Tajné usnesení naštvané ODS

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 9. 2013 14:40
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Nervózní boj o místo ve vysoké politice na příští čtyři roky způsobil vážnou roztržku v ODS v Libereckém kraji.

V regionu, kde podle všeho (jak jsme psali ve včerejším Insideru) bude mít místo ve sněmovně jenom lídr, vybídli naštvaní jablonečtí straníci stranickou ikonu Přemysla Sobotku, aby odešel do politického důchodu. Formulováno politickou diplomacií: vyzvali ho, aby zvážil, zda má nadále vést libereckou krajskou organizaci ODS.

Píše se to v rozsáhlejším usnesení, které není veřejné, jablonecká ODS ho sepsala v pondělí pozdě večer a Insider je s obsahem obeznámen. Věty v dokumentu jsou reakcí na složení volební kandidátky, kam minulý pátek regionální sněm Liberecka vůbec nezařadil končící (jabloneckou) poslankyni Ivanu Weberovou a delegáti ji hrubě uráželi.

Redakce žádala jablonecké straníky o kompletní dokument usnesení, ale jde prý o interní záležitost, která nemá být zveřejňována. Dokonce se o ní ani nechce mluvit. „Nebudu to komentovat,“ uvedl například předseda oblasti Karel Dlouhý a jablonecký senátor Jaroslav Zeman se zachoval obdobně. Jenom potvrdil, že výzva k rezignaci směřovaná k Přemyslu Sobotkovi byla opravdu odhlasována. „To, co se stalo, byl útok na nejúspěšnější organizaci od závistivců a neúspěšných. Sobotka tomu jen přihlíží a není schopen udělat pořádek,“ potvrdil senátor i skutečnost, že jablonecká ODS je skutečně rozezlena.

Přemysl Sobotka se zachoval stejně jako zkraje léta, když ho jablonecká část regionální organizace chtěla svrhnout standardní cestou na volebním regionálním sněmu (o několik hlasů se pokus nezdařil). O výzvě prý ví, nicméně nevidí k odstoupení důvod. „Bylo to tajné hlasování a není nic demokratičtějšího,“ komentoval pak skládání kandidátky.

Spor mezi ve volbách úspěšnou jabloneckou organizací a lidmi ze „staré gardy“, kteří naopak v posledních letech prohrávají, patří už ke standardním kulisám ODS. Přemysl Sobotka patří mezi nejdéle sloužící regionální předsedy ODS. V Libereckém kraji stranu řídí od nového krajského uspořádání v roce 2000 a až do letošního roku se mu v předsednické volbě nepostavil žádný protikandidát.

V tajném usnesení jablonečtí občanští demokraté také požadují, aby byla Ivana Weberová vrácena na desáté místo kandidátky, jak původně navrhovali, a aby se nadále dodržovala nepsaná pravidla, kdy jednotlivé oblasti nekádrují kandidáty navzájem.

Ivana Weberová spolu s dalším kandidátem jablonecké OSD Vítem Němečkem patřila ke skokanům posledních parlamentních voleb. V zákulisí Insider už záhy po volbách 2010 zaslechl zprávy o tom, že tehdejší poražení (vykroužkovaní) lídři kandidátky na Weberovou tlačí, aby se mandátu vzdala.

Nyní se téma vrátilo a ověřit, co se přesně stalo, nelze. Faktem je, že semilská a liberecká organizace, odkud pochází před třemi lety vykroužkovaní politici Tomáš Hasil a Zdeněk Mach, chtěly zabránit, aby Němeček s Weberovou letos mohli kandidovat.

Vyjádření Hasila se nepodařilo redakci Insideru získat, Mach pak tvrdí, že osobně nic proti Weberové nemá, jen se domnívá, že ODS měla nabídnout zcela nové tváře.

„Dali bychom veřejnosti najevo, že chceme změnu,“ tvrdí v dikci svých vnitrostranických oponentů. Na otázku, proč měnit někoho, kdo se do sněmovny dostal právě proto, že si jej voliči vybrali preferenčními kroužky, uvedl, že Weberová a Němeček přinesou jen kroužky, nikoli nové hlasy.

Situací v regionu, který po Praze patřil tradičně k baštám ODS, se bude zabývat tento týden i vedení celostátní ODS. „Informace mám, s oběma stranami jsem již mluvil. Jak to hodlám vyřešit, ale řeknu nejprve jim,“ uvedl úřadující předseda ODS Martin Kuba.

Martina Machová

 

Právě se děje

Další zprávy