Dokument - Přečtěte si plné znění dopisu, kterým Mezinárodní svaz ochrany přírody varuje (prostřednictvím emisarky Kateřiny Sequensové) českou vládu, aby se zdržela zásahů na Šumavě.
---
Vážená paní Katerina Sequensová Mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Stálá představitelka 1211 Ženeva 20 Chemin Louis-Dunant 17
17. února 2012
Předmět: Ochrana a správa Národního parku Šumava
Vážená paní Sequensová,
Píši Vám jakožto předseda Světové komise pro chráněná území (World Commission on Protected Areas, WCPA), která je jednou ze šesti technických komisí Mezinárodního svazu ochrany přírody (International Union for Conservation of Nature, IUCN), nejstarší a největší globální environmentální sítě na světě.
Mnoho členů WCPA a IUCN mě informovalo o jejich vážných obavách ohledně možných důsledků nově navrženého zákona o chráněných územích v České republice, který může oslabit ochranu a správu Národního parku Šumava. Národní park Šumava je částí největší, nejlépe zachované a druhově nejbohatší zalesněné oblasti Střední Evropy, a je domovem klíčové populace rysa ostrovida (Lynx lynx), puštíka bělavého (Strix uralensis) a losa evropského (Alces alces). Česká republika a její obyvatelé jsou poctěni, a jsem si jistý že hrdí na to, že mohou mít tento přírodní klenot na svém území.
Velké části šumavského lesa tvoří neposkvrněná prostředí, která ospravedlňují jeho zařazení do kategorie Národních parků (IUCN Kategorie II). Tato kategorie se vztahuje na velké přírodní nebo skoro přírodní oblasti vyčleněné za účelem ochrany velkoplošných ekologických procesů a zachování jejich druhů a ekosystémů (IUCN, 2008). Významnou charakteristikou národního parku je jeho schopnost udržet ekologické funkce a procesy, které umožní místním druhům a komunitám dlouhodobě přetrvat jen s minimálními správními zásahy.
Nicméně, vzhledem k informacím obdrženým od několika různých zúčastněných odborníků a institucí, nový navržený zákon významně omezí Přírodní zónu tak, jak je navržena současným zákonem. Návrh na omezení Přírodní zóny z předchozích 93 procent parku na pouhých 35 procent do roku 2057 v kombinaci se skutečností, že části přírodní zóny budou podrobeny zásahům proti kůrovci, v praxi znamená že pouze 22 procent území parku zůstane v přírodním stavu.
Je znepokojující, že nový zákon umožní těžbu dřeva na dvou třetinách z celkové rozlohy parku a zásahy za účelem zastavení šíření kůrovce, tedy mýcení, budou povoleny i v Přírodní zóně. Odborný posudek WCPA je, že tyto navrhované změny nejsou v souladu se zařazením Šumavy do kategorie chráněného území druhé kategorie (Národní park). Co je důležitější, tyto navrhované změny podstatně sníží schopnost Šumavy udržet klíčové ekologické procesy a služby, které poskytuje. I když nový zákon může mít krátkodobě pozitivní vliv na turistický ruch a místní ekonomiku, cítíme maximální znepokojení ohledně pravděpodobných dopadů tohoto zákona na budoucí ekologickou integritu šumavské přírody a tudíž dlouhodobý dopad na místní ekonomiky, které na Šumavě závisí.
Podle předních odborníků z WCPA a expertů na lesní ekologii po celém světě, nezasahování do přírodní dynamiky, jako jsou invaze kůrovců, poskytuje mnoho výhod pro biodiverzitu a lesní obnovu: mrtvé dřevo poskytuje útočiště pro mnoho druhů ptáků, hmyzu a dalších živočichů. Staré stromy představují výtečný substrát pro růst nové generace stromů a chrání lesní obnovu proti poškození ze strany vysoké zvěře, sněhu, sucha a eroze. Zachování velkých přírodních zón v národních parcích také umožňuje vědcům poznat přírodní procesy a schopnost přírodních druhů a ekosystémů na ně reagovat; tím poskytuje užitečné informace, které jsou relevantní také pro pochopení toho, jak se ekosystémy přizpůsobují změně klimatu.
Navíc, Česká republika je signatářem Úmluvy o biologické diverzitě (Convention on Biological Diversity, CBD), a omezení Přírodní zóny Šumavy jde proti principům uvažovaným v Pátém cíli Strategického plánu pro biodiverzitu a proti Cílům z Aichi, které signatáře vyzývají ke snížení míry ztráty všech přirozených prostředí, včetně lesů.
Závěrem, z technického a strategického hlediska, WCPA by uctivě doporučila pozorné zvážení dopadů nového navrženého zákona na ochranu a správu Národního parku Šumava. Světová komise pro chráněná území je připravena pomoci Vám všemi možnými způsoby, včetně prostřednictvím technických rad.
S úctou,
Nikita Lopoukhine,
Předseda
Světová komise pro chráněná území