Prezidentské primárky uvnitř ANO? Jsem pro, říká Babiš. Na Hradě by rád viděl Stropnického

ČTK ČTK
21. 10. 2016 14:14
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš řekl, že hnutí uvažuje o vypsání vnitrostranického referenda, které by mohlo rozhodnout o tom, koho ve volbě hlavy státu v roce 2018 podpoří. Babiš zopakoval, že by za dobrého kandidáta považoval ministra obrany Martina Stropnického
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Hnutí ANO zatím nemá žádného kandidáta na prezidenta. Zvažuje ale vypsání vnitrostranického referenda, které by mohlo rozhodnout o tom, koho ve volbě hlavy státu v roce 2018 podpoří. Pro iDNES.cz to řekl předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš.

"Kolegové v předsednictvu přišli s nápadem, že bychom udělali nějaké primárky. Já se k tomu taky přikláním. Takže pokud naši členové a naše organizace přijdou s nějakými návrhy a následně uděláme nějaké referendum v rámci hnutí a to vygeneruje nějakého kandidáta, tak samozřejmě se tím budeme zabývat," řekl Babiš. Zatím ale podle něj ANO návrh na prezidentského kandidáta neřešilo.

Babiš také zopakoval, že by za dobrého kandidáta považoval ministra obrany Martina Stropnického, který ale podle něj zatím neřekl, že by byl ochoten se o prezidentskou funkci ucházet. Eurokomisařka Věra Jourová podle něj nabídku kandidovat na prezidentku odmítla.

K možné podpoře hnutí ANO pro současného prezidenta Miloše Zemana nebo pro textaře Michala Horáčka, který se rozhodl kandidovat, se Babiš vyjádřit nechtěl. Odmítl také tvrzení, že má blízko k Zemanovi, s prezidentem si v některých tématech, jako je například migrace, rozumí, v jiných, jako je zavedení eura v Česku, se názorově rozcházejí.

V souvislosti s druhou přímou volbou prezidenta se jako o možných kandidátech spekuluje také o europoslanci za TOP 09 Jiřím Pospíšilovi nebo o diplomatovi Petru Kolářovi, kteří jsou na seznamu iniciativy Kroměřížská výzva. Jako možný kandidát byl v médiích zmiňován také prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Kandidaturu už oznámili také další dva lidé: v červnu podnikatel Igor Sládek, v červenci lékař a občanský aktivista Marek Hilšer.

Není jisté, že Zeman půjde znovu do voleb, vyžaduje to totiž velkou osobní statečnost. Kdyby prohrál, tak hodně ztratí, tvrdí textař Michal Horáček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy