Kandiduj na předsedu fotbalu, chtějí po Křetínském jeho lidé ze Sparty

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 9. 2012 14:15
Miroslav Pelta rozhodně nesplňuje naděje, které do něj fotbalová Sparta vkládala, když ho podporovala v boji o pozici předsedy Fotbalové asociace ČR.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport – Miroslav Pelta rozhodně nesplňuje naděje, které do něj fotbalová Sparta vkládala, když ho podporovala v boji o pozici předsedy Fotbalové asociace ČR.

Jak zjistil deník Insider, lidé z představenstva Sparty proto tlačí na majitele klubu Daniela Křetínského, aby v červnu příštího roku na funkci předsedy českého fotbalu kandidoval osobně.

„Dan to ale v tuto chvíli naprosto jednoznačně odmítá,“ říká zdroj Insideru.

Čím Pelta Spartu zklamal? Nakonec se místo ní spřáhnul s druhým antipólem fotbalového světa, který reprezentuje člen výkonného výboru Roman Berbr. Jeho síla a moc vychází z toho, že je hlavou bratrstva bývalých rozhodčích, které ovládá řadu klubů z nižších soutěží nebo sedí na okresních či krajských fotbalových svazech.

Poslední, co se tedy Berbrovi může hodit „do krámu“, je hlavní cíl Sparty: vyhlásit vůči „zbytku“ svazu autonomní nebo dokonce samostatnou českou ligu. Pak už by totiž Berbr do profi-fotbalu svou mocí uplatňovanou na valných hromadách tolik nedosáhl.

Právě do tohoto kontextu podle všeho zapadá i obsah černé tašky, kterou v úterý Křetínský donesl Peltovi se slovy, že jde o důkazy nepravostí při řízení zápasů profi-ligy. Zdroje se shodnou na tom, že věc se týká manipulací zástupců některých klubů rozhodčími za pomoci úplatků, přičemž zainteresovaní si na takto „cinklé“ zápasy ještě vsadili.

Jméno Romana Berbra se údajně v černé tašce přímo nevyskytuje, ale pokud se policie do rozhodčích pustí, „Berbrovu říši“ to dozajista oslabí.

Daniel Křetínský je špičkovým byznysmenem, Spartu kupoval ještě jako prominent finanční skupiny J&T, s níž se o vlastnický podíl v klubu dělí, sám drží 40 procent akcií.

Křetínský je nyní hlavním hybatelem Energeticko-průmyslového holdingu, který je společným projektem J&T a PPF, přičemž Křetínský jako fyzická osoba drží v EPH 30 procent.

Jeho diář je mimořádně nabitý a na to, aby osobně řídil fotbalový svaz, by za stávajících podmínek čas rozhodně neměl. Musel by ho v tomto duchu suplovat místopředseda svazu, kterým je Křetínského zástupce ve Spartě Dušan Svoboda.

Což by ovšem nebylo v dějinách svazu poprvé: v éře, kdy funkci předsedy svazu vykonával Ivan Hašek, za něj 90 procent agendy vyřizoval místopředseda Jindřich Rajchl. Hašek sice neřídil žádný gigantický průmyslový trust, zato se intenzivně věnoval rekreačnímu golfu…

Několik zdrojů se v posledních měsících shodlo, že Křetínského hlavním fotbalovým koněm, s nímž počítal do pozice předsedy Fotbalové asociace ČR, byl Lukáš Přibyl.

Bývalý ředitel Bohemians 1905, který se v prosinci stal členem představenstva Sparty a měl nejvyšší pravomoci po Křetínském, ale v únoru zemřel na selhání srdce.

Sparta tedy musí hledat jiného předsedu FAČR, který by jí vyhovoval. Po zhlédnutí obsahu černé tašky si ale možná dá lepší pozor na vztahy se Spartou i Miroslav Pelta...

 

Právě se děje

před 41 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy