Karel Hvížďala: ODS se do voleb nezmění, šéfy osud strany nezajímá

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
27. 2. 2013 14:00
Z organizací ODS se stávají uzavřené klanové kluby a z voleb neškodná fasáda demokracie, která nemůže na současné politické praxi skoro nic podstatného změnit.
Foto: Tomáš Kunc

„Z organizací ODS se stávají uzavřené klanové kluby a z voleb neškodná fasáda demokracie, která nemůže na současné politické praxi skoro nic podstatného změnit. Tento tristní stav postupně čím dál rychleji bere v očích veřejnosti legitimitu dnešní politické garnituře, ale zároveň začíná být podezřelý," píše v následujícím komentáři o situaci v ODS Karel Hvížďala.

Komentář - Agenturní průzkumy stranických preferencí a z nich vycházející volební modely včetně posledního z renomované firmy CVVM vykazují již mnoho měsíců velmi výraznou převahu levicových stran nad pravicovými. Podle této instituce by sociální demokraté získali 41 procent hlasů a na druhém místě se 17 procenty by skončili komunisté s TOP 09. ODS se dále propadá: v únoru by ji volilo jen 12 procent respondentů.

Přesto si ani po pádu v krajských a senátních volbách vedení ODS nenechalo zpracovat žádnou řádnou analýzu propadu, o které by se veřejnost něco dozvěděla. A velice silná pražská ODS, která částečně podporovala zvolení Miloše Zemana na Hrad, jako například Boris Šťastný (nebo pánové Marek Dalík a Mirek Topolánek rovněž z ODS), protože zřejmě důvěřovala prezidentovu fámulovi Miroslavu Šloufovi, že staré toky peněz budou nadále fungovat, nyní hovoří o tom, že je třeba změnit v Praze vedení.

Chce odstranit primátora Bohuslava Svobodu, který se pokusil v Dopravním podniku hlavního města Prahy zabránit očividně nehorázné korupci a pokouší se zase zvýšit vliv lidí typu Borise Šťastného (ale i Tomáše Hrdličky a Jiřího Janečka), kteří před pár dny tvrdili, že zrušení anonymních akcií by bylo zradou na voličích. Jen neřekli na jakých: jde evidentně právě o lidi, kteří již dávno opustili jakoukoliv stranickou ideologii a nahradili ji pouze jednoduchým účetnictvím, které sleduje jen náklady a zisky.

Nesmělé návrhy na změny ve stanovách ODS pocházejí doposud jen z regionů (z Jablonce, Ústí nad Labem, Mladé Boleslavi a naposled z Pardubic) a některé z nich žádají i předčasný kongres ODS někdy v dubnu, který by pověřil přípravou voleb v příštím roce skupinu nezkorumpovaných regionálních politiků. Jednalo by se o ty, kteří mají zřetelnou důvěru u svých voličů. Hovoří se například o Jaroslavu Kuberovi, Jiřím Pospíšilovi, Jaroslavu Zemanovi či o Raduanu Nwelatim. Takový návrh ale nepodporuje ani jinak kritická Miroslava Němcová a samozřejmě jsou proti i krajská vedení ODS.

Straničtí bossové Nečas, Kuba, Pospíšil, Blažek i Chalupa k návrhům mlčí. Z toho lze usuzovat, že k nějakým výrazným změnám v ODS nejspíš nedojde zřejmě ani na podzimním volebním kongresu ODS a současné vedení se pokusí udržet u moci až do zřejmě výrazně prohraných celostátních voleb a bude se snažit využít této pozice co nejvíce ve svůj osobní prospěch. Změna na špici ODS, o které se tu a tam mluví (Nečas by mohl zůstat premiérem, ale nebyl by předsedou ODS), by asi moc nepomohla.

Pokud se totiž nezmění stanovy (které umožňují nabírání černých duší) a rekrutování funkcionářů převážně z byznysu (majitelé firem si kupují hlasy svých zaměstnanců různými benefity), není to nejspíš ani prakticky možné, protože budou fungovat zaběhlé staré mechanismy a vyzkoušené manipulační praktiky a sami politici se svých postů nevzdají hlavně proto, že moc dobře vědí, že minimálně na jedno volební období nebudou mít šanci se na celostátní úrovni do nějakých důležitějších či výnosnějších funkcí dostat. A pokud na krajské úrovni zůstanou staří hráči, kteří od opoziční smlouvy umějí dobře spolupracovat se sociálními demokraty, bude jejich pozice na této úrovni se starým obsazením výhodnější: osud strany jako celku je moc nezajímá.

Navíc jeden na druhého toho hodně ví, skoro všichni mají máslo na hlavě a každý bude tvrdit: Proč bych měl odejít já, podívejte se na Frantu, Pepu a Václava, ten taky atd. Právě tento stav je prapříčinou hlavního problému ODS, se kterým souvisí i špatná, či dokonce nulová komunikace jak uvnitř strany, tak navenek s veřejností. Na to ukázala i interní analýza, kterou provedla organizace ODS v Jablonci nad Nisou.

To ale politici v Praze nechtějí slyšet. Z organizací ODS se stávají uzavřené klanové kluby a z voleb neškodná fasáda demokracie, která nemůže na současné politické praxi skoro nic podstatného změnit. Tento tristní stav postupně čím dál rychleji bere v očích veřejnosti legitimitu dnešní politické garnituře, ale zároveň začíná být podezřelý, protože fíkové listy výkřiků o odpovědnosti zastírají nejhlubší problém současného stavu vlády Petra Nečase, a to je patologická porucha v komunikaci: údajnou odpovědnost nedokáže vláda skoro nikomu vysvětlit a nikoho o ní přesvědčit, a to i v případech, kdy má pravdu.

ODS dělá zatím vše pro to, aby se nadále marginalizovala, a jde o to, jestli jí stačí čtyři roky existence v opozici, aby se nějak změnila v důvěryhodnou stranu. Vlivní krajští bossové se po její prohře rychle přeorientují na sociální demokracii a Zemanovce a ODS přijde i o peníze.

Karel Hvížďala

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy