Za kulisy událostí – Nová Sněmovna, staré pořádky. Čerstvě zvolení zákonodárci neváhali a okamžitě po volbách začali – často v plné výši – čerpat poslanecké náhrady. Část peněz ze státního rozpočtu určených na kanceláře nebo ubytování přitom končí v kasách politických stran.
Přeborníkem je v této disciplíně zejména KSČM. Hned dvaatřicet z třiatřiceti komunistických poslanců má kanceláře v budovách strany. Ta přitom drtivé většině z nich účtuje maximální částku, kterou smí Sněmovna podle zákona proplatit.
Například kanceláře pražských poslanců Marty Semelové a Jiřího Dolejše v centrále KSČM v ulici Politických vězňů stojí každá přes 32 tisíc korun měsíčně.
Maximum za kancelář u třebíčské KSČM platí také šéf poslaneckého klubu Pavel Kováčik. O tom, že by si našel levnější nájem než stávajících 24 tisíc, prý nikdy neuvažoval. "Kde jinde by měl hledat volič komunistického poslance než tam, kde sídlí komunistická strana?“ myslí si Kováčik.
Účet za 9 týdnů? Téměř dva miliony
Za posledních devět týdnů loňského roku, kdy fungovala nově zvolená Sněmovna, vydělala KSČM jen na pronájmu poslaneckých kanceláří více než 1,8 milionu korun. Pokud bude v zavedené praxi maximálních nájmů pokračovat, přijde si každý měsíc na více než 800 tisíc.
O tom, proč strana Poslanecké sněmovně účtuje ty nejvyšší možné nájmy, se u komunistů příliš nemluví. Předseda Vojtěch Filip odkazuje na místopředsedkyni pro ekonomiku Miloslavu Vostrou a ta pouze vzkazuje, že v nájmu jsou zahrnuty veškeré služby včetně úklidu a cena odpovídá velikosti města.
Například mostecká KSČM za prostory někdejšího klubu důchodců v panelovém domě účtuje poslankyni Haně Aulické-Jírovcové maximální nájem 27 tisíc korun. Byt 3+1 ve stejném domě se přitom dá koupit za 159 tisíc včetně provize realitní kanceláři. "Já rozumím té otázce, ale prostory jsou velké, nabízí nám to řadu možností, takže nájem vnímám jako adekvátní,“ odpovídá poslankyně na otázku, zda není kancelář příliš drahá.
O takzvanou "malou domů“ se v případě drahých stranických nájmů podle komunistických poslanců rozhodně nejedná. "Bylo by to na zamyšlení, kdyby to byl třeba dům manželky. Ale takhle to může být Parlamentu jedno, jestli je to strana, nebo soukromník. Firma jako firma,“ myslí si Dolejš.
A ještě lapidárněji se vyjádřil Stanislav Grospič, jehož kancelář v Mladé Boleslavi daňové poplatníky stojí 27 tisíc měsíčně. "Zakázané to není,“ tvrdí poslanec a dodává: "Dělají to tak poslanci i z jiných stran.“
Ubytovna za 17 tisíc
Grospič je navíc jedním z devíti poslanců, kteří posílají straně také náhrady na ubytování. Za přespání v ubytovně v ulici Politických vězňů se platí maximální možná částka – 17 tisíc korun měsíčně. Podle Vostré je také výše nájmu v ubytovně odpovídající. Kromě úklidu mají podle ní poslanci v ceně například i praní prádla.
KSČM již tradičně patří mezi strany, které si pronájmem svých nemovitostí vydělají nejvíce peněz. Loni jí pronájmy v 62 nemovitostech vynesly 24 milionů korun, o rok dříve dokonce 25 milionů. Například sociální demokraté si loni přišli na "pouhých“ 14,7 milionu korun.
Strana si navíc může připsat další prvenství – její poslanci obecně patří k těm, kteří čerpají nejvíce náhrad. Z dvaceti poslanců, kteří měli nárok na příspěvek na ubytování, ho čerpali všichni, šestnáct dokonce plnou cenu. Mezi nimi i sama Vostrá, která přitom bydlí jen několik kilometrů za Prahou. Pro srovnání - u ČSSD maximální příspěvek čerpalo jen 8 lidí z 28, u hnutí ANO dokonce žádný poslanec.
Také ostatní parlamentní strany si někdy přilepší náhradami svých poslanců, ne však v takové míře jako u komunistů. Například poslanci hnutí ANO musejí povinně každý měsíc posílat 7 tisíc na provoz poslaneckého klubu. Poslanci za ČSSD, kteří sídlí ve stranických budovách v Plzni, Karlových Varech nebo Jihlavě, zase odvádějí straně maximum z náhrad na poslaneckou kancelář.
Lucie Kudláčková