Kdo stojí za provozem celého systému třídění a recyklace odpadů? O ten se stará Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, která byla před třinácti lety založena průmyslovými podniky vyrábějícími balené zboží. Tato nezisková akciová společnost vytvořila a efektivně provozuje celorepublikový systém, který zajišťuje třídění, recyklaci a využití obalového odpadu na kvalitní evropské úrovni.
Tento systém, založený na spolupráci průmyslových podniků, měst a obcí a recyklátorů, zajišťuje, aby odpady z použitých obalů byly spotřebitelem vytříděny, svezeny svozovou technikou, upraveny, dotříděny a konečně využity jako druhotná surovina nebo zdroj energie.
Určitě jste se setkali se Zeleným bodem vytištěným na některém z obalů, které doma běžně používáte. Právě za tímto označením je autorizovaná obalová společnost. Znamená to, že výrobce zaplatil za sběr a využití obalu do systému EKO-KOM a v zahraničí do obdobného systému sdruženého plnění působícím v té konkrétní zemi.
Z poplatků průmyslu za množství obalů uvedených na trh následně EKO-KOM financuje provoz systému nakládání s tříděným odpadem a jeho následného využití.
Obecně řečeno můžeme říci, že Češi jsou úspěšní „třídiči odpadů.“ Německé sousedy jsme porazili nejen v míře vypitého piva na osobu, ale podle posledních dat z Eurostatu jsme získali také prvenství ve sběru plastů. Ke třídění odpadů lhostejní rozhodně nejsme, aktivně se na třídění podílí kolem 2/3 obyvatel ČR! Každým rokem stoupá počet vytříděných odpadů na obyvatele, čímž splňujeme veškeré požadavky EU, která stanovuje procenta recyklace.
V loňském roce vytřídil každý z nás v průměru 35,8 kg odpadu (papíru, plastů, skla a nápojových kartonů). V rámci ČR bylo v roce 2009 prostřednictvím systému EKO-KOM vytříděno a následně využito 565.569 tun odpadů a bylo tak dosaženo 71% míry recyklace obalů. Společnost EKO-KOM dnes spolupracuje s 5.861 obcemi, ve kterých žije 10,39 mil. obyvatel (98 % celé populace).
Díky spolupráci průmyslu, měst a obcí se v ČR recykluje pětina domovního odpadu a dvě třetiny všech obalů.