Policejní operace „Octavian“ – známe jména lidí obviněných z daňových podvodů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 4. 2014 17:07
Peníze putovaly mimo jiné na konta spotřebního družstva Artesa, které podle detektivů skrytě ovládá hledaný František Savov
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Celkem deset lidí se podle policie podílelo na sofistikovaném systému převodů peněz z takzvaných vratek DPH, jejich následných výběrů a dalších transakcí, které měly tyto prostředky „vyprat“. Většinu z nich nyní odhalil deník Insider, který měl možnost se s obviněním skupiny detailně seznámit. V seznamu chybí pouze dvě jména, to proto, že k jejich obvinění došlo až později. Ze zločinu krácení daně „dílem dokonaného, dílem ve stadiu pokusu,“ jak se v dokumentu píše, jsou obviněni Jiří Antošík (jehož jméno odhalila již dříve MF Dnes), Luboš Lendel a Lenka Nováková. Další čtveřice – Rostislav Berka, Jan Jelínek, Richard Rolfes a Martin Vedral – byla kromě krácení daně obviněna také z praní špinavých peněz. Pouze z legalizace výnosů z trestné činnosti policie viní Kadera Agha Yassera. V září policie celou uvedenou skupinu pozatýkala v rámci akce s krycím názvem „Octavian“. Tři z nich skončili ve vazbě, nyní jsou již všichni stíháni na svobodě.

Fiktivní faktury

Na začátku vyšetřování, které před třemi lety nastartovalo oznámení Finančního analytického útvaru Ministerstva financí ČR, bylo podezření, že „… mohl být spáchán trestný čin zkrácení daně tím, že dosud neustanovená osoba zahrnula do účetnictví DKCG faktury společnosti Služby a servis s. r. o., Podnikatelské služby, Two Brother Media, TR3, případně dalších společností, kdy tyto společnosti byly zakládány za účelem vystavení fiktivních faktur, přičemž ke zdanitelnému plnění deklarovanému na fakturách nedošlo a byly za účelem krácení daní zahrnuty do účetnictví DKCG,“ stojí v obvinění. Detektivové postupovali po stopě transakcí a zjistili, že z účtů zmíněných firem jsou vybírány vysoké částky v hotovosti. „Z vlastního šetření a výpisem účtů bylo zjištěno, že z bankovních účtů DKCG a dalších uvedených společností jsou na účty jednotlivých společností přeposílány částky v milionech korun, které byly následně v hotovosti vybírány. Takto bylo z účtů společností Podnikatelské služby a Služby a servis v hotovosti vybráno více než 220 milionů korun,“ popisují vyšetřovatelé.

Prázdné schránky

Okruh firem, které se do machinací zapojily, navíc zdaleka nebyl konečný, a tak policisté naráželi na další a další firmy. „Na základě vyžádaných výpisů z bankovních účtů a účtů dodaných v příloze trestního oznámení FAÚ bylo zjištěno, že část prostředků vybraných z účtů Podnikatelské služby a Služby a servis pocházelo z účtů Astra AT,“ čteme v policejním dokumentu. Účet Astry byl jen jakousi prázdnou schránkou, kam peníze přitékaly z jediného místa. „Vyžádáním bankovních účtů Astra AT bylo zjištěno, že na tento účet docházejí finanční prostředky pouze z účtu Finančního úřadu pro Prahu 5,“ dokládají to detektivové. Prostředky, které prošly řadou transakcí – podle policie proto, aby se zatajil jejich pravý původ –, pak byly převedeny do dalšího podnikání, zejména obchodování s pohledávkami, nebo putovaly na konta spotřebního družstva Artesa, které, jak konstatují detektivové, skrytě ovládá hledaný František Savov.

Karel Hrubeš

 

Právě se děje

Další zprávy