Archeologové nalezli u Smiřic pravěká sídla bohatá na nálezy. Jsou staré až 6300 let

ČTK ČTK
27. 8. 2021 14:16
Archeologové objevili u Smiřic na Královéhradecku dvě pravěká sídliště z mladší doby kamenné a z pozdní doby bronzové. Stalo se tak při záchranném archeologickém výzkumu před stavbou haly nedaleko smiřického nádraží. Práce na výzkumu archeologové nyní dokončují. Tisíce nalezených artefaktů podrobí laboratornímu zpracování, dokumentaci a analýzám.
Nález pravěkých keramických nádob ve Smiřicích.
Nález pravěkých keramických nádob ve Smiřicích. | Foto: Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Archeologové tušili, že by mohli narazit na významný objev. Z okolí Smiřic jsou známé archeologické nálezy už od devatenáctého století. Místo stavby vydalo první předměty pravěkého stáří při povrchových sběrech v 80. letech minulého století. "Množství nálezů odkryté současným výzkumem však dalece přesáhlo všechna předchozí očekávání," uvedlo Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Pravěcí lidé v místě zanechali na 400 jam.

První osada v lokalitě stála kolem roku 4300 před naším letopočtem. Tehdy do východních Čech zasáhla z jižní Moravy, Slovenska a Maďarska lengyelská kultura. Podle vedoucího archeologického oddělení muzea Miroslava Nováka nebyly nálezy této kultury dosud v regionu běžné. "Co do rozsahu a úplnosti nemá současný objev obdoby," upozorňuje.

Keramická nádobka z pozdní doby bronzové
Keramická nádobka z pozdní doby bronzové | Foto: Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Vedle keramických nádob zde zanechali tehdejší obyvatelé velké množství kamenných nástrojů. Smiřice mají i svou "Venuši", lidskou hlavičku vystupující z okraje keramické nádobky," řekl Novák.

Přibližně kolem roku 900 před Kristem se v místech starší osady opět usadili lidé. Šlo o nositele takzvané slezské kultury, která se pohřebními zvyklostmi řadí ke kulturám popelnicových polí. Východočeská muzea sice mají z této doby mnoho nálezů, ale dosud nebylo příliš zřejmé, jak tehdejší sídliště vypadala. Nyní nalezené sídliště nemá co do rozsahu v regionu srovnání a slibuje řadu nových poznatků o pozdní době bronzové.

Depot keramických nádob
Depot keramických nádob | Foto: Muzeum východních Čech v Hradci Králové

"Sídliště sestávalo z několika velkých nadzemních domů a z nezvykle velkého počtu zásobních jam určených ke skladování zemědělských plodin. K pozoruhodným nálezům patří také několik pecí a kamenné formy na odlévání bronzových předmětů," uvedl Novák.

Archeologové zdokumentovali i zajímavý jev, kdy lidé pozdní doby bronzové nacházeli a zřejmě i znovu používali předměty, které po sobě zanechali jejich předchůdci bezmála o 3500 let dříve.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy