Fotoreportáž: Anarchisté z Kliniky žádají klid na práci

Fotoreportáž: Anarchisté z Kliniky žádají klid na práci
Bývalá plicní klinika na pražském Žižkově.
Už měsíc tu na státním majetku vlaje vlajka anarchistů.
Stát stáhl své ozbrojené oddíly.
Nechal tu skupinu mladých lidí snít svůj sen.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
9. 4. 2015 10:45
Měsíc mají anarchisté klíče od státní budovy na pražském Žižkově. Budují tu sociálně-kulturní centrum. Bojí se, že jim vláda nedá ani rok času, aby svůj veřejně prospěšný projekt naplnili.

Roky se stát o svoji budovu bývalé plicní kliniky na pražském Žižkově nestaral. Když ho skupina mladých lidí obsadila, zpanikařil a opakovaně svůj majetek pomocí těžkooděnců dobyl. 

Mladým lidem se však podařilo přesvědčit veřejnost, že jejich projekt sociálně-kulturního centra je lepší než privatizace domu se zahradou mlsným developerem. Když si toho všiml ministr Babiš, nařídil svým úředníkům, aby squaterům ustoupili a budovu jim půjčili. Alespoň do té doby, než pro ni stát najde využití.

Najednou má stát zájemce, budovu by chtěla Generální inspekce bezpečnostních sborů. Vláda v nočním zasedání rozhodla, že GIBS může o kliniku požádat.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Zelení vyzvali ke spolupráci ve volbách menší subjekty nalevo od středu

Po odstoupení od plánu vytvořit se sociálními demokraty předvolební blok nalevo od politického spektra chtějí Zelení oslovit pro spolupráci v říjnových sněmovních volbách menší iniciativy a osobnosti veřejného života. Ve středu představili výzvu "Nečekejte, přidejte se" pro vznik projektu, který bude usilovat o demokratickou, sociální a ekologickou politiku.

"Směr, kterým se ČSSD vydala, není slučitelná se zelenou politikou," řekl novinářům k výsledkům víkendového sjezdu sociálních demokratů a ukončení jednání spolupředseda Zelených Michal Berg. Podle spolupředsedkyně Magdaleny Davis je třeba urychlit dialog s jinými subjekty i jednotlivci. "Jsme přesvědčeni, že výzva je aktuální a důležitá, nemůžeme si dovolit čekat, jak uspějí ve volbách další subjekty," uvedla.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

RRTV musí doplatit miliony korun odvolaným radním, potvrdil soud

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) musí svým šesti bývalým členům vyplatit celkem přes 14 milionů korun jako náhradu ušlé mzdy. Ve středu to pravomocně potvrdil soud, který zamítl odvolání vysílací rady. Přiznanou částku ještě výrazně navýší úroky z prodlení. Rada bude muset hradit i dalších zhruba 2,4 milionu, které muži vynaložili na soudní řízení.

Šestici radních odvolal v roce 2003 z funkce tehdejší premiér Vladimír Špidla, a to v souvislosti s arbitráží mezi Českem a Central European Media Enterprises (CME). Premiér Špidla tehdy vysílací radu odvolal, protože podle sněmovny opakovaně závažně neplnila své povinnosti a Česko kvůli tomu arbitráž prohrálo. Justice poté konstatovala, že Špidlovo rozhodnutí bylo nezákonné.

Bývalí radní Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Petr Žantovský, Josef Musil, Jiří Novotný a Petr Štěpánek se žalobou domáhali toho, aby jim RRTV doplatila mzdu od jejich odvolání až do vypršení šestiletého funkčního období. Soudy nakonec každému z nich přiznaly přes dva miliony korun. Období, po které muži nemohli vykonávat svou činnost, totiž vyhodnotily jako překážku v práci. Nejvíce - 2,88 milionu korun - dostal Duspiva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy