Ať předloží důkazy, nebo přestane lhát, vyzval Paroubek svou ženu, podle níž měl nelegální příjmy

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
24. 8. 2018 13:21
Bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek vyzval v pátek manželku Petru, aby předložila důkazy pro své tvrzení, že měl nelegální příjmy. Paroubková s tímto závažným obviněním přišla poté, co loni od Paroubka po deseti letech odešla i s dcerou.
Jiří Paroubek se svou manželkou na archivním snímku společně s exhejtmanem Davidem Rathem.
Jiří Paroubek se svou manželkou na archivním snímku společně s exhejtmanem Davidem Rathem. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Jen několik hodin poté, co manželka bývalého premiéra a expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka Petra přišla na Seznamu s obviněním, že její muž měl nelegální příjmy, zareagoval na toto vážné podezření sám Paroubek.

"Musím ji, s ohledem na závažnost jejích tvrzení, vyzvat, ať předloží důkazy o mé údajné trestné činnosti Policii ČR, a pokud nemá takové důkazy, ať přestane lhát," napsal Paroubek v pátek dopoledne na svůj web Vaše věc.

Paroubek zpochybňuje tvrzení své ženy argumentem, že s obviněním přišla v době, kdy se on uchází o hlasy voličů v říjnových senátních volbách. Poukazuje přitom na to, že letos 10. srpna mu prostřednictvím svých advokátů v dopise nabízela spolupráci ve volební kampani.

"Klientka podpoří Vašeho klienta v kandidatuře na senátora a je připravena učinit společné prohlášení, jak jsme v předchozí době již avizovali, ve kterém v případě dohody, která je výhodná dle jejího názoru pro obě strany, potvrdí postup Vašeho klienta v zájmu nezletilé a smírné vypořádání manželů se zachováním přístupu gentlemana," cituje Paroubek z dopisu.

Z předcházejících slov vyplývá, že Paroubková se snaží vyjednat s manželem podmínky jejich rozchodu za situace, kdy se soudí kvůli několika sporům. Jeden se týká rozdělení majetku, další výživného na dceru, o kterou se stará Paroubková. Její muž neuspěl ve snaze získat dceru do střídavé péče.

Paroubek tvrdí, že ho žena chtěla podpořit v kampani za předpokladu, že jí přizná 4,8 milionu korun za prodej jejich domu v Řecku a dá jí ještě pět milionů korun jako podíl ze společného domu ve Velké Chuchli.

Paroubek zároveň v pátek dopoledne napsal, že by za celou věcí mohl stát podnikatel Zdeněk Bakala (mimo jiné majitelem webu Aktuálně.cz, pozn. red.). Žádné důkazy ale nepředložil. Podle Paroubka si ale prý Bakala nepřeje jeho zvolení senátorem na Ostravsku, kde v minulosti vlastnil OKD. 

"Ví, že je to pro něj počátek mnoha dalších nepříjemností. Avizoval jsem již, že mí právníci pracují na trestním oznámení na Bakalu pro nesplnění veřejného příslibu, že nabídne k odprodeji za výhodnou cenu těm nájemníkům z více než 43 000 bytů OKD, kteří o to budou mít zájem," píše Paroubek. Bakalovo vyjádření redakce zjišťuje.

Sledujte část rozhovoru, který který Petra Paroubková poskytla Seznamu:

PETRA PAROUBKOVÁ | Video: SEZNAM

Paroubkovy příjmy nejsou známé 

Pokud jde o Paroubkovy příjmy, není příliš jasné, jaké byly a jaké jsou. Řadu let se pohyboval v politice, takže měl příjmy z ní. Už dlouho je ale mimo politiku.

Od roku 1998 byl náměstkem pražského primátora, v roce 2004 odešel dělat ministra pro místní rozvoj a za rok už byl předsedou vlády. Od roku 2006 už ovšem ve vládě nebyl, seděl ale jako poslanec ve Sněmovně, a to až do roku 2013. Následně tvrdil, že se mimo jiné věnuje podnikání, co ale přesně dělal a jaké měl výdělky, neuvedl. V současnosti je podle svých slov v důchodu a "k tomu si něco přivydělává". Co a kde, ale není známo. O finanční situaci Paroubka vypovídá částečně jen rozhodnutí soudu, který určoval výši alimentů na dceru. Soud rozhodl, že Paroubek bude měsíčně přispívat na výchovu dcery 10 tisíci korunami.  

Největší debaty ohledně jeho příjmů byly v době, kdy si s manželkou kupovali v roce 2011 domek v Řecku, za který zaplatili téměř pět milionů korun. Tehdy vydavatel knih Aleš Lederer prohlásil, že Paroubkovi dal za dvě knihy u něj vydané čtyři miliony korun. Z prodeje knih přitom bylo zřejmé, že v takovém případě Lederer prodělal, protože Paroubkův honorář neodpovídal prodeji knih. Ke všemu nebylo ještě jasné, kdo vlastně knihy koupil. Další milion získala za svou knihu Botičky od Diora Paroubková. Paroubkovi svorně tvrdili, že se ničeho nezákonného nedopustili, manžela bránila i sama Petra Paroubková.

Z aktuálních slov Paroubkové zatím není příliš jasné, jaké údajně nelegální příjmy měl Paroubek mít, z čeho, v jakém období a od koho pocházely. "Určitě to nebyly příjmy, které by byly legální, šlo o milionové částky, které nechodily přes účet," sdělila bez bližších podrobností Seznamu Paroubková.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 2 hodinami

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy