ANO první bitvu ve VZP prohrálo, místopředsedu má TOP 09

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 31. 3. 2014 13:20
Členové správní rady VZP rozhodli o volbě nového místopředsedy, vyhrál zástupce opozice.
Nový místopředseda VZP, poslanec TOP 09, Jiří Skalický.
Nový místopředseda VZP, poslanec TOP 09, Jiří Skalický. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Hnutí ANO Andreje Babiše neuspělo se svou snahou obsadit svým zástupcem křeslo místopředsedy správní rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP.

Nejvíce, šestnáct, hlasů získal podle informací deníku Aktuálně.cz zástupce opozice poslanec TOP 09 Jiří Skalický. Kandidátka ANO Věra Adámková měla jen devět hlasů, třetí Soňu Markovou (KSČM) volili tři členové správní rady.

Volba místopředsedy prvně jasně ukázala, že koaliční strany ČSSD, ANO a KDU-ČSL nebudou v orgánu Všeobecné zdravotní pojišťovny, která hospodáří se 150 miliardami, hlasovat jednotně.

Koho zvolila Sněmovna do orgánů VZP?

VZP - logo
  • Úsvit - Georgi Bidenko (dozorčí rada Jana Hnyková)
  • ODS - Bohuslav Svoboda a Petr Zimmermann (dozorčí rada Petr Bendl)
  • KSČM - Soňa Marková, Miroslav Opálka, Petr Braný (dozorčí rada Zdeněk Maršíček a Josef Mandík)
  • TOP 09 - Leoš Heger, Marek Ženíšek, Jiří Skalický (dozorčí rada Martin Plíšek)
  • ČSSD - Michal Sojka, Jiří Běhounek, Jiří Koskuba, Martin Fassmann a Jaroslav Krákora (dozorčí rada Alfréd Michalík a Josef Novotný)
  • ANO - Miloslav Janulík, Rostislav Vyzula, Věra Adámková, Pavel Plzák, Alena Dernerová (dozorčí rada Rudolf Stupka)
  • KDU-ČSL - Zuzana Roithová (dozorčí rada Ludvík Hovorka)

I když byla volba tajná, podle propočtů Aktuálně.cz je zřejmé, že Skalický získal hlas kromě TOP 09 asi i od sociálních demokratů a ODS.

Kritika komunistů

Skalický se měl původně stát místopředsedou již na minulé správní radě. Tehdy se ale o něm vůbec nehlasovalo a tento bod byl stažen z programu. Teď už ale bylo jeho jméno potvrzeno.

Komunisté volbu Skalického kritizují. "Strana, která dala českému zdravotnictví nejhoršího ministra (Leoše Hegera - pozn. red.) označovaného za hrobaře našich nemocnic a lázeňství, opět získala díky nepochopitelné vstřícnosti současné vládní koalice důležitý post ve vedení největší zdravotní pojišťovny," uvedla poslankyně KSČM Marková, která byla jednou z kandidátek na křeslo místopředsedkyně.

Správní rada VZP se v pondělí již podruhé sešla v novém složení. Své členy nejdříve jmenovala Poslanecká sněmovna a poté i vláda premiéra Bohuslava Sobotky.

Poté, co ministři schválili do rady i další čtyři zástupce ČSSD a tři hnutí ANO, má v ní teď sociální demokracie devět svých zástupců a hnutí Andreje Babiše osm.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy