Odbojný okres se postavil fotbalovým generálům Peltovi a Berbrovi

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 2. 2013 14:55
Rozhodli se, že nebudou držet hubu a krok. A zcela otevřeně vzkázali strahovským šéfům fotbalového svazu, že se jim jejich počínání ve věci korupčních kauz nelíbí. Co se vlastně stalo? Okresní fotbalový svaz Strakonice si na své valné hromadě odhlasoval usnesení, v němž „vyslovuje zásadní nesouhlas s postupem výkonného výboru FAČR ve vztahu k řešení korupčních případů“. Podrobnosti ve zprávě Luďka Mádla.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Rozhodli se, že nebudou držet hubu a krok. A zcela otevřeně vzkázali strahovským šéfům fotbalového svazu, že se jim jejich počínání ve věci korupčních kauz nelíbí.

Co se vlastně stalo? Okresní fotbalový svaz Strakonice si na své valné hromadě odhlasoval usnesení, v němž „vyslovuje zásadní nesouhlas s postupem výkonného výboru FAČR ve vztahu k řešení korupčních případů“.

Konkrétně jde o rozhodnutí „fotbalové vlády“, ovládané Miroslavem Peltou s Romanem Berbrem, že řešení korupční kauzy zvané Křetínského taška bude odebráno Goldově disciplinární komisi a zůstane zatím jen v rukou policie. „V konečném důsledku jde o projev neúcty (vedení svazu) k nezištné a neplacené práci funkcionářů na těch nejnižších úrovních,“ píše se v usnesení.

„Je to jasné zametení korupční aféry pod koberec a celá veřejnost to tak vnímá. Včetně sponzorů, kteří do takhle vedeného fotbalu nechtějí vkládat své finanční prostředky,“ říká Tomáš Hajdušek, strůjce strakonické „rebelie“.

Hajdušek je předsedou malého klubu SK Otava Katovice a zároveň předsedou Odvolací a revizní komise při Jihočeském krajském fotbalovém svazu.

„Nevěřil jsem svým očím, když pak výkonný výbor vyzval Markétu Haindlovou (předsedkyni Odvolací a revizní komise FAČR - pozn. red.) k odstoupení z funkce jen proto, že komunikovala s UEFA a kritizovala jejich rozhodnutí v médiích,“ zlobí se Hajdušek. „Od toho tam přece je, hnutí ji do té funkce přímo zvolilo, aby tuhle práci dělala. Buď tu sílu jejího mandátu vůbec nepochopili, anebo je to právě naopak. Vědí, jakou sílu její komise má, ale ona je jim nepohodlná, tak ji takhle napadají. Já s tím mám své zkušenosti. Když jsme kontrolovali hospodaření jihočeského předsedy Haškovce, také tu na mě vyvíjeli nejrůznější tlaky, takže jsem na tyhle věci velmi háklivý.“

Strakonické usnesení označuje výzvu vedení FAČR k odstoupení Haindlové za nepřípustné zasahování do nezávislosti rozhodování ORK.

„S tím usnesením přišel pan Hajdušek a my jsme ho odhlasovali jednoduše proto, že s ním souhlasíme. Jeho smysl je asi víceméně deklaratorní, ale i tak snad nějaký smysl má,“ říká Václav Zábranský, předseda OFS Strakonice.

Deník Insider ho zastihl na stavbě. „Dělám stavbyvedoucího,“ usmívá se. A nebojí se toho, že až se na Strahově o strakonické rebelii dozvědí, úsměv na rtech mu ztuhne. „Co by nám mohli udělat? Sebrat dotace? Teď už je to postavené tak, že se peníze do jednotlivých okresů posílají podle počtu tamních členů FAČR, takže takhle už snad na nás nemůžou.“

Hajduškův návrh kritického usnesení byl Strakonickými odhlasován jasnou většinou. Jeho autor si myslí, že by svou roli mohlo sehrát ještě na jihočeské krajské valné hromadě. „Lidé jako pan Berbr jsou ve fotbale i mimo něj vnímáni velmi negativně," říká Hajdušek.

V jižních Čechách pošle Berbr do volebního boje jako svého kandidáta na předsedu kraje ligového rozhodčího Jílka. "Proti němu bude stát pan Žižka z Českého Krumlova, možná bude kandidovat i stávající předseda Haškovec. Tak uvidíme, třeba se na té valné hromadě usnesení strakonického OFS přečte a sehraje svou roli,“ myslí si Hajdušek.

„Fotbal by měl fungovat jako trojúhelník, který nestojí na špičce, ale na základně. A tu tvoří malé kluby, okresy, prostě výkonnostní fotbal. Přijde mi, že to pánové na Strahově někdy neberou v potaz,“ dodává rebelant Hajdušek.

Luděk Mádl

 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 27 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy