Odbojný okres se postavil fotbalovým generálům Peltovi a Berbrovi

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 2. 2013 14:55
Rozhodli se, že nebudou držet hubu a krok. A zcela otevřeně vzkázali strahovským šéfům fotbalového svazu, že se jim jejich počínání ve věci korupčních kauz nelíbí. Co se vlastně stalo? Okresní fotbalový svaz Strakonice si na své valné hromadě odhlasoval usnesení, v němž „vyslovuje zásadní nesouhlas s postupem výkonného výboru FAČR ve vztahu k řešení korupčních případů“. Podrobnosti ve zprávě Luďka Mádla.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Rozhodli se, že nebudou držet hubu a krok. A zcela otevřeně vzkázali strahovským šéfům fotbalového svazu, že se jim jejich počínání ve věci korupčních kauz nelíbí.

Co se vlastně stalo? Okresní fotbalový svaz Strakonice si na své valné hromadě odhlasoval usnesení, v němž „vyslovuje zásadní nesouhlas s postupem výkonného výboru FAČR ve vztahu k řešení korupčních případů“.

Konkrétně jde o rozhodnutí „fotbalové vlády“, ovládané Miroslavem Peltou s Romanem Berbrem, že řešení korupční kauzy zvané Křetínského taška bude odebráno Goldově disciplinární komisi a zůstane zatím jen v rukou policie. „V konečném důsledku jde o projev neúcty (vedení svazu) k nezištné a neplacené práci funkcionářů na těch nejnižších úrovních,“ píše se v usnesení.

„Je to jasné zametení korupční aféry pod koberec a celá veřejnost to tak vnímá. Včetně sponzorů, kteří do takhle vedeného fotbalu nechtějí vkládat své finanční prostředky,“ říká Tomáš Hajdušek, strůjce strakonické „rebelie“.

Hajdušek je předsedou malého klubu SK Otava Katovice a zároveň předsedou Odvolací a revizní komise při Jihočeském krajském fotbalovém svazu.

„Nevěřil jsem svým očím, když pak výkonný výbor vyzval Markétu Haindlovou (předsedkyni Odvolací a revizní komise FAČR - pozn. red.) k odstoupení z funkce jen proto, že komunikovala s UEFA a kritizovala jejich rozhodnutí v médiích,“ zlobí se Hajdušek. „Od toho tam přece je, hnutí ji do té funkce přímo zvolilo, aby tuhle práci dělala. Buď tu sílu jejího mandátu vůbec nepochopili, anebo je to právě naopak. Vědí, jakou sílu její komise má, ale ona je jim nepohodlná, tak ji takhle napadají. Já s tím mám své zkušenosti. Když jsme kontrolovali hospodaření jihočeského předsedy Haškovce, také tu na mě vyvíjeli nejrůznější tlaky, takže jsem na tyhle věci velmi háklivý.“

Strakonické usnesení označuje výzvu vedení FAČR k odstoupení Haindlové za nepřípustné zasahování do nezávislosti rozhodování ORK.

„S tím usnesením přišel pan Hajdušek a my jsme ho odhlasovali jednoduše proto, že s ním souhlasíme. Jeho smysl je asi víceméně deklaratorní, ale i tak snad nějaký smysl má,“ říká Václav Zábranský, předseda OFS Strakonice.

Deník Insider ho zastihl na stavbě. „Dělám stavbyvedoucího,“ usmívá se. A nebojí se toho, že až se na Strahově o strakonické rebelii dozvědí, úsměv na rtech mu ztuhne. „Co by nám mohli udělat? Sebrat dotace? Teď už je to postavené tak, že se peníze do jednotlivých okresů posílají podle počtu tamních členů FAČR, takže takhle už snad na nás nemůžou.“

Hajduškův návrh kritického usnesení byl Strakonickými odhlasován jasnou většinou. Jeho autor si myslí, že by svou roli mohlo sehrát ještě na jihočeské krajské valné hromadě. „Lidé jako pan Berbr jsou ve fotbale i mimo něj vnímáni velmi negativně," říká Hajdušek.

V jižních Čechách pošle Berbr do volebního boje jako svého kandidáta na předsedu kraje ligového rozhodčího Jílka. "Proti němu bude stát pan Žižka z Českého Krumlova, možná bude kandidovat i stávající předseda Haškovec. Tak uvidíme, třeba se na té valné hromadě usnesení strakonického OFS přečte a sehraje svou roli,“ myslí si Hajdušek.

„Fotbal by měl fungovat jako trojúhelník, který nestojí na špičce, ale na základně. A tu tvoří malé kluby, okresy, prostě výkonnostní fotbal. Přijde mi, že to pánové na Strahově někdy neberou v potaz,“ dodává rebelant Hajdušek.

Luděk Mádl

 

 

Právě se děje

před 40 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 56 minutami

Vrtulník zasahoval u nehody na dálnici D11. Úsek už je průjezdný

Nákladní vůz najel odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě zasahoval vrtulník. Dálnice byla v místě nehody asi 30 minut uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl obnoven před 17:00.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Nehoda se stala krátce po 16:00. Pětatřicetiletý muž utrpěl středně těžká zranění nohou a hlavy, letecky byl po ošetření převezen do královéhradecké nemocnice, řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy