Nečas veze do Moskvy zvláštní letadlo s byznysmeny, ale ČEZ chybí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 5. 2013 14:32
Česká delegace vedená premiérem Nečasem zjevně odletí v neděli do Ruska s velkými očekáváními. Vláda dokonce vypravila i druhé speciální letadlo jen pro české podnikatele. Má jich totiž letět až skoro rekordních osmdesát.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Česká delegace vedená premiérem Nečasem zjevně odletí v neděli do Ruska s velkými očekáváními. Vláda dokonce vypravila i druhé speciální letadlo jen pro české podnikatele. Má jich totiž letět až skoro rekordních osmdesát.

V Petrohradě a Jekatěrinburgu se mají podle informací deníku Insider podepisovat kontrakty v hodnotě několika miliard korun, mluví se třeba o stavbě paroplynové elektrárny nebo petěrburského byznys centra s účastí českých firem.

Hlavním tématem – alespoň na politické úrovni – ale bude jaderná energetika, konkrétně stamiliardová zakázka na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, o niž se uchází ruský státní obr Rosatom prostřednictvím svých dceřiných společností.

Delegaci poskládal Svaz průmyslu a dopravy s Komorou pro hospodářské styky se zeměmi SNS. Na všechny zájemce se prý ani nedostalo. Úplný seznam účastníků cesty z řad byznysu však nebyl zveřejněn.

Jisté je, že základ delegace tvoří průmyslové firmy, často zaměřené na energetiku: Vítkovice, ALTA, TES Vsetín, PSG, Královopolská, Sigma, Tatra, ABB, Škoda Transportation.

Významné zastoupení má mít i bankovní sektor, české dcery nadnárodních peněžních ústavů: Česká spořitelna, Raiffeisenbank či UniCredit. V delegaci budou i lidé z advokátních kanceláří, například z té největší, česko-slovenské: advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.

Lehce pikantní bude účast vyslance finanční skupiny PPF Petra Koláře. Ten kvůli práci pro nejbohatšího Čecha Petra Kellnera začátkem letošního roku předčasně opustil český velvyslanecký post v Moskvě. Jeho nástupce se hledá marně a provází to značné politické turbulence, především mezi Černínským palácem a Pražským hradem.

„Zúčastním se moskevské části cesty pana premiéra, která bude pro podnikatelský doprovod připravena,“ potvrdil Insideru Kolář. PPF má v Rusku široké spektrum zájmů: od prodeje spotřební elektroniky přes finance až po těžbu zlata.

Vrcholná návštěva českého premiéra se tak bude muset obejít bez českého velvyslance, českou ambasádu v Moskvě řídí přechodně chargé d’affaires.

Premiérskou podnikatelskou delegaci povede ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Podle něj se schyluje k podpisu celkem pěti velkých kontraktů v oblasti vodohospodářství či dopravy.

„Podle zjištění mezi našimi členskými firmami je Rusko na prvním místě jejich zájmu mimo trh Evropské unie. I proto bylo naším zájmem prosadit do Exportní strategie České republiky, kterou schválila vláda ČR, Ruskou federaci jako prioritní zemi z hlediska exportních zájmů ČR. Nyní ji naplňujeme a snažíme se otevírat byznysu dveře. Že má zájem právě o ruský trh, svědčí objemy vzájemného obchodu i nynější mise s téměř osmi desítkami ředitelů firem a bank,“ řekl Insideru k cestě Hanák.

Přestože návštěva Petra Nečase v Rusku bezpochyby alespoň částečně souvisí s dostavbou Temelína, nebudou na premiérské palubě zástupci ČEZu. Mezi podnikateli chybí například i zástupci společnosti Metrostav, která je exkluzivním partnerem pro dostavbu Temelína soupeře Rusů v tendru, americko-japonské společnosti Westinghouse.

Petr Nečas se má v Moskvě setkat s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem, během cesty se představitelé české vlády podívají také na ruskou jadernou elektrárnu. Do Moskvy míří v době, která by měla být nejožehavější fází tendru na dostavbu Temelína. Podle původního časového rozvrhu se má v září vybrat vítěz tendru na zakázku, jejíž odhadovaná cena je 300 miliard korun.

Rusové, konkrétně rusko-české konsorcium MIR.1200, přitom podle neoficiálních informací ztrácí na své soupeře z USA. Ruský lobbing se ale právě soustředí na spolupráci s českými firmami. S výše zmíněnými českými firmami (např. PSG, Královopolská či ABB) také plánují spolupráci v případě, že by dostavba Temelína připadla jim.

Tereza Šídlová

 

 

Právě se děje

Další zprávy