Životy, které je těžké byť jen žít. Osudy potomků nacistů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 6. 2012 13:38
Foto: Tomáš Kunc

Téma – Jmenuje se Rainer Höss. Stejné příjmení mají v Německu tisíce dalších.

Málokomu z "těch dalších" je ale tohle jméno tak na obtíž jako právě jemu. Nikdo totiž není vnukem Rudolfa Franze Ferdinanda Hösse. Jednoho z nejhorších nacistů vůbec, někdejšího velitele koncentračního tábora Auschwitz u polské Osvětimi.

Rainer je jedním z pěti potomků pachatelů největších zvěrstev v moderních dějinách lidstva, kteří souhlasili, že o své rodině promluví před televizními kamerami. Většinou vůbec poprvé.

I'm sorry

Dokument "Má rodina, nacisté a já", který o "lidech vzešlých z nacistů" natočil izraelský režisér Chanoch Ze'evi, odvysílala tento týden německá veřejnoprávní televize ARD.

Rainer Höss se v něm vrací na místo, kde jeho předek vyvraždil dva miliony Židů. Do osvětimské továrny na smrt s branou nadepsanou "Arbeit macht frei", do vily, kde se svými sourozenci jako dítě šťastně vyrůstal jeho otec.

V rodinném albu existuje několik fotek, na nichž si děti Rudolfa Hösse hrají s hračkami, které vyrobili jen o pár desítek metrů dál, za vysokou zdí a ostnatým drátem, k smrti předurčení židovští vězni. I obrázek Rainerovy babičky, která svým dětem vždy důrazně kladla na srdce, ať si jahody ze zahrádky nejprve pořádně umyjí, protože se na nich usazoval lidský popel, který do vzduchu unikal z komínů krematorií.

Se svým otcem – synem Rudolfa Hösse – Rainer dávno přerušil kontakty. Své minulosti se ale nezbavil.

Poté, co si v Osvětimi prohlédl hromadu brýlí, ustřižených vlasů a dětských kufříčků zavražděných Židů, se potkal s izraelskou školní třídou. Postavil se před ní a přiznal, že je vnukem muže, jenž tohle celé způsobil. Když se jedno z děvčátek, kterému Höss vyvraždil předky, plačky zeptá, jestli nemá strach tady stát, zmůže se - taktéž v slzách - na pouhé "I am sorry."

Bratři Himmlerové

Žít s jedním z nejohavnějších příjmení na světě se dlouho učila i Katrin Himmler, praneteř říšského vůdce SS a Gestapa Heinricha Luitpolda Himmlera. Nakonec zvolila cestu, která jí přišla nejlepší: stala se z ní uznávaná německá politoložka, která se národním socialismem detailně zabývá ve svých analytických studiích.

O své rodině napsala i knihu s názvem Bratři Himmlerové. Část příbuzných jí to dodnes neodpustila, se svými předky v ní totiž řádně zúčtovala.

Přesto Katrin Himmler odmítá tezi, že v Himmlerově rodině existuje jakýsi "zlý gen". Kdo takový gen hledá, dělá stejnou chybu jako nacisté, upozorňuje Himmlerova praneteř.

Můj otec, typická zrůda

Do útoku proti "vlastní krvi" přešel i další z potomků předních nacistů, které filmaři přesvědčili, aby se veřejně přiznali k temné rodinné historii. Niklas Frank, syn Hanse Franka, neomezeného vládce v Generálním gouvernementu, okupovaném Polsku (nikoliv státní tajemník Úřadu říšského protektora v Protektorátu Čechy a Morava K. H. Frank).

Také Niklas Frank se z historie své rodiny "vypovídal" ve dvou knihách – "Otec. Zúčtování" a "Má německá matka".

Jestliže si Katrin Himmler nebere žádné servítky, o Niklasi Frankovi to platí dvojnásob. Objíždí školy, mládežnická setkání a další akce, na nichž svého otce častuje výrazy jako "typická německá zrůda".

Když se ho někdo zeptá, jestli na rodičích přeci jen nebylo i něco dobrého, suše odpovídá: "Až dodnes jsem na otci nic pozitivního nenašel."

Schindlerův šok

Zatímco o potomcích Himmlera a Franka se dá směle tvrdit, že se svou démonickou rodinnou historií podrobně zabývají už mnoho dlouhých let, o Monice Hertwig to rozhodně neplatí. Jejím otcem přitom nebyl nikdo jiný než Amon Leopold Göth, velitel koncentračního tábora Krakow-Plazsow.

Mezi světoznámé nacisty Götha katapultoval film Schindlerův seznam. Zahrál si ho Ralph Fiennes a proslavila ho scéna, kterak ze svého balkónu polonahý ostřeluje Židy z tábora.

Zní to neuvěřitelně, ale Göthova dcera se o zrůdnosti svého otce dozvěděla právě až v momentě, kdy přišla do kina, aby se na Schindlerův seznam podívala. Pravda o sadistickém otci se prý v její rodině tutlala. Jako malá si myslela, že její otec Židy, které vídala den co den pracovat v jejich zahradě, prostě zaměstnává. Když se začala na "Amona" (slovo "otec" nepoužívá) doma vyptávat, matka ji zmlátila elektrickou šňůrou.

Útěk a sterilizace

Bezesporu nejradikálněji s minulostí zatočila Bettina Sellers, rozená Göring. Hermann Wilhelm Göring, velitel německé Luftwaffe a po Hitlerovi druhý muž nacistického režimu, byl její prastrýc.

Před téměř 40 lety utekla před minulostí do Ameriky. Göringova praneteř žije poblíž Santa Fe v Novém Mexiku, co nejdál od civilizace. Mluví výhradně anglicky. Ve Spojených státech podstoupila stejně jako její bratr sterilizaci. "Aby už na svět nepřišli žádní další Göringové," říká.

I když filmaři oslovili celkem dvacet potomků nacistů, odvahu vystoupit z anonymity jich našlo jen pět. Heider Heydrich, syn zastupujícího říšského protektora a "kata českého národa" Reinharda Heydricha, mezi nimi nebyl. Před Čechy se však ukrývat přestal – loni na podzim poskytl rozhovor časopisu Reflex.

 

Právě se děje

Další zprávy