Prezidentův poradce má nakročeno před soud, rozhodnou příští hodiny

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 1. 2014 15:04
Firma Lukoil Aviation Czech zastoupená poradcem prezidenta Martinem Nejedlým dluží státu 27,5 milionu korun. Lhůta pro zaplacení částky vyprší zítra.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Firma Lukoil Aviation Czech zastoupená poradcem prezidenta Martinem Nejedlým dluží státu 27,5 milionu korun. Lhůta pro zaplacení částky vyprší zítra.

Podle informací deníku Insider firma dosud pokutu za nedodané palivo Správě hmotných rezerv (SSHR) nezaplatila. Jak uvedl zdroj blízký státní organizaci, je v tomto případě Správa připravena proti Lukoilu podniknout právní kroky.

„Bude se postupovat s péčí řádného hospodáře, to znamená, že budeme vymáhat závazky,“ řekl zmíněný zdroj deníku Insider.

Vedení Správy dnes o dalším postupu horečně jedná s tím, že zítra zveřejní konečné stanovisko.

Další termín…

Jednatel firmy Lukoil, jímž je prezidentův poradce a jeden z hlavních mužů jeho loňské volební kampaně Martin Nejedlý, vnímá situaci zcela odlišně a v žádném případě nepovažuje spor za uzavřený.

„Soud vidím až jako nejkrajnější variantu,“ řekl dnes deníku Insider.

Podle vyjádření Nejedlého firma nezaplatila pokutu nejen proto, že s ní nesouhlasí, ale také proto, že údajně čekala na právní stanovisko Státní správy hmotných rezerv, které prý Lukoilu nebylo do dnešního dne doručeno.

„Pokud mě Správa informuje o tom, že čeká na nějaké stanovisko, já se jejich stanovisku přizpůsobím,“ konstatoval Nejedlý. „Až ho budou mít a napíšou mi to – a já jsem je k tomu včera vyzval –, budeme na jeho základě postupovat dál.“

Nedodržení termínu pro zaplacení pokuty nevnímá jako problém. „Třeba ještě dostanu další termín…,“ poznamenal Nejedlý spiklenecky. „Věřím tomu, že nás Správa vyzve k jednání a my ten problém určitě smírně vyřešíme.“

Vedení Správy bylo s Nejedlého tvrzeními konfrontováno. Odpovědi na otázky, které by objasnily rozpory obou stran v pohledu na věc, však do vydání deníku neposkytlo.

Co na to Němec?

Správa státních hmotných rezerv, která spravuje klíčové zásoby pro případ krizové situace, uzavřela v roce 2009 s Lukoil Aviation Czech smlouvu na obměnu 30 000 metrů krychlových zásob leteckého petroleje.

Podle údajů SSHR, které má deník Insider k dispozici, odebrala zmíněná firma ze státních rezerv palivo za 272,6 milionu korun. Zpět do zásob Správy však dodala jen necelou polovinu.

Do dubna letošního roku měla ještě čas chybějící palivo v hodnotě 138,4 milionu korun dodat zpátky. To se však nestalo.

Správa proto firmě podle zjištění našeho deníku vyčíslila pokutu ve výši 20 procent z ceny nedodaného paliva, už zmíněných 27,5 milionu. Lukoil Aviation Czech však stanovenou sumu nezaplatil a její udělení rozporoval, Správa proto posunula termín pro její splacení až na konec ledna.

Mezitím si SSHR nechala zpracovat od advokátní kanceláře bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce analýzu, jak za této situace postupovat. Její výsledky však Správa dosud nezveřejnila a podle našich informací je ještě na konci minulého týdne neměla ani sama k dispozici.

Případem se na podnět senátora Vladimíra Drymla zabývá také Útvar odhalování korupce a finanční kriminality.

Lukoil a Nejedlý

Jednatelem společnosti Lukoil Aviation Czech je poradce prezidenta pro energetiku a první místopředseda SPOZ Martin Nejedlý.

Většinový podíl ve firmě Lukoil Aviation Czech náleží společnosti sídlící v Nizozemsku, zařazovaném ve světě obchodu mezi tzv. daňové ráje. Podíl 40 procent ve firmě má česká ENE Investment, která, jak známo, ještě před několika lety sdílela kanceláře společně s firmami lobbisty Miroslava Šloufa.

Tato společnost skrývá majitele za anonymní akcie. Podle posledního dohledatelného notářského zápisu z roku 2008 se akciemi tehdy prokázal už zmíněný poradce prezidenta Nejedlý.

Hrad z nastalé situace, kdy je poradcem prezidenta muž zastupující firmu dlužící státu miliony korun, zřejmě žádné kroky nevyvodí.

„Jde o záležitost soukromé společnosti, a proto nevidíme důvod věc jakkoliv komentovat,“ uvedl pouze prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Eliška Bártová

 

 

Právě se děje

Další zprávy