Aktivisté, spojte se. Nové sdružení chce dobýt magistrát

Marek Pokorný Lucie Stuchlíková Marek Pokorný, Lucie Stuchlíková
8. 5. 2014 20:10
Zavedené velké strany při pražských komunálních volbách nebude ohrožovat pouze kandidátka hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše nebo nedávno založené hnutí starostů Pro Prahu.
Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Tomáš Adamec

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha – O hlasy voličů se v Praze hodlají poprat i aktivisté z různých městských částí spojení do jedné kandidátky.

Tu dává dohromady Jiří Štyler z Hnutí za Prahu 11, které tvoří více občanských sdružení a hnutí. Uskupení už má v souboji s velkými stranami své zkušenosti – po minulých komunálních volbách se Štylerovi lidé stali ve svém obvodu nejsilnější opoziční stranou, když získali dvacet procent hlasů a devět křesel v zastupitelstvu jedenácté městské části.  

"Řekli jsme si, že když to funguje na jedné městské části, že by mohlo i jinde, a tak se to snažíme rozšířit i dál," popisuje Štyler nápad spojit se napříč městskými částmi.

Kdo bude jako lídr této kandidátky usilovat o post pražského primátora, prý ještě není rozhodnuto. Jedná se však o tom, že to bude právě Štyler.

Jiří Štyler

Osmačtyřicetiletý živnostník, předseda Hnutí pro Prahu 11, je v Praze 11 známý především bojem proti developerům a jako dlouholetý kritik radnice, vedené Daliborem Mlejnským. Před čtyřmi lety byl brutálně zbit před svým domem a krátce poté MF Dnes zveřejnila dokumenty, podle nichž byl několik let sledován bezpečnostní agenturou ABL Víta Bárty. V roce 2010 jeho hnutí získalo 19,58 procenta hlasů a 9 křesel v zastupitelstvu.

Podle Štylera je spolupráce dohodnutá se 14 pražskými sdruženími a s dalšími se jedná. Jedním z domluvených je Sdružení nezávislých občanů Prahy 13 (SNOP13), po kterém se bude jmenovat i celopražská kandidátka.

Podle Petra Kučery ze sdružení Motolský Ordovik byl hlavním důvodem založení SNOP13 boj proti developerům. "Ten se snažíme vést od roku 2006, ale ne moc úspěšně. Tak jsme se rozhodli, že do té politiky musíme, i když jsme původně nechtěli," říká Kučera. Spolky na Praze 13 sice koordinuje, ale sám kandidovat nemůže. Je totiž soudní exekutor a těm to zákon zakazuje.

Známí aktivisté nechtějí

Spolupráci přislíbilo i hnutí Praha 7 sobě. Vede ho Jan Čižinský, známý především prosazením referenda o nové radnici. Ani on sám však na Štylerovu kandidátku nepůjde. "Chci se soustředit na Prahu 7," říká Čižinský, který je současně šéfem lidovců na Praze 7.

O zapojení uvažují také Občané za spokojené bydlení z Prahy 2, kteří slavili na komunální úrovni už v loňských volbách. "Ještě jsme si neplácli, ale silně to zvažujeme," uvedl za OSB Dan Richter.

Ne u každého však Štyler uspěl. Lákal například představitele nově vzniklé koalice Vlasta na Praze 10, která sdružuje místní sdružení, lidovce a LES, ale nedohodl se s nimi. "Dostala jsem nabídku, ale odmítla jsem ji. Chci se věnovat Praze 10,“ říká Renata Chmelová, která je lídrem uskupení.

Levý i pravý břeh

Strany se scházejí zhruba jednou za čtrnáct dní a kromě programu už se stihly dohodnout na poměrném zastoupení na kandidátce. "Bude tam zastoupený levý a pravý břeh i jednotlivé městské části," popsal Richter.

Programovým cílem číslo jedna má být dohled nad územním plánováním. "Městské části mají u územního plánu pouze připomínkovací možnosti. Není v našich silách novelizovat zákon, aby městské části měly právo veta vůči magistrátu. Minimálně z toho důvodu potřebujeme na magistrátu vliv," vysvětluje Štyler hlavní motivaci, proč se chce po komunálních volbách pustit i do celopražské politiky.

Rýsuje se nová trojkoalice

O spojování ovšem neuvažují pouze nezávislí kolem Jiřího Štylera. Posílit ještě může sesterské hnutí TOP 09 Starostové a nezávislí, které do voleb vede starostka Slivence Jana Plamínková.

Připojení ke Starostům a nezávislým již minulý týden schválila pražská Strana zelených, o zapojení do magistrátní trojkoalice uvažuje také KDU-ČSL. Konečné rozhodnutí padne v polovině května, lidovci ale pravděpodobně budou souhlasit.

Starostové proti starostům

A další subjekt oznámil kandidaturu tento týden. Na magistrát se chce dostat i hnutí Pro Prahu, které sdružuje především starosty a místostarosty menších městských částí.

"Naší snahou bude vrátit pravomoci městským částem, protože jejich představitelé se s občany a jejich problémy setkávají denně a tím pádemjejich potřeby znají mnohem lépe, než vedení pražského magistrátu," uvádí jejich motto předsedkyně hnutí a starostka Šeberova Petra Venturová.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V německém Rot am See se střílí, podle médií zemřelo šest lidí

Z německého města Rot am See je hlášena střelba, při které podle magazínu Focus zahynulo šest lidí. Policie podle agentury DPA zadržela jednoho podezřelého.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Česká diplomacie bude s Čínou řešit zrušení přímé linky mezi Prahou a Pekingem

Český velvyslanec v Pekingu bude s čínskou stranou řešit příčinu zrušení přímé linky mezi hlavními městy obou zemí. Informuje o tom Deník N. "Ministr zahraniční pověřil českého velvyslance v Pekingu, aby u čínských partnerů zjistil příčinu pozastavení prodeje letenek na přímý let Peking-Praha," řekla deníku mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy