Zandl: Probouzení z pravěku aneb K čemu je dobrý Český telekomunikační úřad

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 12. 2012 15:09
Foto: Tomáš Kunc

Komentář - Když v březnu jmenovala vláda novináře Ondřeje Malého členem rady ČTÚ, padala přirovnání o novém startu Českého telekomunikačního úřadu. Jak vypadá situace po tři čtvrtě roku?

Jedním z dobrých signálů pro takovou bilanci je článek, ve kterém předchozí radní Petr Štěpánek dští oheň a síru na všechno, co v ČTÚ přišlo po něm. Ministr je anesteziolog, noví radní trafikanti, v lepším případě puberťáci bez zkušeností. Ostrými slovy Štěpánek za poslední rok nešetřil.

Zatímco největším úkolem "Štěpánkova" období bylo provést digitalizaci televizního vysílání, teď musí ČTÚ dostat české telekomunikace z propadu, kam je dostala nečinnost tohoto regulátora. Ty tam jsou doby, kdy české mobilní operátory navštěvovali techničtí ředitelé mateřských společností, aby spolu s krásami Prahy načerpali zkušenosti s technologickými pilotními projekty prosazovanými místním odvážným managementem. Dnes přijíždějí finanční ředitelé z rozvojových trhů a učí se jiné know-how: jak z nízko bonitních trhů dostat maximální marži a zisk. Což je něco, v čem trojice českých mobilních operátorů v posledním desetiletí exceluje.

ČTÚ schytal po právu během posledních mnoha let hodně výtek. Nezájem o to, co se v českých telekomunikacích děje, nulové nároky na místní operátory, kteří z místního trhu udělali jeden z nejdražších v Evropě. Označit Ondřeje Malého, který všechno dlouho sledoval a dokumentoval v médiích, za člověka bez zkušeností je troufalé. Pokud měl něco do ČTÚ přinést, pak rozhodně ne procesní znalost regulačních mechanismů, ale vizi, jak by moderní telekomunikační trh měl vypadat. V organizaci, která stále považuje za vysokorychlostní připojení jednotky megabitů, to skutečně mohlo způsobit ono "dusno".

Letošek byl pro telekomunikační úřad rokem přípravy LTE tendru. Klání o balíky frekvencí, ostře sledované všemi operátory a celým trhem, se muselo vejít do časového harmonogramu, eurounijních představ i českého právního rámce. A ačkoliv se o nabyvatelích nových frekvencí stále ještě nerozhodlo, zdá se, že harmonogram i představy se zatím plní. A to i přes to, že nejistá pozice českého trhu a světové ekonomiky nezpůsobila přetlak v žádostech o nové licence (pouze čtyři zájemci, krom tří velkých operátorů jediný nováček, PPF).

Důležitý je také případ "osmého trhu". Tak se v terminologii regulátora označuje český trh mobilní originace, tedy mobilních služeb. Zjednodušeně řečeno regulátor s velkým překvapením došel k tomu, že situace není dost konkurenční a že je třeba trh znovu začít regulovat. Tedy upravit vztahy tří mobilních operátorů (kteří jsou chováním blízko oligopolu) a zbytku trhu. Úkol je jednoduchý: připustit na český trh virtuální operátory podnikající na pronajatých mobilních sítích. Což je něco, po čem se marně volá deset let. Podmínky regulátor nikdy nevytvořil.

Najednou se během půl roku utrhla stavidla a regulátor začíná na "virtuály" tlačit z více stran: jak v pravidlech aukce pro LTE, tak oním znovuotevřením osmého trhu.

Petr Štěpánek označuje znovuzavedení regulace za levicový krok. Malého pasuje na "zavilého levičáka". Zřejmě zapomíná na to, že Hayekovy ekonomické zásady "laissez faire" nepomáhají tam, kde je trh dopředu deformován nerovnovážným stavem a vzácností statků v tomto případě radiových frekvencí.

Připomeňme i drobnější úspěchy regulátora. Nově zavedená povinnost převodu mobilního čísla mezi operátory do čtyř pracovních dnů odbourává další konkurenční bariéru. Snaha podpořit porovnávače telefonních služeb jejich zviditelněním zase vede k většímu povědomí o konkurenčních cenách, což vyvrcholilo představením vlastního cenového barometru.

Po dlouhé době se ČTÚ zastal skutečných zákazníků, běžných uživatelů. Firma Dimoco, která zřejmě podváděla s drahými prémiovými SMS, si vysloužila trestní oznámení (dosud podobné stížnosti regulátor spíše zahrával do autu). Kolem zdražování telekomunikačních služeb souvisejícího s očekávanou změnou DPH regulátor docela čitelně vysvětlil, jak se situace má. Do té doby, pokud vysvětloval, pak jedině na pobouřený dotaz a právní češtinou, které nešlo rozumět.

Může se samozřejmě stát, že Petr Štěpánek má pravdu. Že jeho nástupci v radě jsou banda pravicovo-levicových pomatenců, kteří ministru Kubovi pomáhají s reprivatizací Hluboké. Zatím, z pohledu odvedené práce, se situace jeví smířlivěji. Ministr Kuba pochopil, že televizní odborníci po skončení digitalizace TV nebudou k užitku s tendrem LTE, poděkoval jim a povolal odborníky nové, kteří budou naplňovat nové výzvy úřadu. Především pak jeho telekomunikační zaspání. A to se, minimálně prozatím, daří.

Patrick Zandl

 

Právě se děje

Další zprávy