Ať si vládu sestaví Babiš se Zemanem, ČSSD měla z koalice dávno odejít, říká Štěch

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
28. 6. 2019 5:30
Podle bývalého předsedy Senátu Milana Štěcha vláda s Andrejem Babišem poškozuje sociální demokracii. Pokud premiér nepodá kompetenční žalobu na Miloše Zemana pro nečinnost ve jmenování nového ministra kultury, ČSSD by měla vládu opustit, míní Štěch. Prezident podle něj překračuje svoje kompetence a zneužívá toho, že ústava nestanovuje jednoznačné lhůty. V rozhovoru pro Aktuálně.cz Štěch zároveň připomíná, že se naplnily jeho obavy, že tato vláda netvoří seriózní prostředí pro spolupráci.
Foto: Radek Bartoníček

ČSSD dala Miloši Zemanovi čas do 30. června, prezident ale ultimátum ohledně výměny ministra kultury odmítá přijmout. Navrhuje schůzku v polovině července, na níž by sehrál roli jakéhosi mediátora a pokusil se usmířit Antonína Staňka s Janem Hamáčkem. Co na to říkáte?

Tam není co usmiřovat. Já jsem nebyl pro vstup do koalice. Jednoznačně to potvrzuje chování ze strany Andreje Babiše jako předsedy vlády i chování prezidenta. Myslím si, že situace je zralá na to, abychom nechali vládnout Andreje Babiše s Milošem Zemanem a aby sociální demokracie z vlády odešla. Myslím si, že už je pět minut po dvanácté, a je naprosto zřejmé, že se ti dva pánové vzájemně doplňují a sociální demokracii to jenom poškozuje.

Jak by ten odchod měl vypadat? Máte nejdřív požádat o kompetenční žalobu, nebo byste to udělal rovnou?

Já si myslím, že předseda vlády má být schopný s prezidentem tyto věci vykomunikovat. Prezident má podle ústavy respektovat návrh premiéra. Pokud prezident nerespektuje rozhodnutí premiéra nebo pokud premiér nevytváří dostatečný tlak nebo snahu včetně kompetenční stížnosti, tak si myslím, že existuje jediná cesta. A to vypovědět koaliční smlouvu a vládu opustit.

Opustit vládu by tedy ČSSD měla podle vás až v případě, že by premiér Andrej Babiš odmítl podat kompetenční stížnost?

Kdyby to bylo na mně, tak hlasuji pro okamžitý odchod, ale budu respektovat rozhodnutí dalších. Moje respektování ale stojí na tom, že by byla podána kompetenční žaloba. I to už je z mé strany velké sebezapření.

Setkání vedení ČSSD

Předseda ČSSD Jan Hamáček ve čtvrtek večer po jednání užšího vedení své strany uvedl, že se "Česká republika dostala na hranu ústavní krize". Reagoval tak na postoj prezidenta Miloše Zemana, který se brání žádosti o výměnu v čele ministerstva kultury. Hamáček bude chtít při páteční schůzce od předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) vědět, jak chce tuto situaci řešit. Podle toho se ČSSD zachová.

Zmínil jste, že by měl vládnout Andrej Babiš s Milošem Zemanem. Můžete rozvést, jak jste to myslel?

Ať si tam dá Andrej Babiš svoje lidi a Miloš Zeman ať si to doplní také o svoje lidi. Je zcela zřejmě vidět, že třeba v případě Marie Benešové šlo určitě o návrh pana prezidenta. Myslím si, že on má takových svých vyvolených více, tak ať si tu vládu takto udělají.

Byl by to samozřejmě odstrašující případ obcházení ústavy, ale ono to tak, zdá se, funguje. Takže ať to zcela legitimizují, ať to sdělí veřejnosti a je to. Já myslím, že pan prezident překračuje svoje kompetence a zneužívá toho, že ústava není v těchto částech zcela kogentní.

Zúčastnil jste se čtvrtečního večerního jednání grémia?

Nezúčastnil. Já vím, že někteří kolegové mají velkou trpělivost nebo mají velký zájem u toho vládnutí nějak být. Neříkám, že se to přímo týká těch ministrů, ale lidí, co na ně mohou být nějak navázaní. Já si ale myslím, že kalich opravdu přetekl.

Zcela se potvrdily mé obavy a dalších, třeba většiny senátorského klubu. To není vláda, kde sociální demokracie může pracovat, je vidět, že jak ze strany hnutí ANO, tak ze strany prezidenta toto prostředí není pro seriózní spolupráci.

Video: Nedává smysl, aby prezident usmiřoval Hamáčka se Staňkem, říká Šmarda

Udržovat chaotickou situaci na ministerstvu kultury není dobré. Je nedůstojné držet tam pana Staňka déle, než je nutné, míní místopředseda ČSSD. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy