Analytik Petržílek zatčený s Bártou propuštěn z vazby

Karel Hrubeš
17. 12. 2013 5:30
Utajený svědek vypověděl, že na Bártově počítači našel odposlechy exprimátora Béma.
Vít Bárta.
Vít Bárta. | Foto: Reuters

Praha - Šéfanalytik protikorupční policie a bývalý důstojník BIS Jan Petržílek, který byl zatčen 31. října spolu s Vítem Bártou kvůli úniku tajně pořízených odposlechů Pavla Béma a Romana Janouška na veřejnost, byl v pátek propuštěn z vazby.

Serveru Aktuálně.cz to potvrdil Petržílkův obhájce Lukáš Trojan.

Bárta byl po zatčení na rozdíl od Petržílka po podání výpovědi propuštěn. V případě Petržílka stál v usnesení o vzetí do vazby argument, že by "působil na dosud neustanovené svědky". V Bártově případě se policie obávala, že by s Petržílkem ladili své výpovědi. 

Žalobkyně Alena Řezníčková, která případ vede, nakonec ustanovila jediného svědka, který byl vyslechnut v uplynulém týdnu. Právě jeho výpovědí vazební důvody pro Petržílka zanikly.

Bártův počítač

Utajovaný svědek policii řekl, že v roce 2009 na Bártově počítači objevil zvukový soubor. Když si jej přehrál, zjistil, že jde o odposlech. Podle hlasu prý bezpečně poznal pouze jediného aktéra - tehdejšího pražského primátora Pavla Béma. 

Po zprávách o zatčení Petržílka a Bárty si prý obě události spojil a se svědectvím se přihlásil BIS. V sídle kontrarozvědky byl několikrát, ale podle svých slov nikdy nepodepisoval žádný záznam o svědecké výpovědi.

Svědek podle advokátů nepotvrdil, že by v Bártově počítači slyšel stejný odposlechnutý hovor, jehož záznam poté zveřejnila média. Svědek na tuto otázku advokátů odpověděl, že neví, jaké odposlechy byly zveřejněny. 

Upravený hlas

Celý případ je veden v utajeném režimu, avšak výslech tohoto svědka mu nepodléhá.

Svědek sice vypovídal jako utajený, to znamená, že obhájci Petržílka a Bárty ho mohli sledovat jen z vedlejší místnosti a hlas svědka slyšeli ve zvukově pozměněné podobě.

Jenže pro to, aby protokol o výpovědi mohl podléhat utajení, je třeba také takzvaná „režimová místnost" a ta v soudní budově Na Míčánkách, kde se výslech konal, k dispozici není. Policie zde disponuje pouze zvukovou technikou, která moduluje svědkův hlas.

Disk na večírku

Jan Petržílek působil u civilní kontrarozvědky do roku 2011. Poté přestoupil na post hlavního analytika protikorupční jednotky u policie. 

BIS pořídila odposlechy dua Janoušek - Bém v roce 2007 a o dva roky později se podle MF Dnes dostaly do Bártovy bezpečnostní agentury ABL. Minulý rok na jaře odposlechy Janouška zveřejnila MF Dnes a týdeník Euro. Na základě toho Inspekce ředitele kontrarozvědky zahájila vyšetřování úniku.

Vyšetřováním prý rozvědčíci zjistili, že měl Petržílek Bártovi odposlechy předat na CD na večírku ABL před volbami v roce 2010. Podle deníku Právo to vyplývá z výslechu korunního svědka, který se uskutečnil už v červnu.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy