Kandiduj na předsedu fotbalu, chtějí po Křetínském jeho lidé ze Sparty

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 9. 2012 14:15
Miroslav Pelta rozhodně nesplňuje naděje, které do něj fotbalová Sparta vkládala, když ho podporovala v boji o pozici předsedy Fotbalové asociace ČR.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport – Miroslav Pelta rozhodně nesplňuje naděje, které do něj fotbalová Sparta vkládala, když ho podporovala v boji o pozici předsedy Fotbalové asociace ČR.

Jak zjistil deník Insider, lidé z představenstva Sparty proto tlačí na majitele klubu Daniela Křetínského, aby v červnu příštího roku na funkci předsedy českého fotbalu kandidoval osobně.

„Dan to ale v tuto chvíli naprosto jednoznačně odmítá,“ říká zdroj Insideru.

Čím Pelta Spartu zklamal? Nakonec se místo ní spřáhnul s druhým antipólem fotbalového světa, který reprezentuje člen výkonného výboru Roman Berbr. Jeho síla a moc vychází z toho, že je hlavou bratrstva bývalých rozhodčích, které ovládá řadu klubů z nižších soutěží nebo sedí na okresních či krajských fotbalových svazech.

Poslední, co se tedy Berbrovi může hodit „do krámu“, je hlavní cíl Sparty: vyhlásit vůči „zbytku“ svazu autonomní nebo dokonce samostatnou českou ligu. Pak už by totiž Berbr do profi-fotbalu svou mocí uplatňovanou na valných hromadách tolik nedosáhl.

Právě do tohoto kontextu podle všeho zapadá i obsah černé tašky, kterou v úterý Křetínský donesl Peltovi se slovy, že jde o důkazy nepravostí při řízení zápasů profi-ligy. Zdroje se shodnou na tom, že věc se týká manipulací zástupců některých klubů rozhodčími za pomoci úplatků, přičemž zainteresovaní si na takto „cinklé“ zápasy ještě vsadili.

Jméno Romana Berbra se údajně v černé tašce přímo nevyskytuje, ale pokud se policie do rozhodčích pustí, „Berbrovu říši“ to dozajista oslabí.

Daniel Křetínský je špičkovým byznysmenem, Spartu kupoval ještě jako prominent finanční skupiny J&T, s níž se o vlastnický podíl v klubu dělí, sám drží 40 procent akcií.

Křetínský je nyní hlavním hybatelem Energeticko-průmyslového holdingu, který je společným projektem J&T a PPF, přičemž Křetínský jako fyzická osoba drží v EPH 30 procent.

Jeho diář je mimořádně nabitý a na to, aby osobně řídil fotbalový svaz, by za stávajících podmínek čas rozhodně neměl. Musel by ho v tomto duchu suplovat místopředseda svazu, kterým je Křetínského zástupce ve Spartě Dušan Svoboda.

Což by ovšem nebylo v dějinách svazu poprvé: v éře, kdy funkci předsedy svazu vykonával Ivan Hašek, za něj 90 procent agendy vyřizoval místopředseda Jindřich Rajchl. Hašek sice neřídil žádný gigantický průmyslový trust, zato se intenzivně věnoval rekreačnímu golfu…

Několik zdrojů se v posledních měsících shodlo, že Křetínského hlavním fotbalovým koněm, s nímž počítal do pozice předsedy Fotbalové asociace ČR, byl Lukáš Přibyl.

Bývalý ředitel Bohemians 1905, který se v prosinci stal členem představenstva Sparty a měl nejvyšší pravomoci po Křetínském, ale v únoru zemřel na selhání srdce.

Sparta tedy musí hledat jiného předsedu FAČR, který by jí vyhovoval. Po zhlédnutí obsahu černé tašky si ale možná dá lepší pozor na vztahy se Spartou i Miroslav Pelta...

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy