Oulický daně nekrátil, rozhodla po dvou letech policie

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 11. 2013 13:36
Detektivové protikorupční policie porušení zákona nezjistili
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Prověřování bankovního účtu severočeského podnikatele Patrika Oulického je definitivně u konce.

Během bezmála dvou let, kdy detektivové prošetřovali tok peněz přes jeho konto, policie nezjistila, že by krátil daně. Ze zjištění Insideru vyplývá, že celá kauza tím končí.

Případ začal zjištěním Finančně analytického útvaru ministerstva financí. Analytici útvaru předali policii údaje z účtů Patrika Oulického, na nichž zaznamenali částky od tisíce do desítek milionů korun.

Souvisely s jeho podnikáním a FAÚ zjistil, že zachyceným částkám neodpovídalo Oulického daňové přiznání – podnikatel přiznal méně, než mu přes účet proteklo.

Nadto měli analytici podezření, že na účtu severočeského podnikatele, který letos opustil řady ODS, končí peníze od firem, které se podílí na veřejných zakázkách v Ústeckém kraji.

Policie prověřuje firmu podnikatelů

Detektivové protikorupční policie, kteří se případem zabývali, ale porušení zákona nezjistili. Deník Insider letos v dubnu napsal, že část spisu následně předal celostátní útvar do rukou ústecké kriminálky. Ale ani ta podezření nepotvrdila.

"Tuto informaci jsme prověřili, ale s negativním výsledkem. Dále s ní již nepracujeme," řekla teď Insideru mluvčí ústecké krajské policie Veronika Hyšplerová.

Přesto Oulický ještě klid nemá. Vyšetřovatelé totiž v současné době dál zkoumají aktivity firmy Energetické a dopravní stavby. Této společnosti si ve své nedávné zprávě za rok 2012 všimla i Bezpečnostní informační služba.

V dokumentu ji uvádí jako jeden z příkladů propojení klientelistických struktur na severočeské politiky, kteří buď zakázky, nebo evropské dotace rozdělovali. Akcionáři společnosti Energetické a dopravní stavby přitom byla trojice podnikatelů Alexandr Novák, Patrik Oulický a Daniel Ježek.

Zatímco Novák si teď odpykává čtyřletý trest za mřížemi teplické věznice, Ježek letos na jaře přešel z mosteckého do děčínského sdružení ODS. Oulický stranu opustil tento rok v březnu. Údajně nebyl spokojen s poměry uvnitř ústecké ODS.

RADEK NOHL

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy