Traumaplán pro Prahu: Mechanismus zvládnutí chaosu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 4. 2013 14:53
Začalo to poněkud nesouvislým telefonátem v 9 hodin a 56 minut. „Na Národní asi něco bouchlo, nevím,“ ozval se na dispečink pražské záchranné služby mladý muž. Je zjevně zmatený a záchranáři si nejsou jistí, co přesně to popisuje. Během chvíle začnou zvonit další telefony. Až pátý z nich odhaluje zdravotníkům pravděpodobný rozsah události, která v pondělí otřásla celou metropolí.
Foto: Tomáš Kunc

Foto: Aktuálně.cz

Rekonstrukce - Začalo to poněkud nesouvislým telefonátem v 9 hodin a 56 minut. „Na Národní asi něco bouchlo, nevím,“ ozval se na dispečink pražské záchranné služby mladý muž. Je zjevně zmatený a záchranáři si nejsou jistí, co přesně to popisuje. Během chvíle začnou zvonit další telefony. Až pátý z nich odhaluje zdravotníkům pravděpodobný rozsah události, která v pondělí otřásla celou metropolí. Rozrušená žena do telefonu popisuje dramatický výbuch, zmatek a spoustu zraněných.

„Na dispečink pak volaly stovky lidí,“ zrekonstruoval začátek pondělního zásahu u exploze plynu v pražské Divadelní ulici nedaleko Národního divadla ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. Bylo čím dál jasnější, že je zle.

V tu chvíli se rozjel předem připravený stroj záchranných složek, do kterého se zapojila státní i městská policie, hasiči, záchranná služba i nemocnice.

Jen několik minut po prvním telefonátu přijíždějí na místo první posádky policistů a záchranářů. V 10 hodin a 3 minuty kromě nich dorazí také 12 hasičských vozů.

Hasiči přímo na místě zřizují krizový štáb. „Když zasahují všechny složky integrovaného zásahového systému, akci podle zákona řídí velitel hasičů. Na místo jsme poslali zhruba padesátku hasičů,“ uvedla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Na místo dorazí také stovky státních i městských policistů, kteří hasičům pomáhají s evakuací. Po nějaké době se v zasažené budově propadá část prvního a druhého patra. Záchranáři se obávají, zda sutiny někoho nezavalily, do domu se ale kvůli unikajícímu plynu a narušené statice nemohou dostat.

Jeden z nejdůležitějších úkolů připadá na záchrannou službu. Dispečerka na místo vysílá několik posádek. Jak se informace o tragédii zpřesňují, zapojí se do akce 16 posádek. „Spolu s dalšími lidmi, kteří se na zásahu podílejí, jsme nasadili zhruba 150 lidí,“ popsal Schwarz.

Další zdravotníci čekají v nemocnicích, kam zraněné záchranáři po roztřídění odvážejí. Část z nich ošetří ve speciálním kamionu Golem. „Prioritu mají těžká zranění. Ta se snažíme odvážet do vzdálenějších nemocnic, protože ty bližší bývají zahlceny banálními případy,“ uvedl Schwarz.

Nejvíce raněných putuje do Thomayerovy nemocnice, záchranáři ale postupně zalarmují i další zařízení. Ta se okamžitě začínají připravovat na příjem raněných.

„Najede se na jiný režim, kdy se upřednostní urgentní příjem. Snažíme se uvolnit jednotku intenzivní péče a posunout plánované příjmy. Dnes jsme odložili zákrok, ale jen o půl hodiny, protože brzy začalo být jasné, že zraněné zvládneme ošetřit ambulantně,“ popsala Pavlína Danková z odboru komunikace Motolské nemocnice.

Záchranáři ale spolu s krizovou situací musejí zvládnout i ostatní příjmy. „Dispečerka na místo nemůže poslat všechny posádky, musí počítat i s dalšími událostmi,“ popsal Schwarz. Záchranáři proto žádají o pomoc i soukromé provozovatele sanitních vozů.

Ti záchranku zastoupili při převozech pacientů, jimž nešlo o život. „Suplovali naši činnost u méně závažných transportů, kdy nešlo o nic závažného. Za dobu, co jsme zasahovali v Divadelní ulici, jsme takových případů měli 37, soukromníci pomohli u 19 z nich,“ dodal šéf záchranky.

V době uzávěrky Insideru ještě nebylo zcela jisté, zda někdo nezůstal ležet pod sutinami. Policie ale nikoho konkrétního nepohřešuje a považuje takový scénář za nepravděpodobný.

„Chtěl bych poděkovat všem složkám integrovaného záchranného systému za to, co dnes předvedly. Byla to mimořádně dobrá práce,“ pochválil zásah primátor Bohuslav Svoboda.

Lucie Kudláčková

 

 

Právě se děje

Další zprávy