Schválili, že 15. tým nemusí z ligy sestupovat. Teď jsou z toho v šoku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 7. 2013 14:43
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Český fotbal zásadním způsobem přepsal svá letitá pravidla. Nově platí, že za jistých okolností by 15. tým z tabulky fotbalové Gambrinus ligy nemusel na konci sezony sestupovat. Stačí, aby se mezi prvními čtyřmi celky druhé ligy nenašly dva týmy splňující podmínky startu v nejvyšší soutěži.

To je zcela zásadní změna norem, kterou přijal výkonný výbor Fotbalové asociace ČR, tedy jakási Peltova fotbalová vláda. Potíž je v tom, že někteří její „ministři“ si vůbec nejsou vědomi toho, že tak učinili.

„Nesmysl, tyhle změny se projednávaly výhradně na úrovni neprofesionálního fotbalu,“ říká razantně Dušan Svoboda, místopředseda FAČR za ligu.

„Ne, ta změna platí pro všechny soutěže, včetně profi fotbalu,“ vyvádí ho z omylu český místopředseda Roman Berbr. A má po ruce i vysvětlení rozporu. „Protože oni to nečtou,“ poznamenal. Co to znamená?

Jak zjistil deník Insider, potíž je v tom, že se členové výkonného výboru podle všeho o něčem jiném bavili na svém strahovském zasedání – a něco jiného pak dostali e-mailem ke schválení. Přičemž mnozí z nich si toho rozdílu zjevně nevšimli.

„Řeč byla jen o neprofesionálním fotbalu,“ shodnou se zástupci ligy Dušan Svoboda (Sparta), Tomáš Paclík (Plzeň) i František Hrdlička (Teplice). „Já mám stejný pocit,“ přitakává Josef Tancoš, který ve VV zastupuje český výkonnostní fotbal. Všichni přitom mluví o strahovském zasedání z 10. července.

Deník Insider má ovšem k dispozici text, který „ministři fotbalové vlády“ dostali 16. července do elektronické pošty, aby o něm hlasovali systémem per rollam, tedy písemně, e-mailem.

A tento text je totožný se zněním úpravy Soutěžního řádu, který teď visí na webových stránkách FAČR – a zavádí zásadní změnu po celé vertikále soutěží, včetně I. a II. ligy. „S platností už pro tento soutěžní ročník,“ dodává Petr Doležal, vrchní legislativec FAČR.

Podstatné je, že předjednaná verze se podle svědectví řady členů výkonného výboru lišila od té, jež jim pak byla předložena v písemné podobě, což mnozí přehlédli. A schválili ji deseti hlasy z třinácti.

„A víte, že to je možné?“ připouští Josef Tancoš, který sedí jak v Peltově výkonném výboru, tak v parlamentním poslaneckém klubu ČSSD.

Písemné znění textu rozeslaného ke schválení nese podpis generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepky (nyní na dovolené), mail rozesílala jeho asistentka Alice Libová.

„Jak se to tam mohlo dostat? To nevím a budu velmi apelovat na to, aby se to zjistilo,“ zlobí se František Hrdlička, který ve výkonném výboru zastupuje FK Teplice. „Když se to schvalovalo, tak jsem byl na dovolené a vůbec jsem nehlasoval. Kdyby se to tehdy ke mně dostalo, tak bych si toho určitě všiml.“

Šachy se sestupem

Co tedy vlastně výkonný výbor odhlasoval, aniž by si toho byli někteří jeho členové vědomi?

Nově zavedený princip reaguje na situaci, kdy se zejména ve sféře výkonnostního fotbalu v poslední době řadě týmů nechtělo postupovat do vyšší soutěže a docházelo k absurditám, kdy kvůli tomu postupovali propadlíci. Nově tedy platí, že než něco takového, raději se napříště sníží počet sestupujících.

Buďme konkrétnější: Při doplňování počtu účastníků vyšší soutěže budou prioritně oslovovány jen týmy do 4. místa v tabulce nižší soutěže. Pokud se nikomu z nich nebude chtít postoupit nahoru, pak se raději sníží počet sestupujících. Platí ovšem, že poslední tým v tabulce sestupuje vždy.

Příklad 1: V I. lize dejme tomu skončí 15. Bohemians a 16. Znojmo. Druhou ligu vyhrají Č. Budějovice, ale nikdo z týmů na 2. až 4. příčce nebude chtít postupovat – anebo třeba kvůli neodpovídajícímu stadionu nezíská potřebnou licenci. Pak zůstane tým Bohemians účastníkem nejvyšší soutěže.

Příklad 2: V I. lize skončí 15. Bohemians a 16. Znojmo a navíc Baník Ostrava nedostane pro další sezonu prvoligovou licenci. Budějovický vítěz II. ligy postoupí, druhá Karviná však nedostane kvůli stadionu licenci, takže Baník nahradí až třetí Zlín – a když čtvrtý v druholigové tabulce, Sokolov, nebude o postup stát, zůstanou Bohemians opět mezi elitou.

Jenže… Takové změny směrem k I. a II. lize by neměl schvalovat výkonný výbor FAČR, ale k tomu kompetentní orgán. A tím je podle norem ligové shromáždění, v němž zasedá po jednom zástupci každého z účastníků obou nejvyšších soutěží.

„Liga má své zástupce i ve výkonném výboru, tak ti to zjevně schválili a norma prostě platí už pro tento soutěžní ročník,“ nevidí v tom problém Petr Doležal, ředitel legislativního oddělení FAČR.

Ve svém názoru je zjevně osamocen. „Nepřichází do úvahy, aby se tak zásadní změna uskutečnila bez projednání na ligovém shromáždění,“ shodují se ligoví členové VV FAČR Dušan Svoboda s Františkem Hrdličkou.

Zajímavé je, že zjevně lepší průběžnou orientací v problému disponuje jejich olomoucký kolega z fotbalové vlády Josef Lébr. Ten si byl vědom toho, co se vlastně schvaluje. „Ano, správné by bylo projednat to nejprve na ligovém shromáždění, ale proběhlo to všechno v časové tísni. Takže se to zástupcům klubů předloží dodatečně, já věřím, že to odsouhlasí, protože je to rozumné. A kdyby byli náhodou proti, tak bychom to ve výkonném výboru revokovali a ta norma by v tomto znění pro I. a II. ligu platit přestala.“

To, co Lébr popisuje, je naprosté legislativní harakiri. „S obsahem té úpravy by se možná dalo i souhlasit, ale kromě toho, že neprošla ligovým shromážděním, by u tak významné záležitosti, jako jsou sestupy a postupy, měla být taková norma projednaná a řádně odsouhlasená s ročním předstihem,“ upozorňuje na tradiční zvyklosti Jaromír Šeterle, ředitel pražské Slavie.

Liga se rozehrála 19. července, výkonný výbor dramatickou změnu soutěžního řádu přijal jen o den dříve. Už to je divočina. A Lébrova vize, že by se pravidla mohla znovu měnit v již rozehrané soutěži, je ještě absurdnější. Nehledě na to, že nikde není psáno, zda by na prosazení takové revokace měli ligoví zástupci ve výkonném výboru dostatečnou sílu.

A teď se samozřejmě nabízí otázka, proč k takové zmatenosti došlo. Proč se projednaná úprava lišila od nakonec schvalovaného textu.

„Jistě v tom bude nějaká administrativní chyba,“ říká sparťan Svoboda. Je otázkou, zda si to i skutečně myslí.

Berbrova akce?

Nabízí se totiž vysvětlení, že jde o čertovinu z dílny českého místopředsedy Romana Berbra. To je totiž chlapík, který na rozdíl od Svobody zjevně všechny dokumenty předkládané ke schválení důkladně čte. A i kdyby celá věc měla sloužit jen k diskreditaci a zesměšnění zástupců ligy ve výkonném výboru FAČR, Berbr by jistě nebyl proti.

Český fotbal totiž dosud nevyřešil jeden klíčový problém: Odtržení profesionálního fotbalu od struktur FAČR, které propagují zejména sparťan Dušan Svoboda s teplickým Františkem Hrdličkou. Zatímco Roman Berbr, hlava českého výkonnostního fotbalu, je zásadně proti.

Respektive: obě strany zatím odluku navrhovaly za takových podmínek, že byly pro druhou stranu totálně nepřijatelné.

V praxi jde o to, že na konci sezony, v červnu 2014, končí platnost „televizní“ smlouvy, skrze kterou ještě Haškovo vedení asociace prodalo vysílací práva dceřince Sazky jménem KPS Media.

A není tajemstvím, že televizní a marketingová práva na I. a II. ligu si chce napříště opatrovat a hlavně obchodovat Ligová fotbalová asociace, což je sdružení, jemuž předsedá právě sparťan Svoboda.

Ten si navíc představuje, že by do budoucna Peltova (a Berbrova) fotbalová asociace přispívala na provoz jeho LFA, potažmo samostatné ligy, zatímco Berbr to vidí právě opačně.

Insider nemá žádný důkaz o tom, že by celý galimatyáš kolem nového soutěžního řádu byl výsledkem nějaké manipulace. Ale kdyby si chtěl Berbr se Svobodou a spol. pohrát a ukázat jim, jak si je, kdykoli se mu zachce, povodí na provázku, nikoho uvnitř fotbalu by to asi nepřekvapilo.

Luděk Mádl

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy