Analytik Petržílek zatčený s Bártou propuštěn z vazby

Karel Hrubeš
17. 12. 2013 5:30
Utajený svědek vypověděl, že na Bártově počítači našel odposlechy exprimátora Béma.
Vít Bárta.
Vít Bárta. | Foto: Reuters

Praha - Šéfanalytik protikorupční policie a bývalý důstojník BIS Jan Petržílek, který byl zatčen 31. října spolu s Vítem Bártou kvůli úniku tajně pořízených odposlechů Pavla Béma a Romana Janouška na veřejnost, byl v pátek propuštěn z vazby.

Serveru Aktuálně.cz to potvrdil Petržílkův obhájce Lukáš Trojan.

Bárta byl po zatčení na rozdíl od Petržílka po podání výpovědi propuštěn. V případě Petržílka stál v usnesení o vzetí do vazby argument, že by "působil na dosud neustanovené svědky". V Bártově případě se policie obávala, že by s Petržílkem ladili své výpovědi. 

Žalobkyně Alena Řezníčková, která případ vede, nakonec ustanovila jediného svědka, který byl vyslechnut v uplynulém týdnu. Právě jeho výpovědí vazební důvody pro Petržílka zanikly.

Bártův počítač

Utajovaný svědek policii řekl, že v roce 2009 na Bártově počítači objevil zvukový soubor. Když si jej přehrál, zjistil, že jde o odposlech. Podle hlasu prý bezpečně poznal pouze jediného aktéra - tehdejšího pražského primátora Pavla Béma. 

Po zprávách o zatčení Petržílka a Bárty si prý obě události spojil a se svědectvím se přihlásil BIS. V sídle kontrarozvědky byl několikrát, ale podle svých slov nikdy nepodepisoval žádný záznam o svědecké výpovědi.

Svědek podle advokátů nepotvrdil, že by v Bártově počítači slyšel stejný odposlechnutý hovor, jehož záznam poté zveřejnila média. Svědek na tuto otázku advokátů odpověděl, že neví, jaké odposlechy byly zveřejněny. 

Upravený hlas

Celý případ je veden v utajeném režimu, avšak výslech tohoto svědka mu nepodléhá.

Svědek sice vypovídal jako utajený, to znamená, že obhájci Petržílka a Bárty ho mohli sledovat jen z vedlejší místnosti a hlas svědka slyšeli ve zvukově pozměněné podobě.

Jenže pro to, aby protokol o výpovědi mohl podléhat utajení, je třeba také takzvaná „režimová místnost" a ta v soudní budově Na Míčánkách, kde se výslech konal, k dispozici není. Policie zde disponuje pouze zvukovou technikou, která moduluje svědkův hlas.

Disk na večírku

Jan Petržílek působil u civilní kontrarozvědky do roku 2011. Poté přestoupil na post hlavního analytika protikorupční jednotky u policie. 

BIS pořídila odposlechy dua Janoušek - Bém v roce 2007 a o dva roky později se podle MF Dnes dostaly do Bártovy bezpečnostní agentury ABL. Minulý rok na jaře odposlechy Janouška zveřejnila MF Dnes a týdeník Euro. Na základě toho Inspekce ředitele kontrarozvědky zahájila vyšetřování úniku.

Vyšetřováním prý rozvědčíci zjistili, že měl Petržílek Bártovi odposlechy předat na CD na večírku ABL před volbami v roce 2010. Podle deníku Právo to vyplývá z výslechu korunního svědka, který se uskutečnil už v červnu.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 4 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy