Je práce doma budoucností? Sledujte pozorně výsledky Yahoo!

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 3. 2013 13:41
Bývalá manažerka Googlu Marissa Mayerová potřebuje po letech stagnace Yahoo! stáhnout náskok, který si její bývalý zaměstnavatel vytvořil. Nyní sáhla po metodě, která nejen v Silicon Valley, ale na webech po celých Spojených státech i jinde vyvolává velkou diskusi. Vydala interní nařízení, kterým od června zapovídá zaměstnancům Yahoo! práci z domova neboli homeworking
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Ve snaze oživit skomírajícího internetového giganta Yahoo! dělá jeho šéfka Marissa Mayerová od loňského léta řadu změn.

Kupuje malé firmy zabývající se mobilními aplikacemi, některé služby ruší nebo omezuje, chce méně spoléhat na zpravodajství.

Bývalá manažerka Googlu potřebuje po letech stagnace Yahoo! stáhnout náskok, který si její bývalý zaměstnavatel vytvořil. Nyní sáhla po metodě, která nejen v Silicon Valley, ale na webech po celých Spojených státech i jinde vyvolává velkou diskusi.

Vydala interní nařízení, kterým od června zapovídá zaměstnancům Yahoo! práci z domova neboli homeworking. Všichni mají znovu dojíždět do svých kanceláří s výjimkou případů, kdy mají vážný důvod zůstat doma.

Někdo zevnitř firmy zprávu vynesl specializovanému serveru AllThingsD, který informaci jako první zveřejnil.

Svět IT se v několika hodinách a dnech rozdělil na dva tábory. Jedni kritizují nařízení jako nesmysl, který ničemu nepomůže a spíše lidi ve firmě otráví, takže si budou hledat jiné místo.

Jde přitom proti vývojovému trendu, protože neustále se zdokonalující technologie umožňují stále více lidem pracovat z domu, šetřit tak čas i životní prostředí.

Druzí naopak tvrdí, že firma potřebuje pořádně „zabrat“ a to je možné jedině tak, že všichni budou působit přímo v sídlech firmy.

Mayerová v dopise zaměstnancům sama uvedla: „Potřebujeme nyní k práci veškerý ruch a energii, interakci a výměnu zkušeností, které jsou možné jen na pracovišti.“

„Vycházíme z toho, co je v současnou chvíli pro Yahoo! nejlepší,“ odpověděla mluvčí Yahoo! na dotaz novinářů po motivech rozhodnutí.

Výhody a nevýhody homeworkingu, stejně tak argumenty jeho zastánců a odpůrců, dostaly nový impuls.

Například o Stevu Jobsovi bylo známo, že práci doma neviděl příliš rád a naopak měl radost z toho, že automobily zaměstnanců byly zaparkovány před sídly Applu i pozdě večer.

Naopak další gigant, Cisco, nedá na homeworking dopustit. Ve své analýze uvedl, že v roce 2009 díky práci velké části zaměstnanců z bytů ušetřil přes čtvrt miliardy dolarů. Podobnou strategii má i Hewlett-Packard.

Sahil Lavingia, majitel startupové firmy Gumroad ze Silicon Valley, pro agenturu Reuters uvedl, že preferuje pro sebe i své zaměstnance něco jako zlatou střední cestu. Někdy lze dělat z domova a je to výhodné, ale jsou dny a okamžiky, kdy je prostě třeba se zvednou a přijet do práce.

„Dotáhnout do konce nějaké myšlenky a vyřešit nějaký problém někdy vyžaduje diskusi minimálně dvou lidí. A to vám žádná komunikace přes internet nenahradí,“ říká.

Někdo se domnívá, že doma je mnohem výkonnější, neztrácí čas v městské dopravě. Nicméně protinázor stojí na tom, že člověk potřebuje přímý kontakt se svými kolegy a že pobyt doma spíše přirozeně většinu lidí svádí k flákání se, když to napíšeme poněkud natvrdo.

Psychologové rádi dodávají, že to je individuální. Záleží na každém člověku, zda je schopen doma fungovat jako v práci a zda v jeho pracovním zařazení je interakce se spolupracovníky a osobní kontakt s nimi důležitý.

Britský týdeník Economist Mayerovou kritizuje za to, že její nařízení velmi ztíží práci ženám s malými dětmi, pro které bývá práce doma – pokud tu možnost mají – velkou úlevou. Mayerová má zhruba půlročního syna a podle zdrojů z Yahoo! má přímo v sídle firmy vedle své kanceláře něco jako soukromé jesle, což si každý dovolit nemůže, uvádí Economist.

Zákaz homeworkingu dává o důvod víc sledovat, nakolik se novému vedení Yahoo! podaří firmu postavit na nohy. Pokud bude úspěšné, odpůrci práce doma dostanou argument navíc. Pokud ne, její zastánci budou říkat, že na vynucování si pobytu v kancelářích, když to není nezbytně nutné, zkrátka úspěch v byznysu nestojí.

Martin Novák

 

Právě se děje

Další zprávy