"Africká havěť" budí vášně. Je pruhovaný obr s očima skutečně nebezpečný?

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
23. 6. 2020 7:00
V Česku se objevilo klíště původem z jižní Evropy a subsaharské Afriky. Při sání může přenášet takzvanou krymžsko-konžskou horečku. „Ta se může vyskytnout i u člověka. Nicméně nebezpečí, že by klíšťata, která se dostávají na naše území, byla touto nemocí infikována, je celkem malé,“ uvádí parazitolog Jan Votýpka. Podívejte se na video, kde parazitolog radí, jak takové klíště snadno rozpoznat.
Podívejte se na video, kde parazitolog Jan Votýpka vysvětluje, jak rozpoznat tropické klíště, které se v poslední době vyskytlo v Česku. | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Podle parazitologa Jana Votýpky z Přírodověcké fakulty Univerzity Karlovy není kvůli výskytu cizokrajného klíštěte důvod k obavám. "Tím, že se klíště začne spojovat s Afrikou, tak to v lidech bude budit vášně nebo obavy. Ale uvědomme si, že je to běžné klíště, s nímž se můžete setkat kdekoliv v jihoevropských státech," zdůrazňuje parazitolog.

Nový druh klíšťat se do Česka dostal na stěhovavých ptácích. Oproti klíštěti obecnému, které se v tuzemsku běžně vyskytuje, je tropické klíště rodu Hyalomma mnohem větší. Rozpoznat se dá i podle typicky dlouhých, páskovaných nožiček. "U ostatních klíšťat jsou nožičky obyčejné," popisuje Votýpka. Tropická klíšťata také mají oči a díky svým dlouhým nožičkám mohou aktivně vyhledávat svého hostitele. "I toto je takový aspekt, který tomu dává trochu divokosti nebo nebezpečnosti, jelikož naše klíště nevidí," vysvětluje parazitolog.

Vedle klíšťat rodu Hyalomma se v Česku rozšířil i další typ tohoto parazita, takzvaný piják lužní. Jeho výskyt byl běžný v oblasti jižní Moravy. V poslední době ho vědci s pomocí veřejnosti nalézají po celé republice. "Je to klíště celkem nebezpečné, ale pouze pro psy. To znamená, že my jako lidé se ho moc bát nemusíme. A to vzhledem k tomu, že jeho dominantní onemocnění, s nímž přichází na naše území, je psí babezióza. Ta se skutečně týká, jak vychází z názvu, samotných psů," dodává Votýpka.

Piják lužní se od klíštěte obecného liší především svým pestrým, zdobeným štítkem, který bývá na první pohled nápadný. "Naše klíště obecné je celkem uniformní. U samičky nacházíme nezdobený štítek," vysvětluje Votýpka rozdíly mezi klíšťaty. "Piják je také o malinko větší," dodává.

Vědci z celé republiky kvůli výskytu těchto druhů klíšťat vyzývají veřejnost, aby jim pomohla s jejich mapováním. Proto už před časem založili projekt s názvem Najdi pijáka. Do něj se může zapojit každý, kdo pijáka nebo klíště rodu Hyalomma najde a posléze o tom dá vědcům vědět.

"U pijáka nám stačí fotka. Pokud by někdo nalezl Hyalommu, tak je pak lepší nebo výhodnější, když ji nejenom nafotí, ale uloží do lihu a pošle nám ji fyzicky, abychom mohli dále analyzovat, jestli náhodou v sobě nemá původce onemocnění," vysvětluje Votýpka.

Na projektu Najdi pijáka spolupracují vědci z několika pracovišť v republice. Jde například o odborníky z českobudějovického biologického centra Akademie věd, Fakulty veterinárního lékařství a CEITEC Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, Výzkumného ústavu veterinárního lékařství nebo České zemědělské univerzity.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, nejvíce u podnikatelů ve službách

Důvěra v českou ekonomiku klesla v listopadu ve srovnání s říjnem o 4,4 bodu na 82 bodů. Níže byla naposledy v červnu. Snížila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Nejvýraznější pokles zaznamenali statistici u podnikatelů ve vybraných službách a obchodě, kterých se přímo dotkla protiepidemická opatření.

Indikátor důvěry podnikatelů klesl v listopadu o 4,8 bodu na 81,7 bodu, v případě spotřebitelů se důvěra snížila o 2,9 bodu na 83,1 bodu. "Aktuální situace v lidech stále vyvolává velké obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Strmě též stoupá počet spotřebitelů, kteří se obávají růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Další zprávy