, že tu najdeme z minulosti i filmy neidentifikovatelné, o jejichž autorech nic nevíme," vysvětluje koordinátor digitalizačních projektů Matěj Strnad.

Jako nejvhodnější způsob, jak autory najít, v dnešní době považuje právě média a sociální sítě.

Film, který patřil rodině Karla Karáska, je zářný příklad toho, jak se ztracené rodinné vzpomínky zaznamenané na filmový pásek nakonec dostaly zpět k majiteli. "Můj táta pořád něco točil, hrozně ho to bavilo. Je to zvláštní, vidět to až po padesáti letech. Ani jsem nevěděl, kam to otec založil," říká Karásek. Když má sám zavzpomínat, jak první dny okupace vnímal, popisuje hlavně chaos. "Lidi na vojáky křičeli a ti zase křičeli na ně. Někde někdo vystřelil a už se to semlelo. Radši jsme se koukali někam schovat," vypráví. "Říkalo se mezi lidmi, že bude zase válka. Ale nikdo nečekal, že by to byli Rusové, s kým se bude válčit."

Karel Karásek chodil v roce 1968 do učení. Na začátku školního roku ale kvůli vojákům chodil často za školu, jak sám přiznává. "Bylo nám 16 a rodiče se o nás báli, nechtěli nás pouštět," popisuje, jak se se spolužáky tajně chodil dívat na cizí vojáky.

"Horší bylo, když začali střílet. To jste se dívali dalekohledem z okna a oni po vás vystřelili."

"Sice se netrefil, ale pod oknem prostřelil tyč na prapor. Tak pak jsme radši točili záběry z půdy," popisuje unikátní záběry na Letnou z horního patra budovy, které se zachovaly.

"Vyzýváme veřejnost, aby lidé své filmy nosili a my je tady potom odborně ošetříme, zkontrolujeme jejich stav, případně je ošetříme tak, abychom je následně mohli digitalizovat. Autorům nebo rodinám, které je přinesly, je pak předáme už digitalizované," vysvětluje Strnad ve zkratce to, jak NFA s rodinnými filmy zachází. "Primárním úkolem Národního filmového archivu je péče o filmové dědictví," dodává. Právě unikátní záběry z amatérských snímků, dokumentujících významné historické události, do něj patří.

Video: Obyvatelé Liberce házeli v srpnu 1968 po vojácích klacky

Záběry ukazují první hodiny okupace v roce 1968 v Liberci. Lidé házeli po tancích, co jim přišlo pod ruku, pomáhali postřeleným. | Video: Zdeněk Měchura
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy