Víceméně nás to uráží, napsal Berbr Peltovi. A je to

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 5. 2013 10:54
Projekt fotbalové ligy odtržené od Fotbalové asociace ČR narazil na odpor významného zákulisního hráče.
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport - Nepřijatelné. To je nálepka, kterou projektu fotbalové ligy odtržené organizačně i ekonomicky od Fotbalové asociace ČR, přisoudil Roman Berbr, mocný zákulisní hráč ze sféry výkonnostního fotbalu v Čechách.

Vyplývá to jednoznačně z pracovního materiálu, který se deníku Insider podařilo získat.  Berbr a spolu s ním šest dalších předsedů krajských fotbalových svazů z Čech skrze něj sdělují předsedovi svazu Miroslavu Peltovi a generálnímu sekretáři Rudolfu Řepkovi, že je návrh rámcové smlouvy o odtržení ligy, tak jak jej podala Ligová fotbalová asociace, jemně řečeno neoslovil.

„Takto předložená RS (rámcová smlouva) a v tento čas je pro nás naprosto nepřijatelná a všechny níže podepsané nás víceméně uráží,“ píše Berbr natvrdo.

Pod jeho slova se podepsali předsedové všech KFS z Čech vyjma Libereckého a Pražského KFS. Prvnímu šéfuje Pelta, druhému Dušan Svoboda, místopředseda Sparty, který je zároveň šéfem Ligové fotbalové asociace, která právě proces odtržení ligy od Berbrova království výkonnostního fotbalu prosazuje.

Berbr ve své analýze používá stejnou argumentaci jako Jaromír Šeterle, bývalý manažer Mladé Boleslavi, který na valné hromadě FAČR bude proti Svobodovi kandidovat v boji o místo místopředsedy za ligu. Berbr i Šeterle míní, že liga už dostatek samostatnosti má, a to díky platnému statutu ligového shromáždění.

Nicméně pro případ, že by se liga od FAČR podle návrhu LFA skutečně odtrhla, naformuloval Berbr s dalšími předsedy KFS brutální podmínky, které by v tom případě musely být podle nich splněny. Z nich vybíráme:

Ve výkonném výboru FAČR by pak podle Berbra neměla mít ligy čtyři, ale tři zástupce.

Obchodní firma STES, dceřinka FAČR, by nesměla pracovat pro LFA.

FAČR by nesměl na účet LFA zaslat požadovaných 20 milionů korun. Naopak LFA by musela z výtěžku prodeje televizních práv posílat 28 procent asociaci na mládež.

Jak Berbr zdůrazňuje, podle rozhodnutí VV FAČR ze dne 28. 3. 2012 musí případnou rámcovou smlouvu mezi FAČR a LFA schválit valná hromada. Berbr ovládá přinejmenším českou komoru, když on s odtržením ligy souhlasit nebude, proces osamostatnění ligy se zastaví.

V danou chvíli zjevně nesouhlasí. A jeho podmínky pro případ, že by politické dohody nakonec učinily smlouvu s LFA průchozí, jsou velmi tvrdé.

Miroslav Pelta po úterním zasedání výkonného výboru FAČR prohlásil, že schvalování smlouvy mezi LFA a FAČR rozhodně nebude součástí programu na červnové valné hromadě fotbalové asociace. Zdá se, že se tak celý projekt přesouvá k ledu. Vzhledem k Berbrově stanovisku není divu.

Luděk Mádl

Dokument si můžete ve formátu pdf přečíst zde: Vyjadreni-k-navrhu-ramcove-smlouvy

Pokud se vám soubor nezobrazuje, doporučujeme tento link: http://bit.ly/14JeiWP

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy