Ještě že preferenční hlasy nevybíraly Zemana. Zcela by to projel

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 8. 2013 14:42
Jestli ČSSD nechá rozhodnout o případném kandidátovi na premiéra jihomoravské kroužkovací referendum, není samozřejmě zatím jisté. Mynářův šéf, prezident Miloš Zeman, může být v každém případě rád, že sociální demokraté podobně nerozhodovali v roce 1998.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Když hradní kancléř Vratislav Mynář připouští, že by o příštím premiérovi mohly rozhodnout preferenční hlasy, které ve volbách dostanou Bohuslav Sobotka a Michal Hašek, pak jako by spíš podpořil premiérskou nominaci prvního místopředsedy sociální demokracie.

Michal Hašek totiž před třemi lety na „kroužkování“ svého předsedu v jihomoravském kraji porazil, i když to nebylo o mnoho. Bohuslav Sobotka v roce 2010 získal skoro 24 tisíc preferencí, jen o dvanáct set méně než Hašek.

Na každých 100 Sobotkových kroužků tedy Hašek získal 105.

Jih Sobotkův, sever Haškův

Insider prošel výsledky posledního volebního hlasování a zjistil, že Haškovu těsnou výhru před třemi lety potvrzují výsledky z jednotlivých regionů.

Michal Hašek vyhrál suverénně jen ve svém domovském okrese Brno-venkov, stejně suverénní však byl Sobotka na Vyškovsku. V Brně s třetinou jihomoravských voličů skončila soutěž o preference remízou.

Sobotkův první místopředseda se prosadil ještě na Znojemsku a na Hodonínsku, částečně i v okolí Blanska. Sobotka uspěl na jih od Brna, například v Pohořelicích a v Mikulově.

Na komunisty platí Sobotka

Detailní pohled na volební výsledky ukazuje, jakou mají charakteristiku regiony, které svědčí spíše Sobotkovi, a kde se víc daří Haškovi.

V preferencích z roku 2010 dominoval Sobotka výhradně v silně levicových regionech, jakými jsou Vyškovsko a Mikulovsko. V těchto venkovských oblastech je pravice tradičně slabá a sociální demokracie dokázala s přehledem porazit také komunisty.

Hašek dostal více preferencí v regionech, kde ČSSD uspěla hůře. Například na předměstí Brna, kde sociální demokraté v řadě obcí podlehli ODS a dokonce TOP 09.

V dalších „Haškových regionech“, například na Znojemsku, byla suverénní levice, sociální demokraté však porazili komunisty jen těsně, případně s nimi jako v Miroslavi dokonce prohráli.

Zjednodušeně řečeno, pokud si ČSSD věří, hodí se na lídra Sobotka. Pokud očekává tvrdý souboj s nepříjemnými protivníky, správným vůdcem je Hašek.

Rozdělené Brno

Charakteristiku Sobotky jako lídra pro vyhrané bitvy a roli Haška jako šéfa do nepohody potvrzují také brněnské výsledky.

Levice je silnější v jižní části města, kde lidé častěji kroužkovali Sobotku. Na severu dopadla ČSSD hůře, víc preferencí přitom získal Hašek.

Brno dělí na Haškovu a Sobotkovu část železniční koridor od Blanska na hlavní nádraží. Odtud vede hranice dále proti proudu Svratky směrem do Kohoutovic.

Z tohoto pravidla existují dvě výjimky. Hašek získal víc preferencí v Černovicích v jižní Sobotkově části, Sobotka těsně uspěl v Králově Poli na Haškově severu.

Zeman by kroužkováním neprošel

Jestli ČSSD nechá rozhodnout o případném kandidátovi na premiéra jihomoravské kroužkovací referendum, není samozřejmě zatím jisté.

Mynářův šéf, prezident Miloš Zeman, může být v každém případě rád, že sociální demokraté podobně nerozhodovali v roce 1998.

Podle Mynářova pravidla by tehdy měla být premiérkou Petra Buzková, kterou zakroužkovalo 17,3 procenta voličů hlasujících v Praze pro sociální demokracii. Kdyby funkci nepřijala, na řadě by byl Stanislav Gross, který dopadl o necelé procento hůře.

Zeman byl až třetí na řadě, protože získal preference pouze od 13,9 procenta voličů na severní Moravě, kde kandidoval.

Petr Holub

 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy