Poslance Doktora po letech dostihlo temné porcování medvěda

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 10. 2012 15:31
Za peníze rozdělené při porcování rozpočtu vznikl na jihu Čech z divokého terénu outdoorový areál, v němž se právě nyní otevírá solidní perspektiva podnikání - mimo jiné i soukromé firmě, v níž je Michal Doktor spolumajitelem.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Poslanec Michal Doktor prožil v minulých dvou týdnech dvojí zadostiučinění. Nejprve porazil svou bývalou stranu ODS v jihočeských krajských volbách a pak podpořil návrh, který má smést Nečasovu vládu.

Na druhou stranu se někdejšímu (neúspěšnému) uchazeči o post ministra průmyslu dostalo odvety. Z řad jeho někdejších spolustraníků přišlo upozornění, jak bývalý člen rozpočtového výboru pomohl ze státních peněz věci, z níž se jemu a jeho známým rýsuje osobní prospěch.

Doktor pomoc přiznává, ale interpretaci odmítá.

Když Insider případ zrekonstruoval, dospěl k následujícímu závěru: Za peníze rozdělené při porcování rozpočtu vznikl na jihu Čech z divokého terénu outdoorový areál, v němž se právě nyní otevírá solidní perspektiva podnikání - mimo jiné i soukromé firmě, v níž je Michal Doktor spolumajitelem.

To je jen velmi stručné shrnutí případu, který Doktorovi bývalí straničtí kolegové označují jako vážný střet zájmů. A okolnosti zjištěné Insiderem navíc dokládají, že Martin Doktor je s centrem postaveným za protekční peníze spojen daleko více.

S vysvětlením ale začněme od začátku.

V éře takzvaného porcování medvěda, kdy poslanci v utajení posílali milionové či desetimilionové částky do svých regionů, putovalo spolu s finanční podporou z ministerstva školství celkem 14,3 milionu korun ze státního rozpočtu ke sdružení Horizont 3000. Toto sdružení v roce 1999 sám Michal Doktor zakládal a působí v něm dodnes.

Při rozdělování poslaneckých dotací seděl Michal Doktor přímo v rozpočtovém výboru, který měl na směrování peněz rozhodující vliv.

Poslanec je ale také spolumajitelem a jednatelem firmy Audrey´s Invest, která patří na jihu Čech – jinak též v Doktorově volebním obvodu – budova Slověnického mlýna. A ten je součástí nového obřího outdoorového areálu, do něhož veřejné dotace ze sněmovny a z ministerstva proudily.

Kromě historické mlýnské budovy, která je v silně dezolátním stavu, tu „poslancova“ firma za celkem 1,3 milionu korun koupila i pozemky o celkové rozloze 34 379 m2. I ty leží v těsném sousedství veřejnými penězi sanovaného prostoru.

Michal Doktor nad těmito souvislostmi nevidí žádné pochybnosti. Peníze pro občanské sdružení a aktivity soukromé firmy podle něj spolu vůbec nesouvisí.

„Mají společného asi jako Starbucks tady naproti na Malostranském náměstí a Parlament ČR: jsou sousedé. Neexistuje žádný vztah mezi společností Audrey´s Invest a aktivitami Horizontu 3000… Prostě žádný průnik. Já nejsem blázen,“ hájí se Doktor.

Ve Slověnicích se (navzdory angažmá v soukromé firmě) prý angažuje výlučně z veřejně prospěšných pohnutek a nemá za ně ani korunu.

To potvrzuje i další Doktorův společník z firmy Audrey´s Invest a někdejší kolega ze sněmovny Pavel Pešek. Současně ale Insideru přiznal, že firma koupila historickou budovu uprostřed zvelebených pozemků z ryze komerčních důvodů.

„Je to klasická investice do nemovitosti a věřím, že se to dá komerčně zužitkovat. Nevím, jestli ta komerce bude chov ryb, malý pivovar, nebo podpůrná činnost pro volnočasové aktivity. Ale s Horizontem nebo státními penězi to nemá nic společného,“ prohlásil Pešek.

Detailnější pohled na současné aktivity na precizně upravených pozemcích nedaleko Českých Budějovic ale pochybnosti o propojení veřejných peněz a soukromého byznysu posiluje.

Rozlehlá plocha se zatopeným lomem, jezírky, tenisovými kurty a zděnými chatkami zvaná podle historické budovy Slověnický mlýn dnes už funguje jako outdoorové centrum. Provozovatelem ovšem není příjemce dotací, „Doktorův“ Horizont 3000, nýbrž soukromá firma poslancových známých s názvem Centrum outdoorových programů.

V areálu komerčně provozuje lanový park, paintball, aquazorbing a zájemcům z řad veřejnosti, škol i firem nabízí také lukostřelbu a raftování.

Jak si v příběhu Slověnický mlýn stojí všechny zainteresované strany finančně, to z veřejně dostupných zdrojů zjistit nelze – sdružení Horizont 3000 například nemá ani webové stránky. A aktéři příběhu zatím čísla nedodali.

„Z hlavy vám nepovím, kolik platíme za pronájem Horizontu nebo firmě Audrey´s. Stejně tak i kdybych vám chtěl sdělit zisk naší firmy, teď to říct neumím, je teprve říjen. A nevím, jestli vám to chci sdělovat takto po telefonu,“ konstatoval jednatel společnosti Centrum outdoorových programů Petr Hrdlička.

Potvrdil, že ho s poslancem Doktorem pojí přátelský vztah, i když hned dodal, že na smlouvy s občanským sdružením Horizont 3000 to rozhodně vliv nemá. Stejně je prý neovlivňuje skutečnost, že Hrdličkova firma platí jako svého instruktora a také jako správce místních objektů Doktorova syna.

Problém v tom, že firma by ve Slověnicích nikdy nemohla provozovat svůj byznys bez původní finanční pomoci státu do rekultivace pozemků, nevidí ani poslanec Doktor. Důležité podle něj je, že Centrum outdoorových programů využívá ke komerčním účelům jen minimum pozemků či budov, které vznikly či byly upraveny díky dotačním milionům.

„Využívá část areálu a majetky, které z hlediska lokalizace jsou minimálně dotčeny touhle investiční činností,“ říká poslanec.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy