Víceméně nás to uráží, napsal Berbr Peltovi. A je to

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 5. 2013 10:54
Projekt fotbalové ligy odtržené od Fotbalové asociace ČR narazil na odpor významného zákulisního hráče.
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport - Nepřijatelné. To je nálepka, kterou projektu fotbalové ligy odtržené organizačně i ekonomicky od Fotbalové asociace ČR, přisoudil Roman Berbr, mocný zákulisní hráč ze sféry výkonnostního fotbalu v Čechách.

Vyplývá to jednoznačně z pracovního materiálu, který se deníku Insider podařilo získat.  Berbr a spolu s ním šest dalších předsedů krajských fotbalových svazů z Čech skrze něj sdělují předsedovi svazu Miroslavu Peltovi a generálnímu sekretáři Rudolfu Řepkovi, že je návrh rámcové smlouvy o odtržení ligy, tak jak jej podala Ligová fotbalová asociace, jemně řečeno neoslovil.

„Takto předložená RS (rámcová smlouva) a v tento čas je pro nás naprosto nepřijatelná a všechny níže podepsané nás víceméně uráží,“ píše Berbr natvrdo.

Pod jeho slova se podepsali předsedové všech KFS z Čech vyjma Libereckého a Pražského KFS. Prvnímu šéfuje Pelta, druhému Dušan Svoboda, místopředseda Sparty, který je zároveň šéfem Ligové fotbalové asociace, která právě proces odtržení ligy od Berbrova království výkonnostního fotbalu prosazuje.

Berbr ve své analýze používá stejnou argumentaci jako Jaromír Šeterle, bývalý manažer Mladé Boleslavi, který na valné hromadě FAČR bude proti Svobodovi kandidovat v boji o místo místopředsedy za ligu. Berbr i Šeterle míní, že liga už dostatek samostatnosti má, a to díky platnému statutu ligového shromáždění.

Nicméně pro případ, že by se liga od FAČR podle návrhu LFA skutečně odtrhla, naformuloval Berbr s dalšími předsedy KFS brutální podmínky, které by v tom případě musely být podle nich splněny. Z nich vybíráme:

Ve výkonném výboru FAČR by pak podle Berbra neměla mít ligy čtyři, ale tři zástupce.

Obchodní firma STES, dceřinka FAČR, by nesměla pracovat pro LFA.

FAČR by nesměl na účet LFA zaslat požadovaných 20 milionů korun. Naopak LFA by musela z výtěžku prodeje televizních práv posílat 28 procent asociaci na mládež.

Jak Berbr zdůrazňuje, podle rozhodnutí VV FAČR ze dne 28. 3. 2012 musí případnou rámcovou smlouvu mezi FAČR a LFA schválit valná hromada. Berbr ovládá přinejmenším českou komoru, když on s odtržením ligy souhlasit nebude, proces osamostatnění ligy se zastaví.

V danou chvíli zjevně nesouhlasí. A jeho podmínky pro případ, že by politické dohody nakonec učinily smlouvu s LFA průchozí, jsou velmi tvrdé.

Miroslav Pelta po úterním zasedání výkonného výboru FAČR prohlásil, že schvalování smlouvy mezi LFA a FAČR rozhodně nebude součástí programu na červnové valné hromadě fotbalové asociace. Zdá se, že se tak celý projekt přesouvá k ledu. Vzhledem k Berbrově stanovisku není divu.

Luděk Mádl

Dokument si můžete ve formátu pdf přečíst zde: Vyjadreni-k-navrhu-ramcove-smlouvy

Pokud se vám soubor nezobrazuje, doporučujeme tento link: http://bit.ly/14JeiWP

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy