Dlouhé stráně: Prohlídka elektrárny a pak dolů na koloběžce

Jana Patková
31. 8. 2015 7:00
Co má společného vodní elektrárna a koloběžky? Odpověď najdete v osmém díle letního turistického speciálu Aktuálně.cz.
Horní nádrž elektrárny z výšky připomíná velké oko upřené do nebe.
Horní nádrž elektrárny z výšky připomíná velké oko upřené do nebe. | Foto: archiv areálu Kouty

Jeseníky - V podzemí přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně najdete největší reverzní vodní turbínu Evropy. Z její horní nádrže zase můžete sjet nejdelším koloběžkovým sjezdem u nás – sedmnáct kilometrů dlouhou trasou do areálu Kouty. To vše v jednom na zážitky bohatém dni.

Elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách je vlastně supervýkonné soustrojí pracující hlavně v podzemí – viditelné nadzemní části jsou prakticky jen oku lahodící vodní nádrže.

Ta horní, připomínající z výšky velké oko upřené do nebe, je po zásluze oblíbeným výletním cílem. Zvlášť od doby, kdy tu byla před pěti lety uvedena do provozu jediná šestisedačková lanovka u nás. Vyveze vás do výšky 1100 m n. m., odkud je to 4,5 km k nádrži. Můžete jít pěšky, jet na kole, nebo nastoupit do minibusu, který tu pendluje.

Dovnitř elektrárny se můžete podívat na exkurzi.
Dovnitř elektrárny se můžete podívat na exkurzi. | Foto: archiv areálu Kouty

Ať už k nádrži doputujete jakkoli, chvíli se tu zastavte – nejen proto, že objem nádrže je úctyhodných 2,72 mil. metrů krychlových. K ostatním dominantám Jeseníků, jako je nedaleký Praděd či Petrovy kameny, se působivé vodní dílo připojilo v roce 1996, kdy byla přečerpávací elektrárna dokončena.

Elektrárna v době přebytku elektrické energie – obvykle v noci – čerpá vodu z dolní nádrže do horní, turbinovým provozem naopak elektřinu vyrábí v době, kdy je nejvíce potřeba. Pokud se chcete o vodním díle dozvědět víc, máte možnost v rámci exkurze nahlédnout do jeho útrob.

Div Česka s obří turbínou
O exkurze je velký zájem, takže je nutné se předem objednat. Nástupním místem je prodejna sportu v lyžařském areálu Kouty, odkud vás už spolu s průvodcem převeze speciální autobus do elektrárny. V jejím informačním centru zhlédnete film a pak navštívíte podzemí a kavernu elektrárny. Uvidíte zde třeba tělo největší reverzní turbíny v Evropě, o jejíž velikosti si můžete udělat představu už u vchodu do podzemí, kde je část kola staré turbíny instalována jako technická památka.

Elektrárna Dlouhé stráně je soustrojí pracující hlavně v podzemí – viditelné nadzemní části jsou prakticky jen oku lahodící vodní nádrže.
Elektrárna Dlouhé stráně je soustrojí pracující hlavně v podzemí – viditelné nadzemní části jsou prakticky jen oku lahodící vodní nádrže. | Foto: archiv areálu Kouty

V rámci "kratší" exkurze se ještě podíváte k dolní nádrži. Dozvíte se například, že hladiny ve vodních nádržích při provozu klesají nebo stoupají s až dvacetimetrovým rozdílem, v závislosti na potřebách pražského dispečinku firmy ČEZ.

Dvakrát denně pak probíhají exkurze, při kterých se vyjíždí až na horní nádrž. Ta je s podzemní elektrárnou spojena dvěma přibližně kilometr a půl dlouhými přivaděči. Elektrárna je pak spojena s dolní nádrží dvěma odpadními tunely.

Sedmnáct kilometrů dlouhá trať od horní nádrže končí v reálu Kouty.
Sedmnáct kilometrů dlouhá trať od horní nádrže končí v reálu Kouty. | Foto: archiv areálu Kouty

Dlouhé stráně se pyšní třemi nej: největším soustrojím s reverzní turbínou v Evropě (325 MW), největším vodním spádem v Evropě (510 m) a největším celkovým instalovaným výkonem mezi vodními elektrárnami u nás  650 MW.

V roce 2005 se dílo zařadilo mezi sedm největších divů České republiky. Ředitel horského centra zábavy a sportu Kouty Petr Marek si ale nemyslí, že by to bylo díky turbínám. "Dlouhé stráně nezískaly titul kvůli svým útrobám, ale díky okouzlující horní nádrži."

Na koloběžce až sedmdesátkou
Nejen vodní plocha na vrcholu hory, ale také rozhled z ní stojí za návštěvu. Panorama, které se od nádrže za příznivého počasí naskytne, se neomrzí: na jih je vidět průhled do nížiny v oblasti Šumperka a Zábřehu na Moravě, východním směrem se táhne hlavní pásmo Hrubého Jeseníku s nejvyšším Pradědem. Dohlédnout lze až na Kralický Sněžník, ležící severozápadním směrem. Spatříte také hladinu dolní nádrže a klikatící se asfaltku.

Právě po ní vede trasa nejdelšího koloběžkového sjezdu u nás. Koloběžku si můžete zapůjčit nahoře, vracet ji budete přibližně po půl až tři čtvrtě hodině v Koutech.

Podle Petra Marka je sjezd vhodný pro celou rodinu, jen je třeba dobře poslouchat bezpečnostní instrukce, které spolu s cyklistickou helmou dostanete v půjčovně. "Místy totiž můžete dosáhnout až sedmdesátikilometrové rychlosti."

Pozor musíte dávat také na ostatní jezdce, o horské koloběžky je velký zájem. "Máme čtyřicet koloběžek a nahoru je vyvážíme třikrát i čtyřikrát denně," má radost z úspěšného nápadu ředitel Koutů Petr Marek.

Další dva nevšední turistické cíle v tuzemsku vám v rámci našeho letního speciálu Aktuálně.cz představíme zase příští pondělí.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Kvůli vydání Obamových pamětí bude Bookerova cena udělena později

Bookerova cena bude udělena o dva dny později. Pořadatelé slavného anglického knižního ocenění, které mohou získat i Američané, odsunuli slavnostní ceremoniál ze 17. na 19. listopadu. Důvodem je to, že v původně plánovaný den zároveň vychází paměti bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy nazvané Země zaslíbená. Ty by v médiích zastínily laureáta ceny, píše deník New York Times.

"Přišlo nám nešťastné, že by dvě nejočekávanější literární události podzimu, to znamená udělení Bookerovy ceny a vydání Obamových pamětí, připadlo na stejný den," vysvětluje Gaby Woodová, šéfka nadace, jež Bookerovu cenu udílí. Podle New York Times pořadatelé ceny hned tak někomu neustoupí, což jen svědčí o tom, nakolik jsou Obamovy paměti očekávané. Vyjdou v nákladu tří milionů kusů.

Zemi zaslíbenou od Baracka Obamy v překladu Martina Svobody vydá nakladatelství Argo na podzim 2021.

Zdroj: New York Times
Další zprávy