Armáda dočasně převezme německé rakve

Pavel Baroch
13. 4. 2006 13:20
Ústí nad Labem - Ostatky německých vojáků v Ústí nad Labem dočasně odveze česká armáda do vojenského újezdu Brdy.
Bedny s ostatky německých vojáků leží v bývalém areálu Severočeské armaturky v Ústí nad Labem
Bedny s ostatky německých vojáků leží v bývalém areálu Severočeské armaturky v Ústí nad Labem | Foto: čtk

Ministerstvo obrany se dohodlo s Lidovým spolkem pro péči o německé válečné hroby, že dočasně převezme ostatky čtyř tisíc německých vojáků z druhé světové války, které už tři roky leží ve skladu stavební firmy v Ústí nad Labem.

S převozem ostatků do jednoho z objektů ve výcvikové prostoru Brdy se začne nejspíš koncem dubna, až bude podepsána mezi armádou a německým spolkem smlouva.

Primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič (ODS) tuto iniciatvitu podporuje. "Přivítal jsem to," řekl deníku Aktuálně.cz Gandalovič. Dodal, že sklad není vhodným pietním místem, navíc toto místo může lákat extremisty a lovce senzací..

Bedny s ostatky vojáků německého wehrmachtu, kteří za druhé světové války zahynuli na území Česka
Bedny s ostatky vojáků německého wehrmachtu, kteří za druhé světové války zahynuli na území Česka | Foto: čtk

Němci zaplatí pronájem

Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany uvedl, že armáda převeze rakve na své náklady. Za využití vojenského objektu ale Němci budou platit pronájem.  

"Dohoda o dočasném uložení bude uzavřena do konce roku 2008, poté se předpokládá převoz ostatků na německý hřbitov v Mariánských Lázních," řekl Pejšek.

Německý spolek chtěl původně uložit ostatky německých vojáků, kteří padli za druhé světové války na českém území na evangelickém hřbitově v pražských Strašnicích. Jenže neměl asi 2,5 milionů eur na nutné úpravy hřbitova.

Právě nedostatek peněz byl důvodem toho, proč rakve s ostatky zůstaly tak dlouho v ústeckém skladu.

"Znamenalo by to zastavení dalších důležitých projektů, především v Rusku. Proto plánujeme buď postavit nový sběrný hřbitov, nebo rozšířit některý hřbitov existující," uvedl v dřívější tiskové zprávě předseda spolku Reihhard Führer.

Klaus: Vyřešte neúnosnou situaci

Do problému s německými ostatky se v minulých dnech vložil dokonce prezident Václav Klaus. Vyzval ministry obrany a pro místní rozvoj Kühnla a Martínka (ČSSD), ústeckého a pražského primátora Gandaloviče a Béma (ODS), aby společně tuto neúnosnou situaci vyřešili.

"Další odklad řešení tohoto vážného problému považuje prezident republiky za nepřijatelný," řekl ČTK Klausův tajemník Ladislav Jakl.

Časopis Euro uvedl, že mezi německými ostatky v Ústí nad Labem jsou nejspíš i někdejší příslušníci SS. "Pravděpodobně tam jsou, ze zkušenosti vím, že to tak bývá," citoval týdeník mluvčího centrály německého spolku Fritz Kirchmeier.

Mezi ostatky jsou ovšem nejspíš i kostry sudetských Němců, kteří byli zabiti nebo zemřeli při poválečném odsunu z Československa.

 

 

Právě se děje

Další zprávy