Objev dne – Neúspěšné pokusy přidat se k účastníkům trestního řízení proti bývalým manažerům Mostecké uhelné společnosti ve Švýcarsku přivedly český stát do paradoxní situace. Ač se uchází o miliardy obstavené na švýcarských účtech, zatím paradoxně dosáhl jen toho, že musí uhlobaronům sám zaplatit.
Deník Insider má k dispozici několik měsíců starý rozsudek švýcarského Federálního trestního soudu, který ještě v září 2012 rozhodoval o tom, zda Česko do případu vpustí. Českým úřadům tehdy šlo hlavně o procesní práva, tedy možnost nahlížet do spisu a účastnit se samotného řízení.
Verdikt soudu byl však znovu zamítavý a v rámci prohraného řízení musela Praha zaplatit náklady na právní zastoupení pětice obžalovaných Čechů – tedy Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Petra Krause, Marka Čmejly a Oldřicha Klimeckého.
V přepočtu šlo o desítky tisíc korun.
„Z rozsudku vyplývá, že Česko musí zaplatit 1500 CHF na náklady řízení a dále se musí podílet na vyplacení 7500 CHF na právní zastoupení obžalovaných (tedy českých exmanažerů), kteří byli též účastníky tohoto odvolacího řízení,“ potvrdil pražský advokát Milan Listík, kterého redakce Insideru požádala o konzultaci nad textem rozsudku, který je ve francouzštině.
Jak v úterý informoval Insider, ministerstvo financí už zaplatilo za právní poradenství kvůli kauze MUS ve Švýcarsku 26 milionů korun a konečný účet bude určitě narůstat.
Česko se, jak známo, dostalo do této situace v podstatě vlastní liknavostí, s níž po několik let přistupovalo k žádostem švýcarských úřadů o pomoc při vyšetřování případu MUS. Na přelomu let 2011/2012 žádalo Švýcary o prominutí, že zmeškalo lhůtu připojit se k trestnímu řízení. V takové pozici by totiž mělo možnost nejen nahlížet do spisu, ale také by si jako poškozená strana řízení snadněji mohlo nárokovat odškodné z obstavených miliard.
Opakovaně však neuspělo. „Obžalovaní se také během tohoto řízení podle rozhodnutí soudu vyjadřovali k tomu, zda souhlasí, aby Česku byla přiznána výše požadovaná oprávnění; ti to však odmítli,“ dodává advokát Listík nad už citovaným rozsudkem ze září loňského roku.
Jak z něj dále plyne, v současnosti má Česko u švýcarského soudu nevděčnou roli. „Česká republika je právně v pozici jiné osoby účastnící se řízení (ten, který utrpěl souzeným jednáním škodu), nicméně nedisponuje mimo jiné právem nahlížet do spisu nebo právem se neomezeně účastnit jednání ve věci,“ vykládá také rozsudek advokát Listík.
Ministr financí Miroslav Kalousek loni avizoval, že Česko hodlá podat civilní žalobu, aby se k obstaveným miliardám dostalo. Podle zjištění Insideru tak však jeho úřad zatím neučinil a vyčkává. "Civilní žalobu máme připravenou, nepodali jsme ji, protože není jasný verdikt soudu ve Švýcarsku," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle něj se stát o dalších krocích a právní taktice v této kauze rozhodne až poté, co padne v Bellinzoně rozhodnutí. To se čeká v červenci.
Mluvčí také uvedl, že své nároky stát specifikoval v trestním oznámení, které ministerstvo podalo v případu MUS loni v květnu k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci. Skupina exmanažerů je v Česku stíhána kvůli podvodu a zneužití informace a postavení v obchodním styku.
O status poškozené strany ve sporu se vedou debaty i u probíhajícího soudu. Poměrně prudká slovní přestřelka se podle zpravodaje ČTK z místa strhla kolem účasti společnosti Czech Coal Services, která se připojila k obžalobě a může se vyjadřovat k jednání soudu. Czech Coal Services je napojena na společnost Czech Coal, tedy nástupnickou firmu po MUS. Na Czech Coal Services přešly právní vazby po MUS. Spolu s dalšími exmajiteli MUS Vasilem Bobelou a Petrem Pudilem tyto firmy ovládá také Pavel Tykač.
Tereza Nosálková, Radek Nohl
Projděte si dokument: rozsudek z Bellinzony - (pokud vaše zařízení nedovoluje ho zobrazit, zadejte na internetu URL adresu http://www.denikinsider.cz/wp-content/uploads/2013/05/20120926_BB_2012_46.pdf)